Համաշխարհային բանկը Հայաստանում 2016 թվականին 2.2% աճ է կանխատեսում, դեկտեմբերի 11-ին լրագրողներին է հայտնել ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Բեյլին, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը։
«Հետաքրքիր է, որ այս անգամ մեր կանխատեսումը համընկնում է կառավարության կանխատեսման հետ։ Այս տարի դա այդպես չէր»,– ասաց Բեյլին։
Ըստ նրա, երբ Համաշխարհային բանկը գնահատականներ է տալիս, այն կենտրոնանում է ոչ միայն Հայաստանի տնտեսության վրա, այլ նաև դիտարկում է տարածաշրջանում ընդհանուր տնտեսական գործընթացները։
«Տվյալ դեպքում մեզ համար հիմնական գործոնները Եվրոպայի տնտեսության դանդաղ աճն է, Ռուսաստանում շարունակվող տնտեսական անկումը և նավթի գների մակարդակը»,- նշել է Բեյլին։
Վարկանիշային Moody’s գործակալությունը նույնպես Հայաստանում 2016 թվականին ՀՆԱ 2.2% աճ է կանխատեսում, ինչը պայմանավորված է տնտեսության ցածր դիվերսիֆիկացիայով, առևտրի ցուցանիշների վատթարացմամբ և Ռուսաստանի գծով ֆինանսական ռիսկերի առկայությամբ:
Ինչպես կարծում են գործակալության վերլուծաբանները, 2016-ի աճի վրա կանդրադառնա ներքին սպառման ցածր մակարդակն ու արտաքին խոցելիությունը:
«Պահանջարկի ցածր մակարդակը Հայաստանում զսպում է սպառումն ու ներդրումները, իսկ տնտեսական կլիմայի վատթարացումը Ռուսաստանում հանգեցրել է դրամական փոխանցումների կտրուկ նվազման: Հաշվի առնելով, որ դրամական փոխանցումները Հայաստան կազմում են ՀՆԱ 15 տոկոսը, Հայաստանը զտնվում է ՌԴ տնտեսության ցիկլիկ փոփոխություների ազդեցության տակ»,-գտնում են նրանք, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Fitch Ratings միջազգային վարկային գործակալությունը տեսնում է ՀՀ տնտեսության աճի թույլ հեռանկարներ: Նման կանխատեսում կա Fitch-ի «ԱՊՀ և Վրաստանի բանկերի կանխատեսումը 2016 թ. համար» զեկույցում: «Մենք ակնկալում ենք, որ ավելի թույլ տնտեսական գործունեությունը, արտաքին ճնշումն ու թույլ ներքին սպառումը կազդեն 2016-ի վարկային պահանջարկի վրա»,-ասվում է զեկույցում:
Դեկտեմբերի 10-ին խորհրդարանի ընդունած պետբյուջեի համաձայն, Հայաստանում ՀՆԱ իրական աճը 2016 թվականին նախատեսված է 2.2 տոկոսի չափով, ՀՆԱ դեֆլյատոր ցուցիչը` 4 տոկոս, 12–ամսյա գնաճը` 4% (±1,5%), իսկ պետբյուջեի պակասուրդը` ՀՆԱ–ի 3.5 տոկոսը։
Հայաստանի ԿԲ–ն հոկտեմբերի վերջին բարձրացրել է 2015 թվականի տնտեսական աճի կանխատեսումը 3.2-3.6 տոկոսի սահմանում։
Համաշխարհային բանկն իր վերջին կանխատեսումներում 2015 թվականին ակնկալում է 0.8 տոկոսի աճ, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը` 2.3 տոկոս, ԵԶԲ–ն` 2.0-2.5 տոկոսի աճ, ԱՄՀ–ն` 2.5 տոկոսի աճ, Ասիական զագացման բանկը` 1.2 տոկոս։

Всемирный банк дал прогнозы роста ВВП в Армении в 2016 году на уровне 2,2%, в 2017 – 2,7%, сообщила журналистам 11 декабря глава ереванского офиса ВБ Лора Бейли.
Бейли заявила, что на этот раз погноз Всемирного банка совпадает с прогнозом правительства.
По ее словам, когда Всемирный банк дает оценки, он концентрируется не только на экономике Армении, но и рассматривает общие экономические процессы в регионе.
Основными факторами явились медленный рост экономики в Европе, продолжающийся в России экономический спад и уровень цен на нефть.
Рейтинговое агентство Moody’s также прогнозирует рост ВВП Армении в 2016 году на 2,2%, что обусловлено низкой диверсификацией армянской экономики, ухудшением торговли и наличием финансовых рисков со стороны России.
Как считают аналитики агентства, на рост в 2016 году окажут давление слабый внутренний спрос Армении и внешняя уязвимость.
«Слабый внутренний спрос Армении сдерживает потребление и инвестиции, а ухудшение экономического климата в России привело к резкому сокращению денежных переводов. Учитывая, что денежные переводы в республику составляют 15% от ВВП, Армения значительно подвержена влиянию цикличных изменений экономики России», – считают они, передает АРКА.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings видит слабые перспективы роста экономики Армении. Такой прогноз содержится в отчете Fitch «Банки СНГ и Грузии – прогноз на 2016 год».
«Мы ожидаем, что более слабая экономическая деятельность, внешнее давление и слабое внутреннее потребление окажет давление на кредитный спрос в 2016 году», – говорится в отчете.
Согласно принятому накануне парламентом госбюджету, реальный рост ВВП в Армении на 2016 год предусмотрен в размере 2,2%, индекс-дефлятор ВВП – в размере 4%, 12-ти месячная инфляция – 4% (±1,5%), а дефицит госбюджета – в 3,5% от ВВП.
В конце октября ЦБ Армении повысил прогноз экономического роста на 2015 год в пределах 3,2-3,9%.
В своих последних прогнозах Всемирный банк ожидает рост в 2015 году на уровне 0,8%, Европейский банк реконструкции и развития – 2,3%, ЕАБР – рост на 2,0–2,5%, МВФ – рост в 2,5%, Азиатский Банк Развития – 1,2%.