Դեկտեմբերի 8-ին Երևանում բացվել է «Ռոբոտների շքերթ» ցուցահանդեսը: Առաջին անգամ տարածաշրջանում այս ցուցահանդեսը ներկայացնում է «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ:
Այն անցկացվում է «Երևան Մոլ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնում, Կինոպարկի հարևանությամբ: Հատուկ գործարանային շնչով ձևավորված սրահը, որը ռոբոտաշինության միջավայր է ստեղծում, երեխաներին հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն ծանոթանալ ռոբոտների հետ, այլև մասնակցել դրանց կառուցման, ծրագրավորման գործընթացին:
Ցուցահանդեսի ծրագիրը ներառում է պարող ռոբոտների շոու, կվադրոկոպտերների գոտի, ռոբոտների լաբորատորիա, Lego ուղեղների գրոհ/ ռոբոտների կառուցում, ռոբոտների ծրագրավորում, ռոբոշուկա:
Նախագծի կարևորագույն խնդիրներից է ուսուցումը, ինչին հատուկ ուշադրություն է դարձվում նախագծի բոլոր փուլերում` մասնակից ռոբոտների ընտրության, ուղեկցվող միջոցառումների, էքսկուրսիաների և այլ հարցերում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Անգլիայից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից, Ռուսաստանից, Իռլանդիայից և այլ երկրներից բերված 20 ինտերակտիվ ռոբոտ (հանրահայտ Տեսպիան դերասան ռոբոտը, հատուկ թերապիայի առավելությունները կիրառող Պարոն, մատուցող ռոբոտ Յոշան, Ռոբոֆուտբոլը, Ռոբոտ Պինգ-Պոնգը, արդյունաբերական առաջադրանքներ կատարող Բակսթերը և այլն), ինչպես նաև հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Բացնն արարողության ժամանակ ելույթ ունեցավ «Մանկական եվրատեսիլ 2015» երգի մրցույթի երկրորդ մրցանակակիր Միկա Վարոսյանը:
«Ռոբոտների կորպորացիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Նիկիտինը շնորհակալություն հայտնեց Երևանում ցուցահանդեսը հյուրընկալելու համար. նա հուսով է, որ միջոցառումը, այդ թվում, կօգնի հայտնաբերել նոր երիտասարդ տաղանդներ ինժեներական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Նիկիտինի համոզմամբ, տաղանդավոր մարդիկ միշտ կարող են ինքնաարտահայտվել:
«Ռոբոտների շքերթ»-ի համահիմնադիր Մարինա Լևաշովայի խոսքով` ռոբոտների ցուցադրման այս ծրագրով նրանք կարողացել են միավորել ուսուցումը, ուսումնասիրությունը և ժամանցը, զվարճանքը:
Նա նշեց, որ նախագծի նպատակն է ինժեներական էլիտայի վերածնունդը Ռուսաստանում:
«Ռոբոտների այս ցուցահանդեսը յուրօրինակ է, առավել ևս` այն առաջին անգամ է անցկացվում տարածաշրջանում: Միջոցառման հիմնական նպատակն է ծանոթացնել մեր երեխաներին, և ոչ միայն նրանց, նորարարությունների, ռոբոտների հետ, ցույց տալ նրանց պատմությունը, թե ինչպես են ստեղծվում ռոբոտները», – բացումից հետո լրագրողներին ասաց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Նա նաև նշեց, որ ցուցահանդեսի մյուս նպատակը բարեգործությունն է. ստացված շահույթի գերակշիռ մասն ուղղվելու է Հայաստանում լեյկեմիայով հիվանդ երեխաների բուժմանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցեցին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, հայրենական ռոբոտոտեխնիկայի ոլորտում իրենց ավանդն ունեցած ներկայացուցիչներ, արվեստի և մշակույթի գործիչներ, միջոցառման կազմակերպմանն աջակցած ընկերությունների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև «Ամերիա» ընկերությունների խմբի անձնակազմը: Միջոցառման հյուրերը երեխաներ էին, որոնք հնարավորություն ունեցան անձամբ ծանոթանալ ռոբոտների հետ, խաղալ, զվարճանալ, լուսանկարվել:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև 2016-ի հունվարի 10-ը (հանգստյան օրեր` դեկտեմբերի 31 և 2016-ի հունվարի 1):
Տոմսերը վաճառվում են Երևանի բոլոր տոմսարկղերում, ինչպես նաև «Երևան Մոլ»-ում: Դրանք նաև կարելի է ձեռք բերել օնլայն` Cult.am կայքում: Երեխաների համար նախատեսված են հատուկ սակագներով տոմսեր՝ 2200 դրամ աշխատանքային օրերին և 3300 դրամ ոչ աշխատանքային օրերին, իսկ մեծահասակների տոմսերը համապատասխանաբար կլինեն` 2900 և 3900 դրամ: Նախատեսված է հատուկ սակագնային փաթեթ դպրոցական կոլեկտիվ այցերի համար:
«Ռոբոտների շքերթ»-ն առաջին անգամ տեղի է ունեցել Մոսկվայում՝ 2014-ին, և դարձել ամենահաջողված ցուցահանդեսային նախագիծը Ռուսաստանի ամբողջ պատմության մեջ:

8 декабря в Ереване состоялась торжественная церемония открытия выставки «Бал Роботов», проходящей впервые в регионе. Выставку представляет российская компания «Корпорация Роботов» по инициативе Америабанка.
В торжественной церемонии открытия приняли участие мэр Еревана Тарон Маргарян, выдающиеся деятели сферы отечественной робототехники, деятели культуры и искусства, представители партнеров мероприятия, а также сотрудники группы компаний «Америя».
Почетными гостями мероприятия были дети, для которых церемония открытия выставки стала настоящим праздником. Ребята смогли сами пообщаться с волшебными роботами, поиграть, повеселиться и сфотографироваться.
На мероприятии выступил Мика Варосян, занявший второе место на детском Евровидении 2015.
По словам основателя «Бала Роботов» Марины Левашовой, посредством этой выставки организаторы смогли объединить обучение, исследования и развлечения. Она также отметила, что целью проекта является возрождение инженерной элиты в России.
«Эта выставка роботов является особенной, более того, она первая проведенная в регионе. Основная цель мероприятия – познакомить наших детей, и не только их, с роботами, с историей их создания», – заявил после церемонии открытия генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
Он также отметил, что еще одной целью выставки является благотворительность: основная часть полученной прибыли будет направлена на лечение детей, больных лейкемией.
Выставочный зал, специально оформленный в заводском духе, создает настоящую среду для роботостроения, давая детям возможность не только поиграть с роботами, но и принять участие в процессе их конструирования и программирования.
Программа выставки включает шоу танцующих роботов, зону квадрокоптеров, роболабораторию, лего роботов-конструкторов, мозговой штурм, программирование роботов, робомаркет. Образовательная задача — одна из важнейших в этом проекте, поэтому на всех этапах проведения ей уделяется особое внимание: в подборе роботов-участников, в сопутствующих мероприятиях, экскурсиях и т. д.
На выставке представлено свыше 20 интерактивных роботов из Великобритании, США, Японии, России, Ирландии и других стран, в том числе знаменитый английский робот-гуманоид, актер Теспиан, робот Паро, позволяющий использовать преимущества зоотерапии, робот-официант Йоша, Робофутбол, Робот Пинг-Понг, американский робот Бакстер, выполняющий индустриальные задания, и другие, а также лучшие образцы армянской робототехники.
Выставка продлится до 10 января 2016г. (выходные дни: 31 декабря 2015г. и 1 января 2016г.). Билеты продаются во всех кассах Еревана, а также в торговом центре «Ереван Молл» и онлайн на сайте cult.am. Для детей действуют специальные тарифы: 2200 драмов по будням и 3300 драмов по выходным и праздничным дням. Для взрослых: 2900 драмов по будням и 3900 драмов по выходным и праздничным дням. Также действуют специальные тарифы для школьных экскурсий.
Выставка «Бал Роботов» впервые состоялась в Москве в 2014 году и стала одним из самых успешных выставочных проектов в России.