ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 19-ի նիստում հավանության է արժանացել Հայաստան և «ՌԵՆԿՈ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվող` Երևան քաղաքի տարածքում «Համակցված շոգեգազային ցիկլով» 234 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ էլեկտրաէներգիա արտադրող նոր էլեկտրակայանի կառուցման և շահագործման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը:
Նախագիծը գործադիրին ներկայացրել է էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը և ասել, որ ըստ համաձայնագրի «ՌԵՆԿՈ» ընկերությունը պարտավորվում է 4 ամսվա ընթացքում ստուգել էլեկտրակայանին վերաբերվող նախագծի իրականալիությունը և ձեռնարկել բոլոր միջոցները համապատասխան ֆինանսական գործիքներ սահմանելու համար, գրում է Tert.am-ը:
Նախագծի իրականացման նպատակահարմարության դեպքում՝ «ՌԵՆԿՈ»-ն ՀՀ-ում կհիմնի առևտրային կազմակերպություն, որի հետ կկնքվի էլեկտրակայանի կառուցման վերջնական պայմանագիր:
Ըստ այդ պայմանագրի՝ ՀՀ կառավարությունը կաջակցի «ՌԵՆԿՈ»-ին «Երևանի ՋԷԿ» ՓԲԸ-ի հարակից տարածքում ձեռք բերել հողատարածք՝ էլեկտրակայանի կառուցման համար: Իսկ ընկերությունը պարտավորվում է պայմանագրի կնքման պահից 30 ամսվա ընթացքում իր հաշվին կառուցել Էլեկտրակայանը:
Ծրագրի կյանքի կոչման համար կներդրվի $215 մլն:
Ըստ նախագծի՝ ՀՀ կառավարությունը պարտավորվում է էլեկտրակայանը կառուցելուց հետո 20 տարուց ոչ պակաս ժամանակահատվածում էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար էլեկտրակայանին ապահովել անհրաժեշտ գազի մատակարարումը: «ՌԵՆԿՈ»-ն պարտավորվում է վաճառել ամբողջ էլեկտրաէներգիան ՀՀ կառավարությանը, իսկ վերջինս՝ երաշխավորում է դրա ձեռք բերումը՝ 6.62 ԱՄՆ ցենտ գնով՝ գումարած ԱԱՀ-ն և ցանկացած լրացուցիչ հարկ կամ տուրք:

Правительство Армении на заседании 19 ноября одобрило подписание меморандума о взаимопонимании с компанией «Renco» по строительству и эксплуатации новой электростанции в Ереване.
«На территории, прилегающей к ереванской ТЭЦ, планируется построить еще один энергоблок мощностью в 234 МВт. Свой интерес к строительству электростанции и дальнейшей эксплуатации выразила компания «Renco», – сказал министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян.
По его словам, общая стоимость инвестиций в рамках программы составляет $215 млн. В течение четырех месяцев планируется провести исследования и подготовительную работу, после чего будет подписан договор о строительстве.
«Весь объем работ предполагается завершить до конца 2018 года», – сказал Захарян.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян отметил, что это хорошая иностранная инвестиционная программа без участия правительства.
«Следует проявить последовательность, чтобы в договоре не было упущений, и у правительства не возникло проблем», – сказал Абрамян.
Он распорядился провести обсуждения со всеми заинтересованными ведомствами в течение двух-трех дней, передает АРКА.
«Компания «Renco» уже успела осуществить в Армении множество проектов, среди них реконструкция гостиницы «Ереван», строительства отеля «Конгресс», здания Центрального банка в Дилижане, бизнес-центра «Пьяцца-Гранде».