Դեկտեմբերի 10-ին` Բրյուսելում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը և Եվրոպական Միության Ներքին շուկայի, արդյունաբերության, ձեռնարկատիրության և ՓՄՁ հարցերով հանձնակատար Էլզբիետա Բիենկովսկան ստորագրել են ԵՄ COSME ծրագրին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ համաձայնագիր, որն ուժի մեջ կմտնի 2016 թվականի հունվարից:
Եվրոպական Միության և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության խորացման շարունակական ջանքերի արդյունքում Հայաստանը Արևելյան գործընկերության երկրներից երկրորդն է (Մոլդովայից հետո), որը միանում է COSME-ին: Հայաստանը Ձեռնարկությունների եվրոպական ցանցի անդամ է, ինչը COSME-ի առանցքային բաղադրիչն է: Ձեռնարկությունների եվրոպական ցանցը նպաստում է ՓՄՁ-ների զարգացմանն ու միջազգայնացմանը` ապահովելով հասանելիություն դեպի եվրոպական շուկա և նորարարական տեխնոլոգիաներ:
COSME-ն աջակցելու է կանանց ներգրավածությանը ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ, նվազեցնելու է ընկերությունների վարչական բեռը և բարձրացնելու ԵՄ անդամ չհանդիսացող պետություններում ընկերությունների մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության մակարդակը:
COSME-ն Եվրամիության ծրագրերից է, որի նպատակն է 2014-2020թթ. ընկած ժամանակահատվածում ուժեղացնել ՓՄՁ մրցունակությունը և կայունությունը` 2.3 միլիարդ եվրո բյուջեով:
Հայաստանը 7-րդ երկիրն է (Մոնտենեգրոյից, Մակեդոնիայից, Մոլդովայից, Թուրքիայից, Ալբանիայից և Սերբիայից հետո), որը չի հանդիսանում Եվրամիության անդամ պետություն, բայց միանում է ծրագրին:

Армения присоединяется к программе ЕС COSME по повышению конкурентоспособности и стабильности МСБ, сообщает пресс-служба министерство экономики.
Соглашение по присоединению Армении к программе COSME подписали 10 декабря министр экономики Карен Чшмаритян и еврокомиссар по вопросам внутреннего рынка, промышленности и предпринимательства Эльжбета Бьенковска.
Армения – вторая страна после Молдовы, присоединившаяся к данной программе в рамках политики Восточного партнерства и ставшая членом европейской сети компаний, которая обеспечивает доступ к европейскому рынку и новейшим технологиям.
Программа COSME будет нацелена также на поддержку участия женщин в предпринимательской деятельности, снижению административного бремени для компаний и повышение уровня защиты интеллектуальной собственности, передает АРКА.
Программа поддержки малого и среднего бизнеса COSME действует с 2014 по 2020 годы. Ее запланированный бюджет — 2.3 млрд евро. В рамках программы COSME около 1.4 млрд евро рассчитаны на кредиты и инвестиции в акционерный капитал для малых и средних предприятий в Европе. Благодаря программе COSME упрощается доступ к венчурному капиталу, что позволяет сосредоточиться на росте и расширении бизнеса.
Благодаря этим финансовым рычагам малые и средние предприятия Европы смогут получить финансирование объемом до 25 млрд евро. Этими финансовыми инструментами управляет Европейский инвестиционный фонд.