«Ռոսնեֆտը» $40 միլիոնով (2,7 մլրդ ռուբլի) գնել է հայաստանյան «Փեթրոլ Մարկեթ» ավտոլցակայանների ցանցը: Այդ մասին հայտնել է ՏԱՍՍ գործակալությունը ընկերության մամուլի հաղորդագրության վրա հղումով:
«2015-ի օգոստոսին ընկերությունն ավարտել է «Փեթրոլ Մարկեթ» ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերի 100 տոկոսի ձեռք բերման գործարքը, այդ ընկերությանն են պատկանում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող ավտոլցակայանների ցանցն ու նավթագազային տնտեսությունը»,-ասվում է զեկույցում:
Ռուսական նավթամթերքն ըստ 2013-ին ստորագրված պայմանագրի արտահանվում է Հայաստան առանց արտահանման տուրքի: Բացի այդ, չեն հարկվում նաև ՌԴ-ից Հայաստան ներմուծվող գազն ու անմշակ ալմաստները: 2014-ին Հայաստան է ներմուծվել ավելի քան 324 հազար տոննա չմշակված նավթամթերք:

26 Ноябрь 2015 - 09:00 AMT
«Роснефть» приобрела сеть АЗС «Петрол Маркет» в Армении за $40 млн (2,7 млрд рублей по официальному курсу ЦБ на дату приобретения).
Об этом со ссылкой на пресс-релиз компании сообщает ТАСС. «В августе 2015 года компания завершила сделку по приобретению 100% доли в ООО «Петрол Маркет», которой принадлежит сеть автозаправочных станций и нефтебазовое хозяйство, расположенные на территории Республики Армения», – говорится в отчете.
Российские нефтепродукты экспортируются в Армению без взимания экспортных пошлин согласно подписанному в 2013 году соглашению. Кроме того, пошлины не взимаются с экспортированных в Армению газа и необработанных алмазов.