Սփիլբերգի նոր հեղինակային նախագծի դիտումից իր տպավորություններն է ներկայացնում PanARMENIAN.Net-ը:
ԱՄՆ և ԽՍՀՄ միջև սառը պատերազմի կիզակետն է: Բրուքլինցի փաստաբան Ջեյմս Դոնովանը (Թոմ Հենքս) դատարանում պետք է ներկայացնի խորհրդային հետախույզ Ռուդոլֆ Աբելի (Մարկ Ռեյլենս) շահերը: ԱՄՆ կառավարությունը, սակայն, պետք է դատավարության պատրանք ստեղծի միայն, քանի որ լրտեսի ճակատագիրն արդեն իսկ կանխորոշված է: Սակայն Դոնովանի պրոֆեսիոնալիզմի շնորհիվ, նրան հաջողվում է խուսափել մահապատժի դատավճռից` հասնելով երկարատև ազատազրկման : Շուտով ԽՍՀՄ ձեռքում է հայտնվում U2 հետախույզ-ինքնաթիռի օդաչու Ֆրենսիս Փաուերսը (Օսթին Սթոուել): Փոխանակումը հանձնարարում են կազմակերպել Ջեյմսին` կարևոր առաքելությամբ նա մեկնում է պատով բաժանված Բեռլին:
21-րդ դարի երկրորդ տասնամյակի համար նորաձև և գրեթե պարտադիր է դարձել անհամաչափ շարադրանքը, բզկտված, մանր մոնտաժն ու տարբեր տեսակի հնարքները տեսախցիկի օգնությամբ: Սփիլբերգը, որպես «հին դպրոցի» իսկական ներկայացուցիչ, չի տրվում նորաձևության քամիներին: Նա նկարահանում է հոլիվուդյան «ոսկե դարի» դասական կինո, հաջորդական շարադրանքով, մեծ ուշադրությամբ դետալների և պերսոնաժների հանդեպ: Եվ դա զարմանալի չէ. ամբողջ կարիերայի ընթացքում մեծ ռեժիսորը բազմիցս է թելադրողի դերում եղել Հոլիվուդում` ժամանակն է կինո նկարահանել «սեփական կարիքների համար»:
Միևնույն ժամանակ, ռեժիսորի նոր ֆիլմը գերում է հենց առաջին իսկ րոպեներից` կինոդիտողին տեղափոխելով Սառը պատերազմի դարաշրջան, որը վերարտադրվել է մեծ խնամքով և շատ հազմոզիչ է: Ֆիլմում ուղղակի չկան ավելորդ դետալներ` Սփիլբերգը նախկինի պես վստահ է կադրում` հագեցնելով այն ճիշտ այնքան, որքան անհրաժեշտ է և կարևոր հանդիսատեսի ընկալման համար: Ավանդաբար հեղինակի կերպարները ցայտուն են, մարդկային ու հասկանալի` դա վերաբերում է նույնիսկ երկրորդական կերպարներին, որոնք կարող են ընդամնեը մի քանի վայրկյանով հայտնվել կադրում:
Թոմ Հենքսը Դոնովանի դերում կատարելության է հասցնում դերասանի իր վարպետությունը` մանրմնավորելով մեկին, ում արարքներն ու դրդապատճառները միանգամայն հասկանալի են հանդիսատեսի համար: Հեռու լինելով քաղաքականությունից և բյուրոկրատական խաղերից` Դոնովանը որպես իր գործի իսկական պրոֆեսիոնալ, հիանալի գիտակցում է իր հսկայական պատասխանատվությունն այդ վտանգավոր ժամանակներում: Առանձին պետք է նշել Մարկ Ռեյնոլդսսի ցնցող խաղը, որը գրեթե իդեալական է մարմնավորել էկրանին «անդեմ մարդու» կերպարը, ինչպիսին և պետք է լինի լրտեսը:
Այն երկյուղածությունը, որով Սփիլբերգը մատուցում է ֆիլմը, միանգամայն հասկանալի է` դարաշրջանը (1957-1962թթ.) ոչ միայն բեկումնային է համաշխարհային պատմության համար, այլ նաև անդրադարձ է սեփական մանկությանը: Ռեժիսորը նկարագրել է մթնոլորտը, որում ինքն է մեծացել, երբ գործնականում բոլորը լրջորեն պատրաստվում էին միջուկային պատերազմի, իսկ մշտական սպառանլիքի զգացողությունը ծանրացած էր երկու երկրների քաղաքացիների վրա: Անկասկած, «Լրտեսական կամուրջը» պաթոսից և բարձրագոչ ճառերից զերծ իսկական հայրենասիրական կինո է, որի կենտրոնում մարդն է, նրա բարոյական սկզբունքներն ու համոզմունքը, որ «յուրաքանչյուր մարդ պաշտպանության իրավունք ունի»: Մյուս կողմից, նոր ֆիլմում զգացվում է կարոտախտն այն ժամանակների հանդեպ, որը գլոբալ միջազգային առճակատումն ավելի միանշանակ էր ու հասկանալի, քան այժմ:

Новый авторский проект Спилберга просмотрен, и PanARMENIAN.Net делится впечатлениями.
Самый разгар Холодной войны между США и СССР. Бруклинский адвокат Джеймс Донован (Том Хэнкс) должен представить в суде интересы советского разведчика Рудольфа Абеля (Марк Рэйленс). Правительству США, однако, нужно всего лишь создать видимость судебного процесса, поскольку судьба шпиона уже решена. Однако благодаря профессионализму Донована, ему удается добиться для своего клиента длительного тюремного заключения, а не казни. Вскоре в руки СССР попадает пилот самолета-разведчика U2 Френсис Пауэрс (Остин Стоуэлл). Организовать обмен поручают Джеймсу – с важной миссией он отправляется в разделенный стеной Берлин.
Для кинематографа второго десятилетия 21-го века модными и чуть ли не обязательными считаются нелинейное повествование, рваный, мелкий монтаж и разного рода трюки с камерой. Спилберг, как истинный представитель «старой школы», равнодушен к веяниям моды. Он снимает классическое голливудское кино эпохи «золотого века», с линейным повествованием, огромным внимание к деталям, появляющимся в кадре, и персонажам. И это немудрено: на протяжении всей карьеры великий режиссер многократно диктовал моду всему голливудскому мейнстриму: пришло время снимать кино «для себя».
Вместе с этим, новый фильм режиссера завораживает буквально с первых минут, перенеся зрителя в убедительно и бережно сконструированную на экране эпоху Холодной войны. В фильме просто не существует ненужных деталей – Спилберг по-прежнему уверенно держит кадр, насыщая его равным образом только тем, что необходимо и важно для понимания зрителя. Традиционно, персонажи у автора получаются объемными, человечными и понятными – это касается даже второстепенных, появляющихся в кадре на пару секунд.
Том Хенкс в партии Донована оттачивает актерское мастерство до совершенства, воплотив на экране персонажа, чьи поступки и мотивы становятся абсолютно понятны для зрителя. Далекий от политики и бюрократических игр, Донован, как настоящий профессионал своего дела, прекрасно осознает свою огромную ответственность в столь опасные времена. Отдельно следует отметить потрясающую игру Марка Рейнолдса, практически идеально воплотившего на экране образ «безликого человека» – каким и должен быть шпион.
Трепет, с которым Спилберг преподносит фильм, вполне понятен: эпоха, описанная в картине (с 1957 по 1962 гг) – это не только переломный момент в мировой истории, но и обращение к собственному детству. Режиссер описал атмосферу, в которой рос сам, когда практически все вполне серьезно готовились к ядерной войне, а ощущение постоянной угрозы нависало над каждым гражданином обеих стран. Несомненно, «Шпионский мост» – глубоко патриотическое кино, однако оно лишено всякого пафоса и громких речей. В центре его – человек, его моральные принципы и убежденность, что «каждый имеет право на защиту». С другой стороны, в новой картине чувствуется ностальгия по тем временам, когда глобальный международный конфликт был более однозначным и понятным, нежели сейчас.