ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) և Սմիթսոնյան ինստիտուտի համագործակցության շրջանակում Հայաստանում մեկնարկում է նորարական ծրագիր, որը միտված է խթանելու ազգային մշակույթի պահպանումը` երկրում մշակութային զբոսաշրջության զարգացման միջոցով: Ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 20-ին` Մատենադարանում:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, և Սմիթսոնյան ինստիտուտի Միջազգային կապերի գրասենյակի ավագ խորհրդատու Հալի Բաթվինը: Մոտ հարյուր մասնակիցների շարքում էին ՀՀ կառավարության և պետական կառույցների պաշտոնատար անձինք, գործընկեր կազմակերպությունների, զբոսաշրջության ոլորտի, մասնավոր հատվածի, տեղական և միջազգային կազմակերպությունների, ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող այս 4-ամյա ծրագրի նպատակն է զարգացնել և ընդլայնել մշակութային զբոսաշրջությունը Հայաստանի մարզերում` հետազոտությունների, գիտական գործունեության, արհեստների սատարման, կարողությունների բարձրացման և տուրիզմի զարգացման հանդեպ ոչ ավանդական մոտեցման կիրառման միջոցով:
«Զբոսաշրջության համաշխարհային շուկան շարունակում է մեծանալ և ընդգրկել նոր վայրեր: Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգությունը, յուրօրինակ խոհանոցը, գեղատեսիլ բնությունը և բարեհամբյուր մարդիկ դարձնում են այն առանձնահատուկ վայր»,- ասաց դեսպան Միլսը – «այսպիսով «Իմ Հայաստանը» ծրագրի նպատակն է Հայաստանը աշխարհի քարտեզում մատնանշել որպես համաշխարհային կարգի տուրիստական վայր: Մենք նախատեսում ենք ոչ միայն խթանել Հայաստանում մշակութային տուրիզմի զարգացումը, այլ նաև ընդլայնել Հայաստանի գյուղական վայրերի տնտեսական զարգացման հնարավորությունները», -հայտնում է ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը:
Ծրագիրը կսատարի Հայաստանի ազգային արվեստը, արհեստներն ու երաժշտությունը, կնպաստի երկրի գյուղական համայքների զարգացմանը, կբարձրացնի Հայաստանի մասին իրազեկությունը միջազգային շուկաներում, ինչպես նաև կօգնի պաշտպանել և զարգացնել Հայաստանի բնական և մշակութային ժառանգությունը:
Մշակույթի պահպանման ասպարեզում Սմիթսոնյան ինստիտուտն աշխարհի տարբեր անկյուններում համայնքների հետ աշխատելու երկար տարիների փորձ ունի: Գործունեության շրջանակը ներառում է ինչպես հակամարտությունների և բնական աղետների պատճառով վտանգված մշակութային ժառանգության պաշտպանություն, այնպես և մշակութային տարբեր ոլորտների կայուն զարգացման աջակցություն:
Վերապատրաստման դասընթացների, ծրագրերի մշակման, համայնքների ներգրավման, փաստագրման և այլ միջոցներով Սմիթսոնյանի կուրատորները և ծրագրի անձնակազմը կաշխատեն հայաստանյան գործընկերների հետ` մշակութային ժառանգությունը պահպանելու նպատակով նոր ռազմավարություններ մշակելու համար:
«Զբոսաշրջությունը կարող է տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժ հանդիսանալ` ստեղծելով նոր աշխատատեղեր հյուրանոցներում և ռեստորաններում, նպաստելով տաքսու վարորդների, հուշանվերներ վաճառողների, տուրիզմի ոլորտի ընկերություններին ապրանքներ ու ծառայություններ մատուցողների բիզնեսի աճին»,- ասաց դեսպան Միլսը – «սակայն, տուրիզմի կողմից ստեղծված եկամուտները լայնորեն տարածելու համար Հայաստանը պետք է Երևանից դուրս խարիսխային տուրիստական վայրեր ձևավորի և կապի դրանք երկրի ամբողջ լայնությամբ ու երկարությամբ ձգվող զբոսաշրջության ցանցին: Այս նոր ծրագիրը մասնագիտական աջակցություն կտրամադրի ստեղծելու նման զբոսաշրջության ցանց, որն այցելուներին կդրդի ճանապարհորդել մայրաքաղաքից դուրս և ավելի շատ գումար ծախսել երկրի մարզերում: Սա հայ ժողովրդի հետ ԱՄՆ դեսպանության համագործակցության բազմաթիվ օրինակներից մեկն է` ուղղված Հայաստանի գյուղական վայրերի տնտեսական զարգացմանը:»
Սմիթսոնյան ինստիտուտը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ աշխատելու մեծ փորձ ունի կենսաբազմազանության պահպանության, թանգարանների աշխատուժի կարողությունների զարգացման և զարգացող մշակութային հաստատությունների աջակցությանն ուղղված միջազգային ծրագրերի շրջանակներում: Երկու կազմակերպությունների միջև 2013 թվականին ամրագրված փոխըմբռման հուշագրի ներքո «Իմ Հայաստանը» ծրագիրը ներկայացնում է նոր, գործակցային մոտեցում` երկու կազմակերպությունների համատեղ ուժերով ավելի մեծ արդյունքների հասնելու նպատակով:

The United States Agency for International Development (USAID) and the Smithsonian Institution have partnered for an innovative project to support cultural sustainability through cultural tourism in Armenia.
The project was launched on Friday, November 20 during an official ceremony at the Matenadaran Scientific Research Institute of Ancient Manuscripts in Yerevan, which holds one of the world’s richest collections of medieval manuscripts and books.
At the event, the U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr., Prime Minister Hovik Abrahamyan, and the Senior Advisor of the Smithsonian’s Office of International Relations, Halle Butvin delivered remarks. About 100 people attended the event, including Government members, private sector and the tourism industry representatives.
The four-year project, funded by USAID, aims to enhance and increase cultural heritage tourism in the regions outside Armenia’s capital Yerevan, through a unique combination of research, scholarship, support for artisan craft, capacity building, and a strong focus on fresh thinking for tourism development.
“The global tourism market continues to grow and cover new destinations. Armenia’s rich cultural heritage, unique cuisine, beautiful natural environment and welcoming people make it a special place,” said Ambassador Mills. “The purpose of “My Armenia” project is nothing less than to put Armenia on the map as a world-class tourist destination. We intend to not only contribute to the development of the tourism industry in Armenia, but also ensure that the benefits of that growth are widely distributed across the country by promoting tourism to regions outside of Yerevan, thus enhancing the economic prospects of Armenia’s rural communities.”
The Smithsonian has a long history of working with communities around the world to support efforts in cultural sustainability, whether protecting cultural heritage threatened by human conflict and natural disaster, or supporting the long-term sustainability of diverse cultural sectors.
Through training, programming, community engagement and documentation, and other methods, Smithsonian curators and project staff from across the Institution will work with partners in Armenia to develop new strategies for sustaining cultural heritage.
This project will support traditional arts, crafts and music in the country and lead to greater benefits for rural communities in Armenia, broader awareness about Armenia in international markets, as well as help protect and enhance Armenia’s natural and cultural heritage.
“Tourism can be a driver of economic development by generating employment in hotels and restaurants, as well as increasing business for taxi drivers, those making and selling souvenirs, or those providing goods and services to tourism-related businesses,” Ambassador Mills said. “However, to spread the wealth generated by tourism, Armenia needs to develop anchor tourism sites outside of Yerevan and link them together in a tourism circuit that spans the length and breadth of the country. This new project will provide technical assistance to develop such a circuit, which will encourage travelers to travel outside of Yerevan and spend more money in the regions. This is just one of the many ways the U.S. Embassy is partnering with the Armenian people to strengthen the economy of Armenia’s rural regions.”
The Smithsonian has a long history of working with USAID on international programming to support the conservation of biodiversity, museum workforce capacity building, and emerging cultural institutions. Reflecting a renewed partnership between the two organizations established through a 2013 Memorandum of Understanding, the “My Armenia” project signifies a new, collaborative approach to combine the strengths of the two organizations for greater impact.