Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ), որը համակարգում է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) գործունեությունը, առաջիկայում մտադիր է բանակցություններ սկսել Իսրայելի հետ առևտրի ազատ գոտու ստեղծման շուրջ, հայտնել է ԵՏՀ ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Վիկտոր Սպասսսկին:
Իսրայելի հետ այդ հարցի շուրջ բանակցություններ սկսելու մասին որոշումն ԵՏՄ անդամ 5 երկրների` ՌԴ, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի, ղեկավարներն ընդունել են Ղազախստանում տեղի ունեցած գագաթնաժողովում:
«Այժմ մենք մտադիր ենք բանակցային գործընթաց սկսել Իսրայելի հետ առևտրի ազատ գոտու ստեղծման շուրջ նոր համաձայնագրի վերաբերյալ»,-ասել է նա Doing Business with Eurasian Union խորհրդաժողովի կուլուարներում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բանակցություններ սկսելու մասին որոշումը կայացվել է փորձագետների երկարատև աշխատանքի հիման վրա, որոնք եզրակացություն են ներկայացրել առևտրի ազատ գոտու ստեղծման նպատակահարմարության վերաբերյալ: Իսրայելի համար արդյունքը կլինի ապրանքաշրջանառության աճը ԵՏՄ երկրների հետ 6-8 տոկոսով: Ռուսաստանի համար աճն այնքան մեծ չի լինի` մոտ 10 տոկոս, սակայն մասնագետները հուսով են, որ ինտեգրումը նոր որակ կապահովի Իսրայելի հետ հարաբերություններում` ակտիվացնելով ներդրումներն ու տեխնոլոգիաների ներմուծումը:
Ավելի վաղ Իսրայելի կառավարության անդամ, ռուս-իսրայելյան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Զեև Էլկինը հայտարարել էր, որ Իսրայելը հուսով է, որ 2016-ի սկզբին կսկսվեն ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտու մասին բանակցությունները և մոտավորապես 2 տարում հնարավոր կլինի համաձայնագիր կնքել:
«Մենք առաջարկում ենք ռուսական կողմին բանակցություններ սկսել արդեն տարեսկզբին և 2016-ի ընթացքում ավարտել բանակցությունների առնվազն 2 փուլը: Բարդ է նախապես կանխատեսել համաձայնության ճշգրիտ ամսաթիվը, դա կախված է նրանից, թե որքան բարդ կլինեն հարցերը: Որպես կանոն, նորմալ տեմպով աշխատելու դեպքում, 2-2,5 տարում հնարավոր կլինի մոտենալ նման համաձայնագրի կնքմանը»,-ասել է Էլկինը` պատասխանելով ռուսական լրատվական գործակալությունների հարցերին:
«Մենք մեր հերթին կանենք ամեն ինչ, որպեսզի դա որքան հնարավոր է արագ լինի: Մենք կարծում ենք, որ դա մեծ ներուժ ունի Իսրայելի տնտեսության և ԵՏՄ անդամ երկրների համար: Կարծում եմ, որ ձգձգելու պատճառ չկա»,-հավելել է նա:

Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК), которая курирует деятельность Евразийского союза (ЕАЭС), в ближайшее время намерена начать переговоры с Израилем по вопросу зоны свободной торговли (ЗСТ), сообщил директор департамента развития интеграции ЕЭК Виктор Спасский.
Решение о запуске переговорного процесса с Израилем лидеры пяти государств ЕАЭС – России, Армении, Белоруссии, Казахстана и Киргизии – утвердили 16 октября на саммите в казахстанском поселке Бурабай.
«В настоящее время мы планируем начать процесс переговоров по новому соглашению о зоне свободной торговли с Израилем», — сказал Спасский в кулуарах конференции Doing Business with Eurasian Union, передает РИА Новости.
Решение о начале формальных переговоров было принято по результатам длительной работы экспертов — совместной исследовательской группы, которая вынесла заключение о целесообразности создания зоны свободной торговли.
Для Израиля эффект ожидается в росте товарооборота с государствами ЕАЭС на 6-8%, сообщили ранее участники процесса. Для России он будет не столь велик — «на уровне десятых долей процента», но специалисты надеются, что интеграция повысит качество ее экономических отношений с Израилем, активизировав инвестиционный процесс и трансфер технологий.
Ранее сопредседатель российско-израильской межправительственной комиссии, член правительства Израиля Зеев Элькин заявил, что Израиль рассчитывает в начале 2016 году вступить в формальные переговоры и в течение примерно двух лет выйти на соглашение о создании зоны свободной торговли с Евразийским экономическим союзом.
«Мы предлагаем российской стороне уже в начале 2016 года начать переговоры и провести как минимум два круга переговоров в 2016 году. Сложно заранее предсказать точное время достижения соглашения. Это зависит от того, сколько сложных вопросов будет. Как правило, в нормальном темпе если работать, то за два, два с чем-то года можно выйти на подписание подобного соглашения», – сказал Элькин, отвечая на вопросы российских информагентств.
«Мы со своей стороны сделаем все, чтобы это было как можно скорее. Мы считаем, что это имеет большой потенциал и для израильской экономики, и для стран, входящих в Таможенный союз (ЕАЭС). Я считаю, что нет никакой причины тянуть с этим», – добавил он.