2004-2013 թթ. Հայաստանից ապօրինաբար դուրս է բերվել $9.833 մլրդ: Այսպիսի տվյալներ են բերված կապիտալի ապօրինի արտահոսքի համաշխարհային հոսքերը հետազոտող ամերիկյան Global Financial Integrity կազմակերպության զեկույցում:
Global Financial Integrity մեթոդաբանությունը հաշվի է առնում երկրից ապօրինի ճանապարհով դուրս բերված միջոցները` արտահանվող կամ ներմուծվող ապրանքների հայտարարագրված արժեքի գերազանցման կամ նվազեցման ճանապարհով: Խարդախության այս տեսակով է կատարվում կապիտալի արտահոսքի գրթե 84 տոկոսը:
Տարեկան Հայաստանից դուրս է բերվում միջինը 980 մլն դոլար: Այս ցուցանիշով Հայաստանը վերջինն է Հարավային Կովկասի հանրապետությունների թվում: Վրաստանից ամեն տարի ապօրինի ճանապարհով դուրս է բերվում 1,5 մլրդ դոլար, Ադրբեջանից` 9,5 մլրդ դոլար:
Համաշխարհային մասշտաբով կապիտալի արտահոսքը 2004-2013 թթ. հասել է 7,7 տրիլիոն դոլարի: 2013-ին զարգացող երկներից դուրս է բերվել $1.1 տրիլիոն: Կապիտալի արտահոսքի քանակով աշխարահի առաջատարներն են Չինաստանը և Ռուսաստանը` տարեկան $140 և $ 105 մլրդ համապատասխանաբար:

10 Декабрь 2015 - 11:55 AMT
В 2004-2013 годах из Армении нелегально вывезено $9,833 млрд долларов. Подобные данные содержатся в докладе Global Financial Integrity – американской организации, исследующей мировые потоки нелегального оттока капитала.
Методика расчета Global Financial Integrity учитывает нелегально выведенные из страны средства, путем завышения или занижения декларируемой стоимости экспортируемых либо импортируемых товаров. На данный вид мошенничества приходится почти 84% оттока капитала.
Ежегодно из Армении вывозится в среднем 980 млн долларов. По данному показателю Армения – на последнем месте среди республик Южного Кавказа. Из Грузии ежегодно незаконно вывозится 1.5 млрд долларов, из Азербайджана – $9.5 млрд.
В общемировом масштабе объемы оттока капитала в 2004-2013 гг достигли 7.4 триллиона долларов. За 2013 год из развивающихся стран вывезено $1.1 триллиона. Лидером по оттоку капитала являются Китай и Россия ($140 и 105 млрд долларов ежегодно).