«Ինտեր ՌԱՕ»-ն $8,25 միլիոնով վաճառել է իր հայկական ակտիվների` «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» և Հրազդանի ՋԷԿ-ի 25 %-ը, ասվում է ընկերության հաշվետվության մեջ:
«2015-ի հոկտեմբերին «Ինտեր ՌԱՕ»-ն $8,25 միլիոնով վաճառել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող դուստր ձեռնարկությունների` «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի և «ՀրազՋԷԿ» ԲԲԸ-ի փայամասի 25% տոկոսը «Տաշիր» ընկերությունների խմբին: Վաճառքի արդյունքում և ըստ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հետ պայմանավորվածության, 2015-ի հոկտեմբերի 30-ից խումբը դիտարկելու է վերոնշյալ ընկերությունները որպես համատեղ ձեռնարկություններ»,-ասվում է հաշվետվության մեջ, գրում է RNS-ը:
2015-ի սեպտեմբերի 30-ին «Տաշիր» ընկերությունների խումբը և «Ինտեր ՌԱՕ»-ն պայմանագիր են ստորագրել՝ ՀՀ էլեկտրաէներգետիկ ակտիվների առուվաճառքի վերաբերյալ։«Տաշիր» ընկերությունների խմբի և «Ինտեր ՌԱՕ» ընկերության պայմանավորվածության համաձայն «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն (ՀԷՑ) շարունակելու է ամբողջ ծավալով կատարել իր կողմից նախկինում ստանձնած պարտավորությունները: Այս մասին ասել է «Տաշիր» ընկերության նախագահ Սամվել Կարապետյանը՝ ՀԷՑ-ի ձեռքբերման կապակցությամբ: Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է, որ կառավարության հետ միասին կսուբսիդավորի սակագների տարբերությունը մինչև 2016-ի օգոստոսը: Կարապետյանը խոստացավ նաև, որ քայլեր կձեռնարկի, որպեսզի առաջիկայում էլեկտրաէներգիան չթանկանա ընկերության սխալների պատճառով:
2015-ի ամռանն Էլէներգիայի սակագները բարձրացնելու մտադրությունը բողոքի զանգվածային ակցիաների պատճառ դարձավ Երևանում, որոնք ավարտվեցին սակագների ժամանակավոր սուբսիդավորման և ՀԷՑ-ի սեփականատերին փոխելու որոշմամբ:

«Интер РАО» продала 25% в армянских дочерних компаниях «Электрические сети Армении» и «РазТЭС» за $8,25 млн, следует из отчетности компании.
«В октябре 2015 года группа продала 25% долю своих инвестиций в дочерние компании, расположенные на территории республики Армения: ЗАО «Электрические сети Армении» и ОАО «РазТЭС» за денежное вознаграждение в размере $8,25 млн группе компаний «Ташир». В результате продажи и в соответствии с соглашением между группой и группой компаний «Ташир», начиная с 30 октября 2015 года группа будет учитывать данные компании как совместные предприятия», — отмечается в отчетности, пишет RNS.
В сентябре «ИнтерРАО» сообщила, что продала «Электрические сети Армении» и Разданскую ТЭС группе компаний «Ташир» российского бизнесмена Самвела Карапетяна. Карапетян заявил, что наравне с правительством будет субсидировать разницу тарифов до августа 2016 года (позже было объявлено, что субсидии получат домовладения, потребляющие не более 250 кВт в месяц и бизнес, потребляющий не более 500 кВт). Карапетян обещал также, что предпримет шаги, благодаря которым в будущем электроэнергия не будет дорожать из-за ошибок компании.
Подорожание тарифов на электроэнергию стало причиной массовых акций протеста в Ереване и других городах республики летом 2015 года, которые в итоге закончились решением о временном субсидировании тарифов и смене собственника ЭСА.