Դեկտեմբերի 8-ին Երևանում բացվել է «Ռոբոտների շքերթ» ցուցահանդեսը: Առաջին անգամ տարածաշրջանում այս ցուցահանդեսը ներկայացնում է «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ:
Այն անցկացվում է «Երևան Մոլ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնում, Կինոպարկի հարևանությամբ: Հատուկ գործարանային շնչով ձևավորված սրահը, որը ռոբոտաշինության միջավայր է ստեղծում, երեխաներին հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն ծանոթանալ ռոբոտների հետ, այլև մասնակցել դրանց կառուցման, ծրագրավորման գործընթացին:
Ցուցահանդեսի ծրագիրը ներառում է պարող ռոբոտների շոու, կվադրոկոպտերների գոտի, ռոբոտների լաբորատորիա, Lego ուղեղների գրոհ/ ռոբոտների կառուցում, ռոբոտների ծրագրավորում, ռոբոշուկա:
Նախագծի կարևորագույն խնդիրներից է ուսուցումը, ինչին հատուկ ուշադրություն է դարձվում նախագծի բոլոր փուլերում` մասնակից ռոբոտների ընտրության, ուղեկցվող միջոցառումների, էքսկուրսիաների և այլ հարցերում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Անգլիայից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից, Ռուսաստանից, Իռլանդիայից և այլ երկրներից բերված 20 ինտերակտիվ ռոբոտ (հանրահայտ Տեսպիան դերասան ռոբոտը, հատուկ թերապիայի առավելությունները կիրառող Պարոն, մատուցող ռոբոտ Յոշան, Ռոբոֆուտբոլը, Ռոբոտ Պինգ-Պոնգը, արդյունաբերական առաջադրանքներ կատարող Բակսթերը և այլն), ինչպես նաև հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Բացնն արարողության ժամանակ ելույթ ունեցավ «Մանկական եվրատեսիլ 2015» երգի մրցույթի երկրորդ մրցանակակիր Միկա Վարոսյանը:
«Ռոբոտների կորպորացիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Նիկիտինը շնորհակալություն հայտնեց Երևանում ցուցահանդեսը հյուրընկալելու համար. նա հուսով է, որ միջոցառումը, այդ թվում, կօգնի հայտնաբերել նոր երիտասարդ տաղանդներ ինժեներական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Նիկիտինի համոզմամբ, տաղանդավոր մարդիկ միշտ կարող են ինքնաարտահայտվել:
«Ռոբոտների շքերթ»-ի համահիմնադիր Մարինա Լևաշովայի խոսքով` ռոբոտների ցուցադրման այս ծրագրով նրանք կարողացել են միավորել ուսուցումը, ուսումնասիրությունը և ժամանցը, զվարճանքը:
Նա նշեց, որ նախագծի նպատակն է ինժեներական էլիտայի վերածնունդը Ռուսաստանում:
«Ռոբոտների այս ցուցահանդեսը յուրօրինակ է, առավել ևս` այն առաջին անգամ է անցկացվում տարածաշրջանում: Միջոցառման հիմնական նպատակն է ծանոթացնել մեր երեխաներին, և ոչ միայն նրանց, նորարարությունների, ռոբոտների հետ, ցույց տալ նրանց պատմությունը, թե ինչպես են ստեղծվում ռոբոտները», – բացումից հետո լրագրողներին ասաց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Նա նաև նշեց, որ ցուցահանդեսի մյուս նպատակը բարեգործությունն է. ստացված շահույթի գերակշիռ մասն ուղղվելու է Հայաստանում լեյկեմիայով հիվանդ երեխաների բուժմանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցեցին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, հայրենական ռոբոտոտեխնիկայի ոլորտում իրենց ավանդն ունեցած ներկայացուցիչներ, արվեստի և մշակույթի գործիչներ, միջոցառման կազմակերպմանն աջակցած ընկերությունների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև «Ամերիա» ընկերությունների խմբի անձնակազմը: Միջոցառման հյուրերը երեխաներ էին, որոնք հնարավորություն ունեցան անձամբ ծանոթանալ ռոբոտների հետ, խաղալ, զվարճանալ, լուսանկարվել:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև 2016-ի հունվարի 10-ը (հանգստյան օրեր` դեկտեմբերի 31 և 2016-ի հունվարի 1):
Տոմսերը վաճառվում են Երևանի բոլոր տոմսարկղերում, ինչպես նաև «Երևան Մոլ»-ում: Դրանք նաև կարելի է ձեռք բերել օնլայն` Cult.am կայքում: Երեխաների համար նախատեսված են հատուկ սակագներով տոմսեր՝ 2200 դրամ աշխատանքային օրերին և 3300 դրամ ոչ աշխատանքային օրերին, իսկ մեծահասակների տոմսերը համապատասխանաբար կլինեն` 2900 և 3900 դրամ: Նախատեսված է հատուկ սակագնային փաթեթ դպրոցական կոլեկտիվ այցերի համար:
«Ռոբոտների շքերթ»-ն առաջին անգամ տեղի է ունեցել Մոսկվայում՝ 2014-ին, և դարձել ամենահաջողված ցուցահանդեսային նախագիծը Ռուսաստանի ամբողջ պատմության մեջ:

Yerevan hosted the opening ceremony of Bal Robotov (Ball of Robots) exhibition Tuesday, December 8.
For the first time in Armenia, Robots Inc. (Russia) presents the Ameriabank-initiated project, featuring the world’s most famous robots, in the country’s capital.
Mayor of Yerevan Taron Margaryan, prominent figures of Armenian robotics, artists, partners of the event and the Ameria group staff attended the opening ceremony.
Children were the honorary guests of the event, the opening ceremony becoming a real treat for them. Mika Varosyan, the runner-up of Junior Eurovision 2015 performed at the event.
The exhibition is housed in Yerevan Mall Trade Center. The expo area is decorated to create the atmosphere of a real roboworkshop and gives the children the opportunity not only to play with robots but get involved in construction and programming activities. Other entertainments include the dancing robot show, quadcopter zone, robolab, Lego brainstorming/robot building sessions, robot programming and robomarket. Education being one of the major goals of this project, special attention is paid to teaching at all levels, from selection of robots to excursions.
The exhibition features over 20 interactive robots from various countries as well as the best of Armenian robotics. The celebrated RoboThespian – a life-sized humanoid and one of the world’s most cutting-edge and emotional robots is among the exhibits.
The exhibit envisages special discount rates for children: AMD 2200 on weekdays and AMD 3300 on weekends. Meanwhile, tickets for adults will cost AMD 2900 and AMD 3900 respectively. Special rates for group school tours are also available.
Addressing the audience, Bal Robotov General Manager Igor Nikitin thanked Yerevan for hosting the exhibition, expressing hope that the event will discover new talents in the engineering technology sector. According to him, gifted people will always find a way for self-expression.
Bal Robotov co-founder Marina Levashova said, in turn, that they managed to unite education, research and entertainment through this project.
She noted that the event is aimed at the rebirth of engineering elite in Russia.
“This exhibition seeks to present latest innovations to children, at the same time unveiling the process of creation of robots,” Ameriabank General Manager Artak Hanesyan told reporters after the opening ceremony.
He noted charity to be another goal for the exhibition, with the majority of the proceeds set to be used for treating childhood leukemia in Armenia.