Ռուսական «ՌուսԳիդրո» ընկերության նոր ղեկավարը Նիկոլայ Շուլգինովը հայտարարել է, որ պատրաստ է ազատվել ոչ պրոֆիլային ակտիվներից. առաջին հերթին կարող է վաճառքի հանվել 3 էներգամատակարարող ընկերություն:
Ըստ «Կոմերսանտի», հոլդինգը քննարկել է հայկական ակտիվների` Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադի վաճառքի հնարավորությունը, թեև այն չի համարվում ոչ պրոֆիլային սեփականություն:
Նշվում է, որ այժմ «ՌուսԳիդրոյի» ակտիվները շուկայում ավելի էժան են, քան նախկինում:
Սևան-Հրազդան կասկադը ՀԷԿ-երի համալիր է, որոնք էներգետիկ և ջրատնտեսական նպատակներով օգտագործում են Սևանա լճի ջրի արհեստական թողքերը և Հրազդան գետի բնական հոսքը: Կասկադը փոխանցվել է «Ինտեր ՌԱՕ»-ին 2003-ին` ԱԷԿ-ի վառելիքի համար Հայաստանի կուտակած պարտքի դիմաց: Ավելի ուշ կասկադը փոխանցվեց ռուսական «ՌուսԳիդրո»-ին: ՀԷԿ-ի հզորությունը 521 մՎտ է, արտադրատեխնիկական ներուժը` մոտ 500 մլն կՎտչ, ինչը կազմում է երկրի ներքին սպառման մոտ 10 տոկոսը:

Новый глава российской компании «РусГидро» Николай Шульгинов заявил о готовности избавиться от непрофильных активов: первыми на продажу могут быть выставлены три энергосбытовые компании.
По данным газеты «Коммерсант», холдинг рассматривал возможность продажи армянских активов – Севано-Разданского каскада ГЭС, несмотря на то, что каскад непрофильной собственностью не является.
Отмечается, что сейчас активы «РусГидро» на рынке стоят дешевле, чем раньше.
Каскад из семи ГЭС был передан структуре «ИнтерРАО» – «международной энергетической корпорации», в 2003 году, в счет погашения долга Армении за топливо для АЭС. Позже каскад был передан российской «РусГидро». Установленная мощность ГЭС – 581 мВт, производственно-технический потенциал – около 500 млн кВтч, что составляет примерно 10% – внутреннего потребления республики.