ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է տեղեկութնուններ հրապարակել նոյեմբերի 25-ին Երևանում հանցախմբի վնասազերծման գործողության մասին: Ըստ ԱԱԾ մամուլի ծառայության հաղորդագրությանը, իրացնելով օպերատիվ տվյալները, որ 1981 թվականին ծնված, 1997 թվականից Իսպանիայում բնակվող և 2015-ի ապրիլից Երևանում ժամանակավոր բնակություն հաստատած՝ ՀՀ քաղաքացի Արթուր Վալերիկի Վարդանյանը, ՀՀ-ում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով, 2015-ի ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր գործակցություն, դրանում հավաքագրելով հիմնականում չաշխատող ՀՀ 19 քաղաքացու, որից 5-ը՝ Երևանի բնակիչներ, 7-ը՝ Շիրակի մարզի, 3-ը՝ Արմավիրի մարզի, 2-ը՝ Լոռու մարզի, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզի և 1-ը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչներ, այդ թվում՝ 4-ը կանայք են և 3-ը՝ Արցախի ազատամարտի մասնակիցներ։
Վերոհիշյալ հանցավոր նպատակների իրագործման համար՝ կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի ձեռք է բերվել զենք և ռազմամթերք, որոնք պահել է Նորքի 9-րդ փողոցում՝ այդ նպատակով նախապես վարձակալած համար 78առանձնատանը, որտեղ մոտ 1 ամիս խմբի անդամները կազմակերպել են հավաքներ և պլանավորել հանցավոր գործունեության ծրագրերը:
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ոստիկանության հետ համատեղ կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել է տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր, նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքավորումներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, կապի միջոցներ ու այլ տեսակի զենք և ռազմամթերք:
Մասնավորապես՝ Արթուր Վարդանյանի կողմից վարձակալած նշված սեփական տան խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել են՝6 հատ «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգ,4 հատ «ԱԿՄ» տեսակի ինքնաձիգ, որից մեկը խլացուցիչով,1 հատ «ՏՏ» տեսակի ատրճանակ,1-ական ողորկափող և օդամղիչ հրացաններ, տարբեր տրամաչափի ընդհանուր 5261 փամփուշտներ,2 հատ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր (խուզարկության պահին եղել են միացված, վնասազերծվել են),1 հատ պայթեցման սարք,1 հատ հակատանկային բեկորային ական «ՄՈՒՎ 50», մոտ 1200 գրամ «տրոտիլ» պայթուցիկ նյութ,մոտ 50 գրամ «պլաստիդ» պայթուցիկ նյութ,11 հատ «Ֆ1» նռնակ,46 հատ «ՌԳ» նռնակներ,3 հատ «ՌԳԴ-5» նռնակ, 2 հատ հակատանկային նռնականետ, 20 հատ ինքնաձիգի պահունակ, պայթուցիչներ, օպտիկական նշանացույցեր, հեռադիտակներ, դետոնատորներ, մեծ քանակության զինվորական համազգեստ և հանդերձանք:
Հայտնաբերվել են նաև ՀՀ, Երևանի և Գյումրիի քարտեզներ, սխեմաներ՝ նշումներով, գրականություն, որը հաստատում է հանցավոր գործակցության կողմից առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու ուղղությամբ նախապատրաստական աշխատանքների փաստը։
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:Հանցավոր համագործակցության ղեկավարն ու մասնակիցները ձերբակալված են։
Կարդացեք նաև՝ ԱԱԾ. 9-հոգանոց հանցախումբն ուզում էր ՀՀ-ում մի շարք ծանր հանցագործություններ կազմակերպել

25 Ноябрь 2015 - 15:18 AMT
Тротил, гранатометы, автоматы и многое другое: Обнародован список вооружения, изъятого у задержанной в Ереване группировки
Служба национальной безопасности Армении обнародовала новые подробности раскрытия организованной преступной группировки, которая планировала серию тяжких преступлений на территории РА. В частности, СНБ представила перечень и типы обнаруженного в ходе обысков оружия.
Как передает пресс-служба СНБ, Служба национальной безопасности Армении получила оперативные данные о том, что гражданин РА Артур Валерикович Варданян, 1981г.р., проживавший с 1997 года в Испании и временно обосновавшийся в Ереване в апреле 2015г., с целью совершения на территории республики тяжких и особо тяжких преступлений в течение сего года создал и руководил преступной группировкой, завербовав в основном не работающих 19 граждан РА, пятеро из которых – жители столицы, семеро – Ширакской области, трое – Армавирской области, двое – Лорийской области, по одному человеку из Котайкской, Гагаркуникской и Сюникской областей, в том числе 4 женщины и 3 ветерана карабахской войны.
Согласно сообщению, для реализации преступных замыслов организованной группировкой было приобретено оружие и боеприпасы, которые хранились по адресу Норк 9, д.78 в Ереване, причем, частный дом был заранее специально арендован для этой цели, там же на протяжении месяца члены группировки проводили сборы и планировали программу преступных деяний.
25 ноября 2015г. в ходе проведенных совместно с сотрудниками Полиции РА обысков были обнаружены различные автоматы, пистолеты, гранатометы, а также гранаты, взрывчатые вещества и взрывные устройства, средства связи, патроны и другое оружие и боеприпасы.
В частности, в ходе обыска в арендованном Артуром Варданяном доме были обнаружены:
6 автоматов АК-74,
4 автомата АКМ, один из них – с глушителем,
1 пистолет ТТ,
по 1 гладкоствольной и пневматической винтовке,
в общей сложности 5261 патрон различного калибра,
2 самодельных взрывных устройства (в момент обыска были активны, обезврежены),
1 часовой механизм,
1 противотанковый осколочный снаряд «МУВ 50»,
около 1200 г взрывчатого вещества «тротил»,
около 50 г взрывчатого вещества «пластид»,
11 гранат «Ф-1»,
46 гранат «РГ»,
3 гранаты «РГД-5»,
2 противотанковых гранатомета,
20 обойм автомата, взрыватели, оптические прицелы, бинокли, детонаторы, большое количество военного обмундирования.
Были найдены также карты Республики Армения, Еревана и города Гюмри, схемы с пометками, литература, которая подтверждает факт подготовительных работ по совершению группировкой особо тяжких преступлений, передает Panorama.am.
В Следственном управлении СНБ возбуждено уголовное дело по частям 1 и 2 статьи 223 («Создание преступного сообщества или руководство преступным сообществом» и «Участие в преступном сообществе») и части 3 статьи 235 («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные организованной группой») УК РА. Ведется следствие. Глава и участники преступного сообщества задержаны.