ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է ԱՊՀ ինտեգրված արժութային շուկայի ստեղծման մասին համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ օրենքը: Համապատասխան փաստաթուղթը տեղադրվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ-պորտալում:
ԱՊՀ երկրների ինտեգրված արժութային շուկայի կազմակերպման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնությունը ձեռք է բերվել նպատակ ունենալով պայմաններ ստեղծել ռեզիդենտ բանկերի իրավահավասար և փոխշահավետ մասնակցության համար ինտեգրված արժույթով միջբանկային կոնվերսիոն գործողություններ կատարելու համար: Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2012-ի դեկտեմբերի 5-ին Աշխաբադում Ղազախստանի, ՀՀ, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի մասնակցությամբ:
Պայմանագրով նախատեսվում է կողմերի ներկայացուցիչ բանկերի ուղղակի մասնակցություն միմյանց ներքին արժութային շուկաներում միջբանկային կոնվերսիոն գործողությունների համար իրավական ռեժիմի պայմաններով, որոնք պակաս բարենպաստ չեն, քան ազգային առևտրային բանկերի համար: Դա պետք է նպաստի արտաքին առևտրում ազգային արժույթների կիրառման ընդլայնմանը և ֆինանսական ծառայությունների տրամադրմանը, ինչպես նաև նախադրյալներ ստեղծելուն ազգային արժույթների շուկաների լիկվիդայնության բարձրացման համար:
Արդյունքում պայմաններ կստեղծվեն, որոնց առկայության դեպքում ազգային արժույթների շուկաներն առավելագույն զարգացումը կստանան, նախադրյալներ կառաջանան համաձայնեցված արժութային քաղաքականության համար, որն ուղղված կլինի առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության երկարաժամկետ ռազմավարությունների իրականացման համար լրացուցիչ հնարավորությունների ստեղծմանը, ինչպես նաև ընդհանուր մակրոտնտեսական կայունության ապահովմանը տարածաշրջանում:
Համաձայնության վավերացումն ու իրականացումը կնպաստեն ԱՊՀ երկրների հետագա տնտեսական համագործակցությանն ու ԱՊՀ շրջանակներում ինտեգրման խորացմանը, հայտնում է Gazeta.ru-ն:

15 Декабрь 2015 - 09:31 AMT
Президент России Владимир Путин подписал закон о ратификации соглашения о сотрудничестве в создании интегрированного валютного рынка СНГ. Соответствующий документ размещен на официальном интернет-портале правовой информации.
Соглашение о сотрудничестве в области организации интегрированного валютного рынка стран СНГ было совершено в целях создания условий для равноправного и взаимовыгодного участия банков-резидентов в совершении межбанковских конверсионных операций с иностранными валютами на интегрированном рынке государств-участников СНГ. Документ подписан в Ашхабаде 5 декабря 2012 года между главами Казахстана, Армении, Беларуси, Кыргызстана, России и Таджикистана.
Договор предусматривает прямой допуск банков-резидентов сторон на внутренние валютные рынки друг друга для межбанковских конверсионных операций на условиях правового режима, не менее благоприятного, чем для национальных коммерческих банков. Это должно помочь расширению использования национальных валют во внешней торговле и при предоставлении финансовых услуг, а также создать предпосылки для повышения ликвидности рынка национальных валют.
В результате будут созданы условия, при которых максимальное развитие получат рынки национальных валют, возникнут предпосылки для проведения согласованной валютной политики, направленной на создание дополнительных возможностей реализации долгосрочных стратегий торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также на достижение общей макроэкономической стабильности в регионе.
Ратификация и последующая реализация соглашения должны способствовать активизации и дальнейшему развитию экономического сотрудничества, а также углублению интеграционных процессов в рамках СНГ, передает Газета.ру.