«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն լավ ընկերություն է և երկարաժամկետ ակտիվ, իսկ «Տաշիր գրուպ»-ի կառավարմամբ այն շատ ավելի լավը կդառնա, հայտարարել է «Տաշիր գրուպ» հոլդինգի ղեկավար Սամվել Կարապետյանը ՌԲԿ-ին տված հարցազրույցում:
«Մի կողմից մենք ցանկանում ենք կարգի բերել ընկերությունը, մյուսից` հասկանում ենք, որ այն ռազմավարական ակտիվ է երկրի համար, որն ազդում է ներդրումային կլիմայի վրա: Վաստահ եմ, մենք կարող ենք այն փոխել»,-ասել է Կարապետյանը:
Գործարքի պահի դրությամբ ՀԷՑ-ը մոտ $220 մլն պարտք ուներ, որի 20% վճարվել է «Տաշիրի» միջոցներից: «Այո, ընկերությունը պարտքեր ուներ, մոտ 220 մլն դոլարի: Ակտիվը գնել են պարտքերը փակելու համար: Ընկերությունը մենք ստացանք շատ ծանր վիճակում: Այն վնասով էր աշխատում, բայց շահութաբեր կդառնա»,-հավաստիացրել է Կարապետյանը` հրաժարվելով, սակայն, հրապարակել գործարքի պայմանները:
Սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ «ԻնտերՌԱՕ»-ն վաճառել է ՀԱՑ-ն ու Հրազդանի ՋԷԿ-ը ռուսաստանցի գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող «Տաշիր գրուպ» ընկերությանը: Կարապետյանը հայտարարեց, որ կառավարության հետ հավասար կսուբսիդավորի սակագների տարբերությունը մինչև 2016-ի օգոստոս: «Տաշիր»-ը նաև ամբողջությամբ իր վրա է վերցրել ՀԷՑ-ի կառավարման պարտականությունը, ընկերության կառավարումն էլ կլինի «պարզ, հանրության համար հասկանալի ու թափանցիկ՝ հիմնված կորպորատիվ պատասխանատվության բաղկացուցչի վրա»:
Սամվել Կարապետյանը հավելել է, որ Հայաստանում մարդիկ կանոնավոր կերպով վճարում են էլեկտրականության համար: «Այժմ բնակչության կողմից էլէներգիայի սպառման համար վճարումները կազմում են մոտ 99,8%: Մենք դեռևս մարժայի մասին չենք մտածում, առաջիկա 5 տարում հաստատ չենք մտածելու: Դա երկարաժամկետ ակտիվ է, մշտական»,-ասել է գործարարը:
Այն հարցին, թե ով է առաջարկել նրան գնել ՀԷՑ-ը, «Տաշիրի» սեփականակտերն ասել է, որ նման առաջարկ է իրեն արել «Ինտեր ՌԱՕ» ընկերության վարչության անդամներից մեկը, իսկ վերջնական որոշումը կայացվել է ՀՀ իշխանությունների խնդրանքով:
«Հայաստանի էլցանցերի գնումը» մենք դիտարկում ենք համալիր` որպես բիզնես և աջակցություն հայրենիքին»,-ասել է Կարապետյանը:
Նա նաև անդրադարձել է ՀԷՑ-ի գնման պարագայում օֆշորային սխեմայից օգտվելուն: «Ոչ մի տարօրինակ բան այստեղ չեմ տեսնում: Ինչ վերաբերում է ՀԷՑ-ի գնմանը, ապա դա շատ բարդ միջազգային գործարք էր, գնում էինք «Ինտեր ՌԱՕ»-ի դուստր ձեռնարկությունից: Մաքուր գործարք կնքելու համար էլ գնացինք օֆշորային իրավասության»,-ասել է գործարարը:

14 Декабрь 2015 - 09:56 AMT
ЗАО «Электрические сети Армении» — хорошая компания и долгосрочный актив, а под управлением «Ташир-групп» она станет гораздо лучше, заявил основатель холдинга «Ташир-групп» Самвел Карапетян в интервью РБК.
В сентябре «ИнтерРАО» сообщила, что продала «Электрические сети Армении» и Разданскую ТЭС группе компаний «Ташир» российского бизнесмена Самвела Карапетяна. Карапетян заявил, что наравне с правительством будет субсидировать разницу тарифов до августа 2016 года (позже было объявлено, что субсидии получат домовладения, потребляющие не более 250 кВт в месяц и бизнес, потребляющий не более 500 кВт). Карапетян обещал также, что предпримет шаги, благодаря которым в будущем электроэнергия не будет дорожать из-за ошибок компании.
«С одной стороны, мы хотим привести компанию в порядок, с другой — понимаем, что это стратегический актив для республики, влияющий на инвестиционный климат в стране. Уверен, что мы можем его изменить», – отметил Карапетян.
На момент сделки компания Элсети имела долги порядка на $220 млн, 20% из которых выплачено на средства «Ташир». «Да, долги у компании были, это порядка $220 млн. Актив купили, чтобы закрыть эти долги. Компанию мы получили в очень тяжелом положении. Она была убыточной, а станет прибыльной», – заверил он. При этом он отказался назвать условия сделки.
Карапетян также отметил, что в Армении за электричество люди платят регулярно и дисциплинированно. «Сейчас плата за потребление электроэнергии населением составляет примерно 99,8%. Мы пока не думаем о марже, в ближайшие пять лет точно не будем думать об этом. Это долгосрочный актив, навсегда», – подчеркнул предприниматель.
На вопрос о том, кто именно предложил сделку о покупке «Элсетей», владелец Ташира отметил, что с этим предложением обратился один из членов правления «Интер РАО», а окончательное решение было принято просьбы со стороны властей Армении.
«Покупку «Электрических сетей Армении» мы рассматриваем в комплексе: как бизнес и помощь родине», – отметил Карапетян.
Он также ответил на вопрос касательно использования офшорной схемы при покупке ЭСА. «Ничего странного в этом я не вижу. Что касается покупки «Электрических сетей Армении», то по структуре это была очень сложная международная сделка, покупали компанию у «дочки» «ИнтерРАО». Для обеспечения чистоты сделки и пошли на офшорную юрисдикцию, – сказал бизнесмен.