Ծանոթանալով ցանկին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 նորույթ, որոնք դեկտեմբերին կցուցադրվեն Երևանի կինոթատրոններում:
«Ծովի սրտում» (օիգ. անվանումը` In the Heart of the Sea)
Դրամա, թրիլեր, արկածային, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Ռոն Հովարդ
Դերերում` Քրիս Հեմսվորթ, Բենջամին Ուոքեր, Քիլիան Մըրֆի, Թոմ Հոլանդ, Բեն Ուիշոու, Բրենդան Գլիսոն:
Պրեմիերան Երևանում դեկտեմբերի 3-ին:
Կոմիքսային բլոկբաստերների այս դարաշրջանում իրական արկածներով իսկական կինոն դեֆիցիտ ապրանք է դարձել: Անարդարացիորեն մոռացված, սակայն դրանից ոչ պակաս հիասքանչ: Փիթեր Ուիրի «Ծովերի տիրակալը» արկածային կինոյի դարաշրջանի վերջն ազդարարեց: Այս զարգացումը դուր չեկավ մեծն ռեժիսոր Ռոն Հովարդին, որի շնորհիվ ժանրի սիրահարները հնարավորություն ստացան մեկ անգամ ևս ընկղմվելու արկածային ռոմանտիզմի խորհրդավոր, վտանգավոր և անհավատալի գեղեցիկ աշխարհը: Չնայած ակնհյատ զուգահեռներին Գերման Մելվիլի լեգենդար «Մոբի Դիկի» հետ, «Ծովի սրտում» ֆիլմն իրականում հիմնված է իրական իրադարձությունների վրա, որոնք տեղի են ունեցել «Էսեքս» կետորս նավի անձնակազմի հետ` կաշալոտի կողմից հարձակման ենթարկվելուց հետո:
«Լրտեսական կամուրջ» (օրիգ. անվանումը` Bridge of Spies)
Դրամա, թրիլեր, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Սթիվեն Սփիլբերգ
Դերերում`Թոմ Հենքս, Մարկ Ռայլենս, Էմի Ռայան, Ալան Ալդա, Օսթին Սթոուել
«60-ականներից մեր օրերը վերադառնալու համար հարկ կլինի սպասել մինչև, որ կինոդահլիճը լուսավորվի և էկրանին վերջին լուսագրերը հայտնվեն»: Իր տպավորություններն այդպես է նկարագրել հեղինակավոր կինոքննադատներից մեկը` դիտելով Սփիլբերգի նոր արարումը: Մեծ էկրաններին հայտնվելուց («Լինքոլն») 3 տարի անց ռեժիսորը որոշել է կրկին անդրադառնալ քաղաքական դրամայի ժանրին: Դատելով կինոքննադատների և համաշխարհային մամուլի հիացական արձագանքներից` դա նրան հաջողվել է: Ֆիլմի գործողությունը ծավալվում է իրական պատմական իրադարձությունների ֆոնին և պատմում է բրուքլինցի փաստաբան Ջեյմս Դոնովանի մասին, որը Սառը պատերազմի տարիներին հայտնվում է սովետա-ամերիկյան դիմակայության կիզակետում: Կինոնկարի դրամատուրգիական հիմքի ստեղծմանը մասնակցել են հանճարեղ Քոեն եղբայրները, և այդ համագործակցությունը, ինչպես նաև առաջատար դերասանների մասնակցությունը, «Լրտեսական կամուրջի» դիտումը դարձնում են պարտադիր իսկական կինոյի սիրահարների համար:
«Սիրո մասին»
Կատակերգություն, Ռուսաստան, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Աննա Մելիքյան
Դերերում` Ռենատա Լիտվինովա, Միխայիլ Եֆրեմով, Մարիա Շալաևա, Վասիլի Ռակշա, Յուլիա Սնիգիր, Վլադիմիր Մաշկով
Պրեմիերան Երևանում դեկտեմբերի 10-ին:
«Սիրո մասին» կինոալմանախը փորձ է պատասխանելու մի կարևոր հարցի. ի՞նչ է այնուամենայնիվ սերը: Ամենատարբեր պերսոնաժների ու պատմությունների շարանը միահյուսվում է ֆիլմում ամենատարբեր բաների մասին փոքր պատմությունների միջոցով, որոնք բոլորը սիրո մասին են: Աննա Մելիքյանի ֆիլմը, որն արժանացել է «Կինոտավր-2015» բաց ռուսական կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին, շատ ջերմ ընդունվեց կինոքննադատների կողմից: Սովորական մարդկանց և նրանց փոխհարաբերությունների ազնիվ պատմությունները, լավ հումորն ու դերասանների հաջող խաղը կարող են հետաքրքրել ամենատարբեր նախասիրությունների կինոդիտողին: Շատ լավ ժամանց է ամանորյա տոներին ընդառաջ:
«Աստղային պատերազմներ. Ուժն արթնանում է» (օրիգ. անվանումը` Star Wars: The Force Awakens)
Ռեժիսոր` Ջ.Ջ.Աբրամս
Դերերում` Ջոն Բոյեգա, Դեյզի Ռիդլի, Ադամ Դրայվեր, Օսկար Այզեկ, Էնդի Սերկիս, Դոնալ Գլիսոն, Մաքս ֆոն Սյուդով, Հարիսոն Ֆորդ, Քերի Ֆիշեր
Պրեմիերան Երևանում դեկտեմբերի 17-ին:
Առանց մեկնաբանությունների…
«Ալիքի կատարին» (օրիգ. անվանումը` Point Break)
Մարտաֆիլմ, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Էրիքսոն Քոր
Դերերում` Էդգար Ռամիրես, Լյուկ Բրեյսի, Ռեյ Ուինսթոն, Թերեզա Փալմեր, Դելրոյ Լինդո
Պրեմիերան Երևանում դեկտեմբերի 24-ին:
Անվերջ կրկնությունների միտումը որպես «զոհ է» ընտրել այս անգամ Քեթրին Բիգելոուի 1991 թ. գերազանց մարտաֆիլմը, որի շնորհիվ աշխարհը ճանաչեց Քիանու Ռիվզին, իսկ կանայք գաղտնի սիրահարվեցին Պատրիկ Սուեյզիի կերտած կերպարին: Անիմաստ և անողոք հոլիվուդյան «հոսքագիծը» ռեժիսորի աթոռին նստացրեց մինչ այդ անհայտ Էրիքսոն Քորին, իսկ սիրված դերասաններին փոխարինեցին երկրորդ դերերում աննկատ մնացած Ռամիրեսով և Բրյեսիով: Այստեղ արդեն մի կանոն է գործում. լավ ֆիլմի ռեմեյքը կարող է այդքան լավը չլինել, սակայն, պետք է լի լինի հատուկ էֆեկտներով և ֆիզիկայի բոլոր կանոնները խախտող գործողություններով: Թիրախային լսարանին նման մոտեցումը դուր է գալիս, թեև հույս է մնում, որ կինոդիտումից հետո մերօրյա դպրոցականները կորոշեն ծանոթանալ նաև օրիգինալին:

Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в декабре в кинотеатрах Еревана.
«В сердце моря» (ориг. название In the Heart of the Sea)
Драма, триллер, приключения, США, 2015 год
Режиссер Рон Ховард
В ролях Крис Хемсворт, Бенджамин Уокер, Киллиан Мёрфи, Том Холланд, Бен Уишоу, Брендан Глисон.
Премьера в Ереване 3 декабря
В современную эпоху комиксовых блокбастеров, штампующихся в огромных количествах, настоящее кино о настоящем приключении превратилось в явление весьма дефицитное. Незаслуженно забытый, но от этого не менее прекрасный «Хозяин морей» Питера Уира стал настоящим символом конца эпохи приключенческого кино. Такой порядок вещей не устроил великого режиссера Рона Ховарда, благодаря которому у ценителей жанра появился шанс еще раз окунуться в загадочный, опасный и невероятно красивый мир приключенческого романтизма. Несмотря на явные отсылки к легендарному «Моби Дику» Германа Мелвилла, «В сердце моря», на самом деле, основан на реальных событиях, произошедших с экипажем китобойного судна «Эссекс» после атаки их корабля кашалотом.
«Шпионский мост» (ориг. название Bridge of Spies)
Драма, триллер, США, 2015 год
Режиссер Стивен Спилберг
В ролях Том Хэнкс, Марк Райлэнс, Эми Райан, Алан Алда, Остин Стоуэлл.
«Чтобы вернуться из 60-х в сегодняшний день, придется дождаться, когда в кинозале вновь загорится свет и по экрану поползут последние титры». Так описал свои впечатления один из авторитетных кинокритиков, ознакомившись с новым творением Спилберга. Спустя три года после появления на больших экранах («Линкольн»), режиссер решил повторно обратиться к жанру политической драмы. Судя по восторженнымотзывам кинокритиков и мировой прессы, ему это удалось. Действие фильма происходит на фоне реальных исторических событий и рассказывает о бруклинском адвокате Джеймсе Доноване, который оказался в центре американо-советского противостояния во время Холодной войны. В создании драматургической основы картины приняли участие гениальные братья Коэны, и это сотрудничество, вместе с актерами первого класса, делает «Шпионский мост» обязательным для просмотра любителями настоящего кино.
«Про любовь»
Комедия, Россия, 2015 год
Режиссер Анна Меликян
В ролях Рената Литвинова, Михаил Ефремов, Мария Шалаева, Василий Ракша, Юлия Снигирь, Владимир Машков
Премьера в Ереване 10 декабря
Киноальманах «Про любовь» пытается ответить на важный вопрос: что такое, собственно, любовь? Вереница самых разных персонажей и историй переплетаются в фильме через маленькие истории о самом разном: все они – о любви. Картина Анны Меликян, ставшая главным призером открытого Российского кинофестиваля «Кинотавр-2015», была весьма тепло принята кинокритиками. Честные истории обычных людей и их взаимоотношений, хороший юмор и неплохая игра актеров могут заинтересовать зрителей самых разных категорий. Весьма удобное времяпрепровождение перед новогодними праздниками.
«Звёздные войны: Пробуждение силы» (ориг. название Star Wars: The Force Awakens)
Режиссер Дж. Дж. Абрамс
В ролях Джон Бойега, Дэйзи Ридли, Адам Драйвер, Оскар Айзек, Энди Сёркис, Донал Глисон, Макс фон Сюдов, Харрисон Форд, Кэрри Фишер
Премьера в Ереване 17 декабря
Без комментариев…
«На гребне волны» (ориг. название Point Break)
Боевик, США, 2015
Режиссер Эриксон Кор
В ролях Эдгар Рамирес, Люк Брейси, Рэй Уинстон, Тереза Палмер, Делрой Линдо
Премьера в Ереване 24 декабря
Тенденция бесконечной «ремейкизации» выбрала себе в качестве «жертвы» отличный боевик Кэтрин Бигелоу из далекого 1991 года. Благодаря ему мир познакомился с Киану Ривзом, а представители женского пола тайно влюблялись в образ, созданный Патриком Суэйзи. Бессмысленный и беспощадный голливудский «конвейер» поставил в кресло режиссера ранее неизвестного Эриксона Кора, а любимых актеров сменили малозаметные своими второстепенными ролями Рамирес и Брейси. Здесь действует единственное правило: ремейк хорошего фильма может быть не таким великим, однако он должен наполняться спецэффектами и нарушающими всякие законы физики действиями. Целевой аудитории такой подход нравится – хотя остается надежда, что после просмотра современные школьники решат также ознакомиться с оригиналом.