Դեկտեմբերի 10-ին` Բրյուսելում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը և Եվրոպական Միության Ներքին շուկայի, արդյունաբերության, ձեռնարկատիրության և ՓՄՁ հարցերով հանձնակատար Էլզբիետա Բիենկովսկան ստորագրել են ԵՄ COSME ծրագրին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ համաձայնագիր, որն ուժի մեջ կմտնի 2016 թվականի հունվարից:
Եվրոպական Միության և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության խորացման շարունակական ջանքերի արդյունքում Հայաստանը Արևելյան գործընկերության երկրներից երկրորդն է (Մոլդովայից հետո), որը միանում է COSME-ին: Հայաստանը Ձեռնարկությունների եվրոպական ցանցի անդամ է, ինչը COSME-ի առանցքային բաղադրիչն է: Ձեռնարկությունների եվրոպական ցանցը նպաստում է ՓՄՁ-ների զարգացմանն ու միջազգայնացմանը` ապահովելով հասանելիություն դեպի եվրոպական շուկա և նորարարական տեխնոլոգիաներ:
COSME-ն աջակցելու է կանանց ներգրավածությանը ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ, նվազեցնելու է ընկերությունների վարչական բեռը և բարձրացնելու ԵՄ անդամ չհանդիսացող պետություններում ընկերությունների մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության մակարդակը:
COSME-ն Եվրամիության ծրագրերից է, որի նպատակն է 2014-2020թթ. ընկած ժամանակահատվածում ուժեղացնել ՓՄՁ մրցունակությունը և կայունությունը` 2.3 միլիարդ եվրո բյուջեով:
Հայաստանը 7-րդ երկիրն է (Մոնտենեգրոյից, Մակեդոնիայից, Մոլդովայից, Թուրքիայից, Ալբանիայից և Սերբիայից հետո), որը չի հանդիսանում Եվրամիության անդամ պետություն, բայց միանում է ծրագրին:

Economy Minister Karen Chshmarityan and European Commissioner for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs Elżbieta Bieńkowska signed Thursday, December 10 an agreement on Armenia's participation in COSME (Competitiveness of Enterprises and Small and Medium-sized Enterprises Programme), to come in force in January 2016.
As Small and Medium Entrepreneurship Development National Center reports, Armenia is the second Eastern Partnership country (after Moldova) to join COSME, reaffirming its continued efforts aimed at developing economic cooperation with the European Union.
Armenia joined the Enterprise Europe Network, a key component of COSME that helps SMEs develop and facilitate their internationalization, providing access to the EU market and the innovative technologies.
COSME will support projects on clustering, female entrepreneurship, reducing administrative burden for companies and intellectual property rights protection for firms operating in non-EU countries.
COSME is an EU Program aimed at strengthening the competitiveness and sustainability of SMEs, set to run from 2014 to 2020 with a budget of €2.3bn.
Armenia is the seventh country outside the EU to join and contribute to the Program, after Montenegro, Macedonia, Moldova, Turkey, Albania and Serbia.