Դեկտեմբերի 2-ին Լոնդոնում կայացել է Financial Times հեղինակավոր կազմակերպության The Banker ամսագրի մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում Հայաստանի 2015-ի«Տարվա լավագույն բանկ» ճանաչվեց Ամերիաբանկը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
The Banker-ի մրցանակաբաշխությունն աշխարհում հանդիսանում է բանկային գործունեության զարգացման ամենաբարձր գնահատականը, և այն անցկացվում է արդեն 16-րդ տարին անընդմեջ:
Ինչպես նշում են մրցույթի կազմակերպիչները, «Տարվա լավագույն բանկ» տիտղոսն Ամերիաբանկին շնորհվել է մի շարք չափանիշներով, դրանց թվում նաև բանկի կողմից առաջարկվող նորարարական «խելացի» լուծումներն են, որոնք էականորեն խնայում են հաճախորդի ժամանակը: Կարևորվել է նաև այն հանգամանքը, որ Ամերիաբանկը սերտորեն համագործակցում է այնպիսի միջազգային խոշոր կառույցների հետ, ինչպիսիք են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական Բանկը, Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերությունը` վերջինիս հետ կնքելով փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագիր, որը ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ էր իրականացվում:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշում է. «Ամերիաբանկն ամրապնդել է իր առաջատարի դիրքերը մի շարք առանցքային ֆինանսական ցուցանիշներով: Մեր հաջողության հիմնական բանալին Բանկի` հաճախորդին միտված քաղաքականությունն է. մատուցվող ծառայությունների որակ, արհեստավարժ անձնակազմ, շարունակական ինովացիաներ, բալանսավորված ռիսկերի կառավարում: Այս հատկանիշներով է, որ մենք վաստակել ենք մեր հաճախորդների վստահությունը: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի նաև CR2 ընկերության հետ կնքած հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր համակարգի ներդրման պայմանագիրը: Ինչը նշանակում է, որ 2016թ.-ին հեռահար բանկային ծառայություններից օգտվելու համար լիովին նոր հնարավորություններ կստեղծվեն, դա էլ իր հերթին կնպաստի առհասարակ հեռահար բանկային սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում»:
Մրցանակաբաշխության ժամանակ Ամերիաբանկին շնորհվեց հավաստագիր և մրցանակ` Բրենդեն Բրեքենի արձանիկի տեսքով, որը եղել է The Banker ամսագրի հիմնադիրն ու խմբագիրը, իսկ 1945-1958թթ.` Financial Times-ի նախագահը:

3 Декабрь 2015 - 14:47 AMT
Америабанк признан лучшим армянским банком 2015 года по версии журнала The Banker, принадлежащего авторитетной компании Financial Times, сообщает пресс-служба банка.
Премия журнала The Banker считается в мире самой высокой оценкой развития банковской детальности и присуждается уже 16 лет подряд.
Как отмечают организаторы конкурса, звание «Лучший банк года» Америабанку было присуждено по ряду критериев, таких как предложение банком новаторских «умных» решений, которые существенно экономят время клиента.
Была также придана важность тому, что Америабанк тесно сотрудничает с такими международными крупными структурами, как Европейский банк реконструкции и развития, Голландский банк развития (FMO), причем с последним был заключен первый в истории банковской системы Армении договор на получение синдицированного кредита.
Как отметил генеральный директор Америбанка Артак Анесян, банк укрепил свои позиции лидера по ряду ключевых финансовых показателей.
«Основным ключом нашего успеха является ориентированная на клиента политика банка, в частности качество предлагаемых услуг, профессиональный персонал, последовательные инновации, сбалансированное управление рисками. Вот этим мы завоевали доверие наших клиентов»,- сказал он.
При этом Анесян отметил, что особого внимания достоин также заключенный с компанией CR2 договор о внедрении новой системы многофункциональных банковских услуг.
«Это означает, что в 2016 году будут созданы абсолютно новые возможности для использования дистанционных банковских услуг, что, в свою очередь, поспособствует развитию культуры дистанционного обслуживания в Армении, в целом», – добавил он, передает АРКА.
В ходе церемонии награждения Америабанку был вручен сертификат и приз в виде статуэтки Брендена Брекена, который был учредителем и редактором журнала The Banker, а также главой Financial Times (1945-1958 гг.).