Ամերիկյան հսկա Apple ընկերությունն ամփոփել է 2015թ-ի արդյունքները` ընտրելով լավագույն հավելվածներն App Store խանութի շտեմարանից աշխարհի տարբեր երկրների համար: Shadowmatic խաղը, որը ստեղծել է հայկական Triada Studio Games ստուդիան և մեծ ճանաչում ստացել աշխարհում, ընդգրկվել է 2015-ի լավագույն խաղերի ցանկում: Միանգամից մի քանի երկրում Apple-ը «Տարվա խաղ» և «Տարվա լավագույն նորարարական խաղ» է ճանաչել Shadowmatic-ը: Ավանդաբար, Best Of App Store մրցանակը հանձնվում է առանձին iPhone-ի և iPad-ի հավելվածների համար: Երկու հարթակում էլ Shadowmatic-ը հաղթող է ճանաչվել մի շարք երկրներում։
Shadowmatic-ը նվաճել է «Տարվա լավագույն խաղ iPhone-ի համար» տիտղոսը Չինաստանում, Հնդկաստանում և Ռուսաստանում, ինչպես նաև դարձել «Լավագույն խաղեր iPhone-ի համար» մրցանակակիր ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում: Հոնկոնգում և Թայվանում խաղը հաղթել է «Ամենանորարարական խաղ iPhone-ի համար» անվանակարգում, իսկ Կորեայում ստացել «Լավագույն բեսթսելեր iPhone-ի համար» կոչումը: Ճապոնիայում Shadowmatic-ը ճանաչվել է «Երկրորդ տեղը զբաղեցրած լավագույն խաղ iPhone-ի համար»:
Խաղը ճանաչվել է նաև «Տարվա խաղ iPad-ի համար» Ճապոնիայում: Ավստրալիայում, Բրազիլիայում, Կանադայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Մեքսիկայում և ԱՄՆ-ում խաղը դարձել է «Լավագույն խաղեր iPad-ի համար» մրցանակի դափնեկիր: Չինաստանում, Հոնկոնգում, Կորեայում և Թայվանում Shadowmatic-ը նվաճել է «Տարվա ամենանորարարական խաղը iPad-ի համար» տիտղոսը:
Խաղը թողարկվել է 2015-ի հունվարի 15-ին և անմիջապես հայտնվել համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում: Ողջ տարվա ընթացքում Shadowmatic-ը բազմիցս արժանացել է խաղային արդյունաբերության միջազգային հեղինակավոր մրցանակների։ Հունիսի սկզբին Triada Studio Games ստուդիայի մանրակրկիտ և վիրտուոզ եռամյա աշխատանքի արդյունքն արժանացավ Apple Design Awards մրցանակի։ Apple Design Awards (ADA)-ը հատուկ միջոցառում է, որը կորպորացիան անցկացնում է խաղային հավելվածներ մշակողների համար՝ WWDC ամենամյա համաշխարհային կոնֆերանսի շրջանակում: Մրցույթն ի հայտ է բերում iOS и Mac OS X օպերացիոն միջավայրերի համար նախատեսված անկախ հեղինակների ստեղծած ամենատաղանդավոր, նորարարական և լավագույն ծրագրային և ապարատային մշակումները: Պարգևները հանձնվում են տարբեր անվանակարգերում, որոնք ամեն տարի փոխվում են: 2003-ից ի վեր խորանարդի տեսքով մրցանակները հանձնվում են յուրաքանչյուր նոմինանտի: Խորանարդի մի կողմում Apple-ի լոգոտիպն է, որը լուսավորվում է դրան դիպչելիս:
Բոլոր երկրներում խաղը հայտնվել է App Store-ի Editor's Choice («Խմբագրի ընտրությունը») բաժնում, իսկ Apple կողմից ճանաչվել հունվարի լավագույն խաղը: Ապրիլի 4-ին տեղի ունեցավ ArmNet Awards մրցանակների հանձնման պաշտոնական արարողությունը, որտեղ «Նորարարություն» և «Դիզայն և կոմֆորտ» անվանակարգերում գլխավոր մրցանակները, ինչպես նաև լավագույն բջջային հավելվածի համար գրան- պրին ստացավ Shadowmatic-ը: Մայիսի 17-ին Մոսկվայում խաղեր մշակողների և թողարկողների հերթական միջազգային DevGAMM համաժողովում, որի շրջանակում հանձնվեցին DevGAMM Awards 2015-ի հաղթողների մրցանակները, Shadowmatic խաղն արժանացավ միանգամից 2 մրցանակի` «Լավագույն գրաֆիկայի համար» և «Մեդիա ընտրություն»: Խաղը նաև հայտնվեց iOS Games կայքի «Օրվա խաղը» բաժնում, որը նվիրված է iPhone, iPad և iPod Touch համար նախատեսված խաղերին: Խաղի հեղինակները հենց սկզբից նպատակ էին դրել ստեղծել բարձրորակ և եզակի պրոդուկտ, որը ոչ միայն սիրված կդառնա գեյմերների շրջանում, այլ նաև թույլ կտա օգտատերին զարգացնել երևակայությունն ու կատարելագործել ռեակցիան: Shadowmatic-ի գլուխկոտրուկները լուծելու համար պահանջվում է գտնել ստվերում թաքնված ուրվանկարները:
Խաղը 9 սենյակ ունի և ավելի քան 70 մակարդակ: Յուրաքանչյուր սենյակն ունի իր ուրույն մթնոլորտն ու համապատասխան երաժշտոկան ուղեկցությունը: Խաղում գործում է հուշումների հատուկ համակարգ, որից օգտատերը կարող է օգտվել անհրաժեշտության դեպքում: Հուշումները օգնում են գուշակել ճիշտ տարբերակը, սակայն դրանցից օգտվելու դեպքում խաղացողը միավորներ է կորցնում: Ամեն դեպքում, խաղից հաճույք ստանալու համար, հեղինակները խորհուրդ են տալիս օգտվել հուշումներից միայն ծայրահեղ դեպքում:
Shadowmatic-ը հասանելի է iOS և tvOS հարթակներում աշխատող սարքավորումների համար: Այն հարմարեցված է iPhone 3GS և բարձր, iPad 2-ի և բարձր, 4-րդ սերնդի iPod Touch-ի և բարձր մոդելների սարքերի համար: Հետագայում խաղը հասանելի կլինի նաև այլ բջջային և դեսքթոփ հարթակներում:
Խաղի հեղինակը Triada Studio Games-ն է, որը համակարգչային գրաֆիկայի ու անիմացիայի ավելի քան 20 տարվա փորձ ունեցող Triada Studio-ի նոր ստորաբաժանումն է։

10 Декабрь 2015 - 09:21 AMT
Американский гигант Apple подвел итоги 2015 года, выбрав лучшие приложения из библиотеки магазина App Store для разных стран мира. Игра Shadowmatic, разработанная армянской студией Triada Studio Games и ставшая крайне популярной во всем мире, вошла в список лучших игр 2015 года. Сразу в нескольких странах Apple признала Shadowmatic «Игрой года» и «Лучшей инновационной игрой года». Традиционно, премия Best Of App Store вручается раздельно приложениям для iPhone и iPad. Игра Shadowmatic стала триумфатором для обеих платформ.
Игра Shadowmatic завоевала титул «Игра года для iPhone» в Китае, Индии и в России, а также стала обладательницей премии «Лучшие игры для iPhone» в США, Великобритании, во Франции и в Германии. В Гонконге и на Тайване игра победила в категории «Самая инновационная игра года для iPhone», а в Корее получила звание «Самый блестящий бестселлер для iPhone». В Японии Shadowmatic признана «Лучшей игрой для iPhone, занявшей второе место».
Игра была также признана «Игрой года для iPad» в Японии. В Австралии, Бразилии, Канаде, Германии, Франции, Великобритании, в Мексике и в США игра стала обладателем премии «Лучшие игры для iPad». В Китае, Гонконге, Корее и на Тайване Shadowmatic завоевала титул «Самая инновационная игра года для iPad».
Игра была запущена 15 января 2015 года и сразу же оказалась в центре всеобщего внимания. На протяжении всего года Shadowmatic многократно становилась обладательницей престижных международных наград игровой индустрии. В начале июня плод трехлетней кропотливой и виртуозной работы Triada Studio Games получила приз Apple Design Awards. Apple Design Awards (ADA) это специальное мероприятие, проводимое корпорацией в рамках своей ежегодной всемирной конференции для разработчиков WWDC. Конкурс выявляет самые талантливые, инновационные и лучшие программные и аппаратные разработки для операционных сред iOS и Mac OS X от независимых разработчиков.
Награждения происходят в различных категориях, которые меняются из года в год. C 2003 года награды в виде куба вручаются каждому номинанту. На грани куба нанесен логотип Apple, который светится при прикосновении к нему.
Во всех странах Shadowmatic попала в раздел Editor's Choice («Выбор редактора») на App Store, а со стороны Apple была признана лучшей игрой января. 4 апреля – во время официальной церемонии вручения наград ArmNet Awards игра удостоилась главных призов в номинациях «Инновации» и «Дизайн и комфорт», а так же получила гран-при за лучшее мобильное приложение. 17 мая, в рамках проводимой в Москве международной конференции разработчиков и издателей игр DevGAMM армянская игра стала лауреатом сразу двух наград DevGAMM Awards – «За лучшую графику» и «Выбор медиа». Игра также попала в рубрику «Игра дня» на сайте iOS Games, посвященном играм для iPhone, iPad и iPod Touch.
Создатели игры в самом начале поставили перед собой цель – разработать высококачественный и уникальный продукт, который не только станет любим многими геймерами, но и позволит пользователю развивать воображение и оттачивать реакцию. Для решения головоломок в Shadowmatic требуется находить скрытые в тени силуэты.
Все мы, будучи детьми, любили играть с собственной тенью на стене. Иногда удавалось, манипулируя руками и пальцами, образовать в тени что-то, напоминающее собаку, лебедя и т.д. Игрок имеет дело с разными предметами разной сложности (зависит от уровня), меняя расположение которых необходимо получить иной предмет, образованный от теней, бросаемых манипулируемыми предметами. Присутствуют так же секретные уровни, в которых игрок может получить не одну, а несколько теней в виде разных предметов.
Shadowmatic доступна на устройствах, работающих на платформах iOS и tvOS. Игра оптимизирована для работы на моделях iPhone 3GS и выше, iPad 2 и выше, iPod Touch 4-го поколения и выше.