Flaxton հայկական ընկերությունը գրանցված է ԱՄՆ-ում որպես Tree Scale: Այն առաջարկում է ամպային հաշվարկների համանուն ծառայություն, որը եզակի է իր տեսակի մեջ: Ընկերության հիմնադիր Տիգրան Բայբուրդյանը PanARMENIAN.Net-ին պատմել է, որ «իրերի ինտերնետում» աշխատանքի համար ամպային ծառայության ոլորտում ստեղծվում են տարբեր միկրոսերվիսներ, ընդ որում` յուրաքանչյուրը կառավարվում է ինչ-որ սարքով: Սարքերն իրենք փոխգործակցում են կոնկրետ հարթակի միջոցով, որը տրամադրում է ամպային ծառայության սերվերը: Ընկերության առաջարկած պրոդուկտը թույլ է տալիս հաճախորդներին սեփական միկրոսերվիսները ստեղծել Tree Scale-ի «ամպում», չվատնելով սեփական ռեսուրսներն ու ժամանակը, որից հետո պատրաստի պրոդուկտը տեղափոխվում է արդեն հաճախորդի սեփական սերվերի վրա:
«Այդ նպատակի համար մշակվել է սերվերների ծրագրային ապահովման հատուկ տեխնոլոգիա մաթեմատիկական ծառի տեսքով: Այն թույլ է տալիս սերվերային ենթակառուցվածքների տարրերը տարածել ոչ թե հորիզոնական (մեկ մայր սերվեր և բազում դուստր սերվերներ), այլ ծառի տեսքով (յուրաքանչյուր սերվերը միաժամանակ մայրական է ստորինների համար և դուստր է` վերին սերվերների համար): Նման լուծումը թույլ է տալիս տարրերի մեծ քանակ ունեցող համակարգին օպտիմալ աշխատել: Մշակողներից շատերն արդեն ներբեռնել են և փորձարկում են մեր լուծումը»,-ասել է մեր զրուցակիցը:
2 տարի առաջ ամպային ծառայություննրի ներսում աշխատող բոլոր ծրագրերը կառուցված էին մոնոլիտի սկզբունքով. ինչ-որ մի բան է ստեղծվել, դրա հիման վրա մշակվել է հաջորդ լուծումը և այլն, որի պատճառով ամբողջ ծրագիրն «ուռչում էր»: Քանի որ «ամպում» աշխատող տեխնոլոգիաների քանակը մշտապես աճում էր, բնականաբար ընդլայնվում էր նաև ծրագրային լուծումների ծավալը, ապա մոնոլիտ կառուցվածքը սկսեց խափանվել: Այս պահի դրությամբ մոնոլիտ կառուցվածքի փոխարեն օգտագործվում են մեկուսացված միկրոսերվիսներ` եթե որևէ սարքի համար ծրագրային ապահովում է անհրաժեշտ «ամպում», ապա այն ոչ թե միանում է մնացած բոլորին, այլ աշխատում է որպես առանձին ծառայություն` փոխգործակցելով մյուսների հետ սերվերի միջոցով: Մի սերվերում կարող է մի քանի այդպիսի մեկուսացած սերվիս լինել: Tree Scale-ը թույլ է տալիս հաճախորդներին դինամիկ կերպով կառուցել նման միկրոսերվիսներ և փոխանցել սեփական սերվերների վրա:
Ամպային հաշվարկները (cloud computing) տեղեկատվական տեխնոլոգիական հայեցակարգ է, որը ենթադրում է հաշվարկային ռեսուրսների (օրինակ, տվյալների փոխանցման ցանցերի, սերվերների, տվյալների պահպանման սարքերի, հավելվածների և սերվիսների` ինչպես առանձին, այնպես էլ միասին) ընդհանուր կենտրոնի համապարփակ և հարմարավետ ցանցային հասանելիություն ըստ պահանջի, որոնք կարող են արագ տրամադրվել և ազատվել շահագործման նվազագույն ծախսերով կամ պրովայդերներին դիմելու: Ամպային հաշվարկների սպառողները կարող են զգալիորեն նվազեցնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքների ծախսերը, ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ հեռանկարում, և ճկուն արձագանքել հաշվարկային պահանջների փոփոխություններին` օգտագործելով ամպային ծառայությունների հաշվարկային էլաստիկության հատկությունները: 2006-ին հայտնվելուց ի վեր հայեցակարգը խորապես ներթափանցել է տարբեր տեղեկատվական տեխնոլոգիական ոլորտներ և գնալով ավելի ծանրակշիռ տեղ է զբաղեցնում. Ըստ IDC գնահատականի հրապարակային ամպային հաշվարկների շուկան 2009-ին արդեն կազմում էր 17 մլրդ դոլար` ՏՏ ամբողջ շուկայի 5 տոկոսը, իսկ 2014-ին ամպային հաշվարկների հետ կապված կազմակերպությունների ենթարկառուցվածքային և ծառայությունների համար ծախսերի հանրագումարը գնահատվում է 175 մլրդ դոլար:
«Ճյուղավորված սերվերների համակարգը դեռևս եզակի է, սակայն, որպես նախագիծ, մինչև վերջ մշակված չէ: Մենք սկսեցինք դրանից, հետո հասկացանք, որ զարգացման տեղ կա: Կան ընկերություններ, որոնք փորձարկում են մեր ծառայությունը, օպտիմալացնում են սեփական սերվերները: Սակայն, քանի որ նախատիպեր չկան, նրանք վախենում են լիովին օգտագործել տեխնոլոգիան իրենց հսկայական արտադրության սպասարկման համար: Ուստի մենք ինքներս որոշեցինք ամբողջապես օգտագործել ճյուղավորված սերվերների սկզբունքը մեր համակարգում, ինչը թուլ է տալիս մեզ հասկանալ, թե որքանով է այն աշխատունակ տարբեր հանգամանքներում: Սա թույլ կտա արդեն պատրաստի պրոդուկտը վաճառելիս նախապես իմանալ, թե որ դեպքերի համար է առավել օգտակար մեր առաջարկած ապրանքը»,-հավելել է Բայբուրդյանը:
Կիրառման տեսակետից Tree Scale-ը ոչ թե կոնֆիգուրացվող, այլ ծրագրավորվող ծառայություն է: Այսինքն ծրագրի հեղինակը նախապես որոշակի նշանակություն չի սահմանում ծրագրի աշխատանքի յուրաքանչյուր տարրի համար: Բուն նշանակությունը, հետևապես` նաև աշխատանքի սկզբունքը սահմանում է հաճախորդը: Դա համակարգը դարձնում է ճկուն և լիովին կարգաբերվող` նշանակություն չունի, թե ինչ սկզբունքով է կառուցվում հաճախորդի ենթակառուցվածքը, այն ինքնուրույն կարող է օպտիմալացնել պրոդուկտն ըստ իր հնարավորությունների:
Այժմ 3 աշխատակից ունեցող սկսնակ ընկերությունը կենտրոնացել է եվրոպական շուկայի վրա` համագործակցելու համար այն ընկերությունների հետ, որոնք ունեն սեփական դատա-կենտրոնները: Հաջորդ քայլը կլինի Tree Scale-ում ստեղծված միկրոսերվիսի ավտոմատ փոխադրումը հաճախորդի սերվերներին: Սերվիսի ներկայիս տարբերակն անվճար է թեստավորման համար, սակայն շուտով նաև գնային կատեգորիաներ կսահմանվեն: Flaxton-ի թիմը շահել է 50 տոկոսով համաֆինանսավորման դրամաշնորհ, որը տրամադրվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տեխնոլոգիական լուծումների մրցույթի շրջանակում, որն անցկացվել է Համաշխարհային բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:

Армянская компания Flaxton зарегистрирована в США как Tree Scale. Она предлагает одноименный сервис облачных вычислений, уникальный в своем роде. Основатель компании Тигран Байбурдян в интервью PanARMENIAN.Net рассказал, что для работы «интернета вещей» в среде облачного сервиса создаются различные микросервисы, при этом – каждый управляет каким-нибудь устройством. Сами устройства взаимодействуют через конкретную платформу, предоставляемую сервером облачного сервиса. Продукт, предлагаемый компанией, позволяет клиентам строить собственные микросервисы в «облаке» Tree Scale, не тратя при этом собственные ресурсы и время, после чего готовый продукт переносится уже на собственный сервер клиента.
«Для этой цели была разработана специальная технология программного обеспечения серверов в форме математического дерева. Она позволяет распространять элементы серверной инфраструктуры не горизонтально (один материнский сервер и множество дочерних), а в форме дерева (каждый сервер одновременно является материнским для нижних, и дочерним – для верхних серверов). Такое решение позволяет системе с большим количеством элементов работать оптимально. На данный момент мы пытаемся внедрить систему в работе крупных компаний. Многие разработчики уже скачали и тестируют наше решение», – рассказал наш собеседник.
Два года назад все программы, работающие внутри облачных сервисов, строились по принципу монолита: создавалось что-то одно, на основе этого разрабатывалось следующее решение, и так далее, из-за чего вся программа «разбухала». Поскольку количество технологий, работающих в «облаке», постоянно увеличивалось, вместе с этим расширялся и объем программных решений – монолитная структура давала сбой. На данный момент вместо монолитной конфигурации используются изолированные микросервисы – если для какого-нибудь устройства необходимо программное обеспечение в «облаке», то оно не подключается ко всему остальному, а работает как отдельный сервис, взаимодействующий с остальными через сервер. В одном сервере могут быть несколько таких изолированных сервисов. Tree Scale позволяет клиентам динамическим образом строить такие микросервисы и переносить их на собственные серверы.
Облачные вычисления (англ. cloud computing) – информационно-технологическая концепция, подразумевающая обеспечение повсеместного и удобного сетевого доступа по требованию к общему центру конфигурируемых вычислительных ресурсов (например, сетям передачи данных, серверам, устройствам хранения данных, приложениям и сервисам – как вместе, так и по отдельности), которые могут быть оперативно предоставлены и освобождены с минимальными эксплуатационными затратами или обращениями к провайдеру. Потребители облачных вычислений могут значительно уменьшить расходы на инфраструктуру информационных технологий (в краткосрочном и среднесрочном планах) и гибко реагировать на изменения вычислительных потребностей, используя свойства вычислительной эластичности облачных услуг. С момента появления в 2006 году концепция глубоко проникает в различные информационно-технологические сферы и занимает все более и более весомую роль в практике: по оценке IDC рынок публичных облачных вычислений уже к 2009 году составил $17 млрд – около 5 % от всего рынка информационных технологий, а в 2014 году суммарные затраты организаций на инфраструктуру и услуги, связанные с облачными вычислениями, оцениваются почти в $175 млрд.
«Система разветвленных серверов пока что уникальна, однако, как проект, она не до конца доработана. Мы начали с этого, затем – поняли, что есть место для развития. Есть компании, которые тестируют наш сервис, оптимизируют собственные серверы. Однако, поскольку не существует других прототипов, они боятся использовать технологию в полной мере для обслуживания своего огромного производства. Именно поэтому мы сами решили полностью использовать принцип разветвленных серверов в нашей системе, что позволяет нам самим понять – насколько она работоспособна для разных случаев. Это позволит при продаже уже готового продукта знать заранее, в каких случаях предлагаемый нами продукт будет полезен», – добавил Байбурдян.
С точки зрения использования Tree Scale не конфигурируемый, а программируемый сервис. То есть, автор программы заранее не устанавливает определенные значения для каждого элемента работы программы. Сами значения, а значит – принцип работы устанавливается клиентом. Это делает систему гибкой и полностью настраиваемой – не имеет значения, по какому принципу строится инфраструктура клиента, он самостоятельно может оптимизировать продукт под свои возможности.
На данный момент, состоящий из трех сотрудников стартап сфокусирован на европейском рынке для сотрудничества с компаниями, имеющими собственные дата-центры. Следующим шагом будет автоматическое перемещение созданного в Tree Scale микросервиса на серверы клиента. Нынешний вариант сервиса полностью бесплатный для тестирования, однако вскоре появятся и ценовые категории. Команда Flaxton выиграла софинансируемый 50-процентный грант, предоставленный в рамках конкурса технологических решений фонда «Инкубатор предприятий», который проводился при содействии Всемирного банка и министерства экономики РА.