Առաջին անգամ տարածաշրջանում տեղի կունենա յուրահատուկ ցուցահանդես` աշխարհի ամենահայտնի ռոբոտների մասնակցությամբ: «Ռոբոտների շքերթ» անվանումը կրող նախագիծը Երևանում ներկայացնում է «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ:
«Ռոբոտների շքերթ»-ն առաջին անգամ տեղի է ունեցել Մոսկվայում, 2014-ին, և դարձել ամենահաջողված ցուցահանդեսային նախագիծը Ռուսաստանում: Այնուհետև ցուցահանդեսը հյուրընկալվել է Սոչիում, Կրասնոդարում, Սանկտ-Պետերբուրգում, Մինսկում և Եկատերինբուրգում` ունենալով գլխապտույտ հաջողություն:
Եվ ահա առաջին անգամ այս ցուցահանդեսը կհյուրընկալվի Երևանում՝դեկտեմբերի 9-ից մինչև 2016-ի հունվարի 10-ը (հանգստյան օրեր` դեկտեմբերի 31, հունվարի 1): Ցուցահանդեսն անցկացվելու է «Երևան Մոլ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնում: Երեխաների համար նախատեսված են հատուկ սակագներով տոմսեր՝ 2200 դրամ աշխատանքային օրերին և 3300 դրամ ոչ աշխատանքային օրերին, իսկ մեծահասակների տոմսերը համապատասխանաբար կլինեն 2900 և 3900 դրամ: Կլինի նաև հատուկ սակագնային փաթեթ դպրոցական կոլեկտիվ այցերի համար:
Երևանում կազմակերպվող ցուցահանդեսը հնարավորություն կընձեռի ծանոթանալ ճարտարագիտական մտքի նորույթներին աշխարհի ամենատարբեր ծայրերից բերված ռոբոտների միջոցով: Կներկայացվեն ռոբոտներ, որոնք լիովին արտացոլում են ռոբոտատեխնիկայի զարգացման վերջին միտումները, արհեստական ինտելեկտը և ռոբոտների ուսուցման համակարգերը: Նախագծի կարևորագույն խնդիրներից է ուսուցումը, ուստի և դրան հատուկ ուշադրություն է դարձվում նախագծի բոլոր մակարդակներում` մասնակից ռոբոտների ընտրության, ուղեկցվող միջոցառումների, էքսկուրսիաների և այլ հարցերում: Այցելուները հնարավորություն կունենան անձամբ ծանոթանալ յուրաքանչյուր ռոբոտի հետ, նրանց հետ շփվել, խաղալ, զվարճանալ, լուսանկարվել:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն տարբեր երկրների ավելի քան 20 ինտերակտիվ ռոբոտ և հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Ցուցահանդեսի ծրագիրը ներառում է պարող ռոբոտների շոու, կվադրո-կոպտերների գոտի, ռոբոտների լաբորատորիա, Lego ուղեղների գրոհ/ռոբոտների կառուցում, ռոբոտների ծրագրավորում, ռոբոշուկա:
Ռոբոտների շարքում է անգլիական մարդանման Տեսպիան հանրահայտ ռոբոտը, որն աշխարհում ամենաժամանակակից և էմոցիոնալ ռոբոտներից մեկն է: Ռոբոտը կարողանում է ոչ միայն շփվել մարդկանց հետ, ընդօրինակել շարժումները, երգել, պարել, ծիծաղել, լաց լինել, անգամ կարդալ Շեքսպիր, որի շնորհիվ շատ անգամ մասնակցել է ժամանակակից թատերական ներկայացումներին: Նա նույնիսկ 2014-ին CelBit ցուցահանդեսի հանդիսավոր արարողության բացմանը հանդես է եկել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի հետ:
Երևանում կհյուրընկալվի նաև Պարո ճապոնական ռոբոտը, որը թույլ է տալիս հիվանդանոցներում և ծերանոցներում կենդանիների օգնությամբ կիրառել թերապիայի առավելությունները` ի օգուտ մարդկանց, ամերիկյան Բակսթեր ռոբոտը, որը կարողանում է կատարել պարզ արդյունաբերական առաջադրանքներ, ուկրաինական մատուցող ռոբոտ Յոշան, Հարավային Կորեայից Ռոբոֆուտբոլը և մի շարք այլ հետաքրիր ու տարբեր ֆունկցիոնալ հնարավորություններով ռոբոտներ:

For the first time in Armenia, Robots Inc. (Russia) presents the Bal Robotov (Ball of Robots), Ameriabank-initiated project, featuring the world’s most famous robots, in Yerevan.
The first Ball of Robots was held in Moscow in 2014 to become the most successful exhibition project in Russia. The subsequent country tour was a success in Sochi, Krasnodar, St. Petersburg, Minsk and Yekaterinburg.
And now, Yerevan took up the baton to host the exhibition from December 9 to January 10, 2016 (closed days: December 31 and January 01). Set to be held in Yerevan Mall, the exhibit envisages special discount rates for children: AMD 2200 on weekdays and AMD 3300 on weekends. Meanwhile, tickets for adults will cost AMD 2900 and AMD 3900 respectively. Special rates for group school tours are also available.
The event will feature the latest developments of engineering, enabling interaction with robots from all over the world, some of which perfectly incorporate the latest trends in robotics, artificial intelligence and robot teaching systems. Special attention is paid to teaching at all levels, from selection of robots to excursions.
The exhibition will feature over 20 interactive robots from various countries as well as the best of Armenian robotics. Also, the entertainment program includes a dancing robot show, quadcopter zone, robolab, Lego brainstorming/robot building sessions, robot programming and robomarket.
The celebrated RoboThespian – a life-sized humanoid and one of the world’s most cutting-edge and emotional robots will be among the exhibits. RoboThespian can interact with humans, imitate their movements, sing, dance, laugh, cry and even recite Shakespeare, thanks to which it has already been featured in quite a few modern stage plays. RoboThespian even performed onstage at the CeBit opening ceremony in 2014 in front of German Chancellor Angela Merkel and British Prime Minister David Cameron.
Another guest in Yerevan is therapeutic robot Paro from Japan, designed to administer the documented benefits of animal therapy to patients in hospitals and nursing homes; to be featured at the exhibit are Baxter from the U.S. performing various industrial operations, robowaiter Yosha from Ukraine, RoboFootball from South Korea and many other interesting robots with diverse functionalities.
In view of the importance of the event in the social life of Armenia, Ameriabank has involved its partners in the organization process. Major partners of the Ball of Robots are Yerevan Mall and Yerevan Production, with “Ingo Armenia” ICJSC and “Panarmenian Media Group” CJSC providing insurance and informational support, respectively. Among other partners are Aray Electronics Chain, Technolife, Russkoye Radio and Radio Van, Matit, Creato and The Twenty Two design companies, Tumo Center for Creative Technologies, UITE, Ayb School, UNITY Production, GAT Cutting, ImYerevan.com, cult.am and Astghik Publishing House.