Հետաքրքիր խաղի տեսքով ուսուցման ձևի և ժամանակակից հասարակությունում ծրագրավորման հմտությունների կարևորության մասին PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել են ընկերության հիմնադիրները:
Եվա Հյուսյան` ընկերության համահիմնադիր
SoloLearn-ը ներկայացնում է բջջային հավելվածների մի ամբողջ շարք, որոնք օգտատերին ծրագրավորել են սովորեցնում հատուկ խաղերի օգնությամբ: Ըստ էության, խաղացողը, կամ ավելի ճիշտ, ուսանողը, անցնում է խաղի նոր մակարդակին միայն յուրացնելով նախորդ դասը: Ընթացքում նա միավորներ է հավաքում, որոշակի վարկանիշ է ստանում, և գլխավորը, ծրագրավորման հմտություններ և գիտելիքներ է ձեռք բերում:
SoloLearn-ն հասանելի է անվճար բոլոր հարթակներում` iOS, Android, Windows Mobile և վեբ-տարբերակով սեղանի համակարգիչների համար: Ստարտափը սկսել է իր գործունեությունը 2 տարի առաջ, սակայն իրական, վերջնական պրոդուկտը, որը սկսել է ընդլայնվել և հաջողությունների է հասել շուկայում, հայտնվել է 2014-ի սեպտեմբերին: Այն բաղկացած է 2 բլոկից` ուսուցում և խաղ, որի օգնությամբ օգտատերը կարող է մրցել ընկերների հետ, ծրագրավորման խնդիրներ լուծել: Արդյունքւմ, նրա մակարդակը, որպես ծրագրավորողի, մշտապես աճում է:
SoloLearn-ը օգտատերեր ունի ամբողջ աշխարհում, որոնց մոտ 40 տոկոսը` ԱՄՆ-ում է: Թիմը գրեթե ամեն շաբաթ թարմացումներ և լրացումներ է ներկայացնում, ինչը թույլ է տալիս ավելացնել ինտերակտիվությունը: Մեզ համար չափազանց կարևոր է ընկերակցության ստեղծումը, քանի որ «ծրագրավորման ուսուցում» բուն հասկացությունն արմատապես փոխվել է: «Ուսանողը յուրացնում է այն, ինչ մատուցում է դասախոսը» ձևաչափը հնացել է նոր սերնդի տեսակետից, որի համար չափազանց կարևոր է, որ ուսուցումը լինի հետաքրքիր և հաճելի: Ոչ պակաս կարևոր է մեր ընձեռած հնարավորությունը, որի շնորհիվ օգտատերերը կարող են միմյանց սովորեցնել, իրարից սովորել: Նոր սերունդը շատ մրցունակ է, իսկ մեր ստեղծած միջավայրը լրացուցիչ խթան է հանդիսանում, որպեսզի նրանք ավելի շատ աշխատեն ու հաջողության հասնեն:
Ծրագրավորման ուսուցման ժամանակակից շուկան սահմանափակումներ չունի: ԱՄՆ և մյուս երկրների դպրոցներում իրականացվում են փորձնական և պետական ծրագրեր, որոնց նպատակն է ծրագրավորում սովորեցնել վաղ մանկությունից: Մեր օրերում ծրագրավորման հմտությունները հարկավոր են ոչ միայն այդ ոլորտի մասնագետներին: Ժամանակակից աշխարհը պահանջում է ծրագրավորման նվազագույն գիտելիքներ ունենալ ցանկացած ոլորտում` լինի դա բժշկության մեջ, արվեստում թե այլ ոլորտներում: Ուստի, հսկայական մրցակցություն գոյություն ունի, մշակվում են տարբեր կրթական մեթոդներ: Սակայն, հաշվի առնելով մեր աճի տեմպերը, կարելի է ասել, որ այսօր SoloLearn-ը ծրագրավորման ուսուցման աշխարհի ամենամեծ հարթակն է բջջային հավելվածների միջոցով: Մենք ավելի քան 3 մլն 600 հազար ուսանող ունենք, ամեն ամիս նրանց թիվն աճում է միջինը կես միլիոնով: Պահանջարկը շուկայում հսկայական է, ուստի շատ մեծ տեղ կա աճելու համար:
Ծրագրավորման ամբողջ տերմինաբանությունն անգլերեն է, այդ պատճառով հավելվածների հիմքում այդ լեզուն է: Մենք փորձնական ծրագրեր ենք պատրաստում նաև իսպաներեն և ռուսերեն, եթե մեզ մոտ ստացվի, կմտածենք նաև այլ լեզուների մասին: Սակայն, ավելի ճիշտ է ծրագրավորում սովորել հենց անգլերեն:
Դավիթ Քոչարյան` ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Աշխարհում ծրագրավորման ուսուցմամբ զբաղվող հսկայական քանակությամբ ընկերություններ կան: SoloLearn-ը տարբերվում է իր մրցակիցներից 2 բաղադրիչով: Առաջինը` մեր կոնտենտը ներկայացվում է բավականին սեղմ ու հաճելի մեթոդաբանությամբ: Եթե մյուս ծառայություններում հերթական դասը յուրացնելու համար հարկավոր է 1 ժամ տևողությամբ տեսանյութ դիտել, մեր պարագայում մի քանի րոպեում հնարավոր է յուրացնել միանգամից մի քանի թեմա: Երկրորդը` մենք կարողացել ենք համատեղել ուսուցման տեսական ու գործնական մասերը: Օրինակ, համալսարաններում շատ լավ են տեսություն սովորեցնում, բայց գործնականը կաղում է: Մեր դեպքում, տեսական մասին անմիջապես հաջորդում են գործնական վարժությունները, որոնց ընթացքում ուսանողը կոդ է գրում, ծրագրավորում է և առաջ է շարժվում:
Ծրագրավորման մասին պատկերացում չունեցող օգտատերը SoloLearn-ի օգնությամբ կարող է զրոյից ծրագրավորում սովորել: Ցանկալի է, բայց ոչ պարտադիր, դպրոցի մակարդակով գիտելիքներ ունենալ մաթեմատիկայից, քանի որ գոնե թվաբանության տարրական գիտելիքների պակասը կդժվարացնի հետագա ուսուցումը: Խաղը բաղկացած է մակարդակներից` ամենապարզից մինչև բարդը: Յուրաքանչյուր մոդուլը բաղկացած է խաղային դասերից, ընդ որում հաջորդ մակարդակները բացվում են նախորդներն անցնելուց հետո միայն` փուլ առ փուլ: Խաղը սկսվում է ամենապարզ խնդիրներից, պարզաբանող թեստերի ձևով` բարդանալով հետագայում, երբ հայտնվում են կոդեր գրելու պահանջով վարժությունները:
Առաջ շարժվելով օգտատերը միավորներ է հավաքում, որոնց օգնությամբ կարող է բացել հատուկ նվաճումներ` օրինակ, բացել իր համար բարդ խնդրի լուծումը: Գոյություն ունի նաև ֆորում, որտեղ բավականին ակտիվ քննարկվում է այս կամ այն դասը: Յուրաքանչյուր օգտատեր ունի սեփական պրոֆիլը, որտեղ արտացոլված են նրա անցած մակարդակները, միավորները, նվաճումները և այլն: Ավարտին ուսանողը հատուկ հավաստագիր է ստանում:
SoloLearn-ը առաջարկում է ծրագրավորման տաբեր մակարդակներով 9 դասընթաց: Օրինակ, C++ լեզվի ուսուցումը բավականին խորացված է և երկար, բաղկացած է գրեթե 90 դասից` 400 վարժությունով: Ուսուցման ավարտին օգտատերն ավելի շատ գիտելիք է ձեռք բերում, քան ծրագրավորման համալսարանական դասընթացից հետո:
Ծրագրավորման գիտելիքները խորացնելու համար մշտական պրակտիկա է պետք: Որոշ ժամանակ առաջ ավելացվեց նոր խաղային գործառույթ, որը թույլ է տալիս «մարտահրավեր» նետել մյուս խաղացողներին հատուկ մրցության ժամանակ: Մրցության ժամանակ երկու խաղացող սահմանափակ ժամկետում պետք է բավականին բարդ հարցերի պատասխանի, իսկ հաղթողը լրացուցիչ միավորներ է վաստակում և նոր մակարդակներ բացում: Այսինքն, ուսանողը կարող է մշտապես կատարելագործել իր գիտելիքները, իսկ մենք փորձում ենք նոր բովանդակություն ավելացնել, նոր հարցեր ու նոր թեմաներ:
SoloLearn թիմը շահել է 50 տոկոսով համաֆինանսավորման դրամաշնորհ, որը տրամադրվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տեխնոլոգիական լուծումների մրցույթի շրջանակում, որն անցկացվել է Համաշխարհային բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:

In a conversation with PanARMENIAN.Net, the founders of the company told about the education process in the form of a fascinating game.
Eva Yusyan, co-founder
SoloLearn is a series of mobile applications which teach the user programming rules with the help of special games. Actually, the student gets access to new levels after learning a lesson. In the process, he/she gets points along with programming skills.
SoloLearn is free of charge for all platforms – iOS, Android, Windows Mobile and desktop computers. The final product that appeared in September 2014 consists of two parts – education and game, where the user can compete with friends and solve programming tasks.
SoloLearn is popular all over the world, with 40% of users living in the U.S. The team offers updates every week, boosting interactivity. The programming teaching methods have undergone revolutionary changes. The format where “the student learns what the teacher tells” is outdated for the new generation which wants the process to be interesting and pleasant. The new generation is extremely competitive while the society formed by them becomes an extra stimulus to work harder and achieve success.
The modern programming teaching market is boundless. Pilot programs are launched in U.S. schools to teach programming elements from childhood. Nowadays, such skills are essential not only for those who want to become programmers, but also for future doctors or even art workers. However, with the great number of teaching programs, SoloLearn is the biggest platform to learn programming through mobile applications. It now has over 3 mln 600 thous students and the number continues growing steadily.
The application is in English, but there are also pilot programs in Russian and Spanish. If we succeed, we will further think about other languages. However, English is the right language to study programming.
David Kocharyan, co-founder and executive director
There are a great number of companies engaged in teaching programming. The main difference between SoloLearn and its competitors is that our content is presented through a sketchy and interesting methodology. If other services offer an hour long video, we help the user study certain topics within several minutes. Besides, we managed to combine the theory and practice. The theoretical part of the lesson is immediately followed by the practical one for the student to write a programming code.
Any user with no knowledge of programming can start studying with SoloLearn. Mathematical skills are not necessary but desirable, as the lack of elementary arithmetic skills will considerably complicate the process of learning. The game consists of levels, which are unlocked one by one. It starts with primitive tasks like explanatory texts and gets more and more complicated.
The user gets points, which allow him to unlock special achievements, for example the solution of a complicated task. There is also a forum where lessons are being discussed. Each user has his own profile with the information about the passed levels, points, achievements, etc. Upon completion of the course a special certificate is provided.
SoloLearn offers nine different levels of programming. For example, C++ course is advanced and long. It consists of almost 90 lessons with 400 exercises, providing more skills that the university education course.
To expand the knowledge, uninterrupted practice is needed. So a new function has been added to challenge the other players in a special competition. During a limited timeframe, the users have to answer rather complicated questions, while the winner gets extra points and unlocks new levels. Thus, the student masters the profession and we work to develop the content, adding new questions and topics.
SoloLearn has won a 50% grant provided in the framework of the contest organized by the Enterprise Incubator Foundation with the assistance of the World Bank and Armenian Economy Ministry.