ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» գործակցության շնորհիվ` 2015-ին 40 ընտանիք արդեն ավարտել է իր կիսակառույց տան շինարարությունը և/կամ վերանորոգել է իր տունը: Արագածոտնի մարզի Կաքավաձոր գյուղում բնակվող Մանուկյանների ընտանիքը մեկն է այն երջանիկներից, որը երկար տարիների սպասումից հետո արդեն ունի ապահով տանիք և հարմարավետ պայմաններ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանն այցելել են Մանուկյաններին՝ բնակարանամուտի ուրախ հանդիսությանը մասնակցելու և նրանց ուրախությունը կիսելու համար:
Երիտասարդ ընտանիքը տան շինարարությունը սկսել է չորս տարի առաջ, սակայն չի կարողացել ավարտին հասցնել այն: Նախկինում ընտանիքն ապրել է հայրական տանը 11 անձ մեկ հարկի տակ, ապա տեղափոխվել է կիսակառույցի նկուղային կիսամութ սենյակ: Ընտանիքի փոքրիկների՝ հինգամյա Սիրուշոյի և յոթնամյա Հայկի համար չկա ավելի մեծ ուրախություն, քան իրենց մեծ ու գեղեցիկ տան տեր զգալը:
«Ավելի մեծ երջանկություն, քան սեփական տուն ունենալու վաղեմի երազանքն իրականացված տեսնելը՝ թերևս դժվար է պատկերացնել: Ուրախ ենք, որ արդեն մի քանի տարի մասնակցում ենք մի նախագծի, որն այսքան աջակցություն է ցուցաբերել բազմաթիվ ընտանիքների: Նրանց համար նոր տունը նոր սկիզբ է՝ հայրենի հողի վրա ապրելու կամքն ամրապնդելու, ապագայի նոր ծրագրեր կազմելու առումով»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Դուք չեք կարող պատկերացնել մեր ընտանիքի երջանկությունը: Այն գիտակցությունը, որ երեխաներս այսուհետ կունենան առողջ միջավայր ու արժանավայել ապրելու հնարավորություն, ոչնչի հետ հնարավոր չէ համեմատել: Անսահման շնորհակալ եմ », – ասել է ընտանիքի երիտասարդ մայրը՝ Ջուլիետան:
«Կյանքը լի է դժվարություններով ու արգելքներով: Երիտասարդ ու ջանասեր ընտանիքի համար շատ կարևոր է զգալ այն աջակցությունն ու հենարանը, որի շնորհիվ ընտանիքը կայանում է, դառնում է ավելի ամուր ու հաստատուն»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2015-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 100 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար (2014թ.-ին` 55 մլն դրամ), իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնն» իրականացնում է այն: Համագործակցության շնորհիվ 2007թ.-ից մինչև 2015թ.-ի ավարտը բարեկարգված կամ կիսակառույց տան շինարարությունն ավարտին հասցրած ընտանիքների թիվը կհասնի 93-ի:

This year, owing to the partnership between VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, 40 families have already finished the construction of their half-built houses or renovated their houses.
Manukyan family from the village of Kakavadzor in Aragatsotn province is one of those happy families who already have a safe roof and decent conditions after many years of waiting.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, and the Fuller Center for Housing Armenia president Ashot Yeghiazaryan visited the Manukyans to participate in the housewarming celebration.
The young family started the construction of the house four years ago but couldn’t finish it. The family had lived in the paternal house, 11 people under a roof, later moving to the dark basement room of the half-built house. For the five-year-old Sirusho and the seven-year-old Hayk there is no greater happiness than the feeling of being the homeowners of a big and beautiful house.
“Nothing can compare to the happiness of the family seeing its new and long-cherished dream come true. It is with great excitement that we take part in this project that brings so much joy and happiness to families. For them, new house is a fulfillment and yet a new beginning, another reason to stay attached to their native land, paving a way for new dreams for the future,” Yirikian said.
VivaCell-MTS invested AMD100 million (AMD55 million in 2014) in the project in 2015, with Fuller Center for Housing Armenia implementing it. Through this partnership, the number of the families having their houses renovated or reconstructed will reach 93 by the end of the year.