Օրերս Երևանում բացված Kino Park-ը համադրում է նորագույն տեխնոլոգիաներն ու ոչ ստանդարտ մոտեցումը: Կինոթատրոնի տնօրեն Վազգեն Սաղաթելյանը PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել է նոր կինոթատրոնի առանձնահատկությունների և կիրառվող տեխնոլոգիաների մասին:
Առանձնահատկությունների մասին
Երևանյան մյուս կինոթատրոններից տարբերությունները կարելի է դիտարկել տարբեր տեսակետներից: Առաջինն, անշուշտ, վերաբերում է տեխնոլոգիական կողմին: Կինոթատրոնը բաղկացած է 6 հարմարավետ կինոդահլիճից, որոնցից 5-ը բավականին խոշոր են` չորսն ունի 119 տեղ, մեկը` 125: Կա նաև 30-տեղանոց VIP-դահլիճ: Բոլոր վեց կինոդահլիճներում ֆիլմերը կարող են ցուցադրվել ինչպես երկչափ, այնպես էլ եռաչափ ձևաչափով: Այսինքն, զուտ տեսականորեն, եթե ամիսն աչքի է ընկնում պրեմիերաների առատությամբ, բոլոր ֆիլմերը կարող են ցուցադրվել 3D ձևաչափով:
Գլխավոր առանձնահատկությունը` բոլոր պրոեկտորները 4K թողունակությամբ վիդեո կարող են ցուցադրել:
4K թողունակություն նշումը թվային կինոյում և համակարգչային գրաֆիկայում համապատասխանում է մոտ 4000 պիքսելի` հորիզոնական կտրվածքով: Ի տարբերություն հեռուստատեսության, որտեղ թողունակությունը որոշելու համար որպես հիմք է վերցված տողերի քանակը և, համապատասխանաբար, պատկերի տարրերի քանակն ուղղահայաց կտրվածքով, կինոյում թողունակությունը հաշվարկվում է կադրի երկար կողմով: Այս սկզբունքն ընտրվել է այն պատճառով, որ թվային կինոյում, ի տարբերություն բարձր հստակության հեռուստատեսության, գոյություն ունեն էկրանի կողմերի հարաբերակցության տարբեր ստանդարտներ: Այդ դեպքում ավելի հարմար է որպես հիմք ընդունել հորիզոնական թողունակությունը, որը մնում է մշտական, այն դեպքում, երբ ուղղահայացը փոխվում է ըստ կադրի բարձրության:
Անշուշտ, եթե ֆիլմը չի նկարահանվել տվյալ թողունակությամբ, տեսանելի տարբերությունները քիչ կլինեն: Սակայն, ինչպես հայտնի է, այսօր միտում կա ավելի շատ մեծ ֆիլմեր նկարահանել այդ ձևաչափով: Նույն «Աստղային պատերազմները» (Սագայի «Աստղային պատերազմներ. Ուժն արթնանում է» նոր մասի պրեմիերան նախատեսված է դեկտեմբերի 17-ին), կամ «Քունգ ֆու Պանդա 3» անիմացիոն ֆիլմը, որի պրեմիերան տեղի կունենա հաջորդ տարվա սկզբին: Հանդիսատեսը, չլինելով մասնագետ, հեշտությամբ կարող է տարբերակել պատկերի հստակությունն ու որակը: Բացի այդ, կինոթատրոնը հետ չի մնում մյուսներից նաև ձայնի առումով. Ամենամեծ`125-տեղանոց դահլիճը հագեցած է Dolby Atmos համակարգով:
Dolby Atmos-ը այլ հարթակ է բարձրացնում ձայնային էֆեկտները, թույլ տալով հանդիսատեսին զգալ ոչ միայն ձայնի ուղղությունը, այլ նաև ձայնի աղբյուրի ուղղահայաց դիրքը: Այդպիսով, անձրևի աղմուկն իրոք վերևից է լսվում, իսկ մոտեցող գնացքից հատակը դողում է: Ձայնը կարող է առաջանալ կինոդահլիճի ցանկացած կետից` առավելագույն իրական պատկեր ստեղծելով:
Այս ամենն օբյեկտիվ առանձնահատկություններն են: Ինչ վերաբերում է սուբյեկտիվներին, ապա կա հարմարավետության գործոնը: Տեղադրվել են վերջին սերնդի աթոռներ և բազկաթոռներ, որտեղ հաշվի է առնված յուրաքանչյուր մանրուք: Կարելի է ասել, որ դա վերջին խոսքն է կինոթատրոնների ասպարեզում: Տեղադրվել են մեծ, կինոթատրոնների համար նախատեսված վերջին սերնդի էկրաններ:
Գնային քաղաքականության մասին
Չնայած մեծ ներդրումներին, KinoPark-ի տոմսերն ամենաթանկը չեն: Գնագոյացումը կախված է ֆիլմից, նրա ձևաչափից, օրվա ժամից և շաբաթվա օրից: Սակայն, տնօրինությունը ձգտել է այնպես անել, որ տոմսերը մատչելի լինեն յուրաքանչյուրի համար: VIP-դահլիճի տոմսերի գները նույնպես մյուս կինոթատրոնների տոմսերից թանկ չեն:
Նորարարությունների մասին
Սարքավորումները տեղադրող գերմանացի գործընկերները հավաստիացրել են, որ ամբողջ հերթափոխը կարող է 1 կինոմեխանիկ սպասարկել: Սկզբից դա զարմացրեց` չէ որ 6 դահլիճ ունենք, մի դահլիճում եռաչափ ֆիլմեր են ցուցադրվում, մյուսներում` 2D: Պարզվել է, որ կինոթատրոնների համար նախատեսված նոր տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս ամբողջությամբ ավտոմատացնել ամբողջ գործընթացը: Այն բանից հետո, երբ տեխնիկը մուտքագրում է սեանսների ժամանակացույցի տվյալները, հատուկ ծրագիրը ինքն է բաշիում ֆիլմերն ըստ կինոդահլիճների: Ֆիլմը հայտնվում է անհրաժեշտ պրոեկտորում, որն ինքնուրույն է պարզում կինոնկարի ձևաչափը` եթե դա 3D է, ապա ավտոմատ կերպով միանում է համապատասխան ոսպնյակը և այլն: Մարդկային գործոնը հասցված է նվազագույնի: Միայն գրագետ մարդ է պետք, որը կկարողանա մուտքագրել տվյալներն ու հետևել ընթացքին: Իրականում, դա բարդ չէ անել, թեև մեծ պատասխանատվություն է պահանջում: Եթե դահլիճում հանդիսատես չկա, ֆիլմի ցուցադրությունը դադարեցվում է 30 րոպեից, քանի որ քիչ չեն մարդիկ, որոնք ուշացումով են սկսում դիտել ֆիլմը:
Դիստրիբուցիայի մասին
Դիստրիբյուտորների հետ աշխատանքում փորձի պակաս է զգացվում: Կա միայն մեկ կինոթատրոն, որը ֆիլմերն անմիջապես Ռուսաստանից է ստանում, քանի որ ռուսական ցանցի մաս է կազմում (Cinema Star ): Կապեր հաստատելը դիստրիբյուտորների հետ 6 կինոդահլիճ ունեցող հայկական կինոթատրոնի համար միանգամայն նոր բան է: Սակայն մենք արդեն սկսել ենք համագործակցել շուկայի հիմնական դեմքերի հետ: Մոսկովյան կինոշուկայի ժամանակ ծանոթացել ենք փոքր դիստրիբյուտորների հետ, որոնց մասին, հավանաբար, Հայաստանոմ շատ քչերը գիտեն: Ներկա էին դիստրիբյուտորներ, որոնք ներկայացված չեն բաց աղբյուրներում ու ովքեր մասսայական հանդիսատեսի համար նախատեսված ֆիլմերի հետ չեն աշխատում:
Ոչ ստանդարտ մոտեցման մասին
Հասկանալի է, որ կինոֆիլմերի մեծ մասը բոլոր կինոթատրոններում է ցուցադրվելու` հատկապես խոշոր բլոկբասթերների դեպքում: Սակայն, դրա հետ մեկտեղ, մենք մտադիր ենք որակային տարբերություն ապահովել` ցուցադրելով կինո, որի հանդեպ անտարբեր է շարքային հանդիսատեսը, որը, սակայն, կգնահատեն իսկական գիտակները: Դրա վառ օրինակն է «Մակբեթը»` թեև կինոդահլիճները լեցուն չէին, շատ հաճելի էր, երբ կինոդիտումից հետո մարդիկ մոտենում և շնորհակալություն էին հայտնում ընձեռված հնարավորության համար:

Открытый на днях в Ереване Kino Park совмещает новейшие технологии и нестандартный подход. Директор кинотеатра Вазген Сагателян в интервью PanARMENIAN.Net рассказал об особенностях нового кинотеатра и используемых в нем технологиях.
Об отличиях
Отличия от других ереванских кинотеатров можно рассмотреть с разных точек зрения. Первое, конечно, касается технологической стороны. Кинотеатр состоит из шести комфортабельных кинозалов, пять из которых довольно крупные: четыре на 119 зрительских мест, один – на 125. Есть еще VIP-зал на тридцать мест. Во всех шести кинозалах существует возможность показа фильмов, как в двухмерном, так и трехмерном формате. То есть, чисто теоретически, если выдастся месяц с большим количеством крупных премьер, мы имеем возможность показать все картины в формате 3D.
Самое главное отличие – все проекторы показывают видео с разрешением 4K.
4K-обозначение разрешающей способности в цифровом кинематографе и компьютерной графике, примерно соответствующее 4000 пикселей по горизонтали. В отличие от обозначения разрешения в телевидении, отталкивающегося от количества строк и, соответственно, количества элементов изображения по вертикали, в кинематографе разрешающая способность отсчитывается по длинной стороне кадра. Такой принцип выбран из-за того, что в цифровом кино, в отличие от телевидения высокой четкости, существуют различные стандарты соотношения сторон экрана. В этом случае удобно отталкиваться от горизонтального разрешения, которое остается постоянным, в то время, как вертикальное изменяется в соответствии с высотой кадра.
Конечно, если сам фильм не был снят в данном разрешении, на глаз отличий будет мало. Однако, как известно, сегодня существует тенденция снимать все больше и больше крупных картин в таком формате. Те же «Звездные войны» («Звездные войны: Пробуждение силы», новая часть саги, премьера которой намечена на 17 декабря – прим. автора), или анимационный фильм «Кунг-фу Панда 3», премьера которого состоится в начале следующего года. Зритель, не будучи специалистом, легко сможет увидеть отличия в четкости и качестве изображения. Кроме того, мы не отстаем от других кинотеатров с точки зрения звука: крупнейший, 125-местный зал оснащен системой Dolby Atmos.
Dolby Atmos выводит звуковые эффекты в новую плоскость, позволяя зрителям ощутить не только направление, но и вертикальную позицию источника звука. Таким образом, шум дождя действительно доносится с потолка, а от приближающегося поезда дрожит пол. Звук может появляться из любой точки кинозала, создавая максимально реалистичную картину происходящего.
Все вышеописанное – это объективные отличия. Что касается субъективных, то есть – вопроса комфортабельности. Были установлены кресла и сиденья последнего поколения, в которых учтены самые разные мелочи. Можно сказать, что это последнее слово в кинотеатральной культуре. Установлены крупные кинотеатральные экраны, опять же, последнего поколения.
О ценовой политике
Несмотря на то, что инвестиции, очевидно, были огромными, KinoPark – не самый дорогой кинотеатр. Ценообразование зависит от фильма, от его формата, времени суток и дня недели. Однако, мы стремились сделать так, чтобы билеты на кино были доступны каждому. Цены на билеты в VIP-зал, опять же, не дороже, чем в других кинотеатрах.
Об инновациях
Наши немецкие коллеги, установившие всю аппаратуру, заявили, что единственный киномеханик сможет обслуживать всю смену. Сначала мы были удивлены: ведь у нас шесть залов – в одних показывают фильм в трехмерном формате, в других – 2D. Оказалось, что последние кинотеатральные технологии позволяют полностью автоматизировать весь процесс. После того, как техник вводит данные графика сеансов, специальная программа сама распределяет фильмы по кинозалам. Фильм оказывается в нужном проекторе, который самостоятельно выявляет формат картины – если это 3D, автоматически включается соответствующая линза, и так далее. Человеческий фактор сведен к минимуму. Нужен только грамотный человек, который сможет правильно ввести данные и проследить за процессом. Это, на самом деле, несложно, хотя требует большой ответственности. Если в зале нет зрителей, показ приостанавливается через 30 минут, поскольку очень часто нас посещают люди, желающие посмотреть картину с некоторым опозданием.
О дистрибуции
В работе с дистрибьюторами не хватает опыта. Существует лишь один кинотеатр, который получает фильмы прямо из России, поскольку является частью российской сети (Cinema Star – прим.автора). Налаживание связей с дистрибьюторами для армянского кинотеатра, у которого целых шесть кинозалов – это абсолютно новый опыт. Однако, мы уже начали сотрудничество с основными игроками рынка. В ходе московского кинорынка мы познакомились также с небольшими дистрибьюторами, о существовании которых, скорее всего, в Армении знают очень немногие. Были дистрибьюторы, которые не представлены в открытых источниках, предоставляющие кино не для массового зрителя.
Про нестандартный подход
Понятно, что большинство картин будут показывать во всех кинотеатрах – это касается в особенности крупных блокбастеров. Однако, кроме этого, мы задались целью обеспечить качественное отличие, демонстрируя кино, к которому безразлична широкая ответственность, но которое заинтересует настоящих ценителей. Ярким примером был «Макбет» – хотя кинозалы и не были переполнены, крайне приятно, когда после просмотра люди подходят и благодарят за предоставленную возможность.