Ամերիաբանկը ստորագրել է 25 մլն ԱՄՆ դոլարի սինդիկացված վարկային պայմանագիր Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) և Ավստրիական զարգացման բանկի (OeEB) հետ: Վարկն ուղղվելու է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանը, ասվում է բանկի հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի տնտեսության զարգացման ու կայունության համար փոքր և միջին բիզնեսը մեծ նշանակություն ունի, այն ապահովում է երկրի համախառն ներքին արդյունքի շուրջ 40%-ը: Այս երկարաժամկետ ֆինանսավորումը կնպաստի Հայաստանում ՓՄՁ-ների գործունեության հետագա ընդլայնմանն ու զարգացմանը, մրցունակության բարձրացմանը ներքին և արտաքին շուկաներում:
Վերականգնվող էներգետիկային ուղղված ֆինանսավորումը խթան կհանդիսանա այդ ոլորտի կայուն զարգացման ամրապնդման, էներգախնայողության ապահովման համար ինչպես ձեռնարկությունների, այնպես էլ բնակչության շրջանում:
Նշենք, որ Ամերիաբանկն ընդլայնելով համագործակցությունը միջազգային հեղինակավոր կառույցների հետ` արդյունավետ համագործակցության արդյունքում ներգրավել է 345 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով ֆինանսական միջոցներ:

Америабанк получит синдицированный кредит на сумму в $25 млн в рамках договора, подписанного с Голландским банком развития (FMO) и Австрийским банком развития (OeEB), сообщает пресс-служба банка.
Средства будут направлены на кредитование предприятий малого и среднего бизнеса Армении, а также на финансирование программ в сфере возобновляемой энергетики и энергоэффективности.
«Малый и средний бизнес играет большую роль в развитии и стабильности экономики Армении, этот сегмент обеспечивает около 40% ВВП страны. Данное долгосрочное финансирование поспособствует дальнейшему расширению и развитию деятельности МСБ Армении, а также повышению конкурентоспособности на внутреннем и внешнем рынках», – отмечается в сообщении.
Финансирование сферы возобновляемой энергетики станет стимулом для укрепления стабильного развития данной отрасли и обеспечения энергоэффективности как среди предприятий, так и населения, передает АРКА.
Америабанк, расширяя партнерство с международными структурами, в результате эффективного сотрудничества привлек финансовые средства на общую сумму в $345 млн.