Եվրոպական հանձնաժողովը հաստատել է Հայաստանում նախատեսված բարեփոխումների իրականացմանը 30 մլն եվրո հատկացնելու ծրագիրը:
Հանձնաժողովի մամլո հաղորդագրության համաձայն, ծրագիրը նախատեսում է ֆինանսական վարչարարության և աշխատուժի որակի բարելավում ու , քաղաքացիական հատվածին օժանդակություն:
15 մլն եվրո կհատկացվի «Ավելի բարձ որակավորում ավելի լավ աշխատանքի համար», 10 մլն եվրո՝ «Հանրային ֆինանսական քաղաքացիության»՝ ֆինանսական հոսքերի թափանցիկության բարձրացման ու կոռուպցիոն ռիսկերի նվազման նպատակով իրականացվող ծրագրի, ևս 5 մլն եվրո՝ ժողովրդավարությանն աջակցող հանրային հատվածում գործող հասարակական կազմակերպություններին:
Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանում մեկնարկեց Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող նոր ծրագիր: Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն (ՕԳԱՆ) ծրագիրը առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կօգնի բացահայտել օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում Հայաստանի ներուժը: Նախագիծը համաֆինանսավորվում և իրականացվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) կողմից:
Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանը նաև ստորագրեց 2014 թվականին հաստատված 34 մլն եվրոյի աջակցման ծրագրի շրջանակներում 12 մլն եվրո ծավալով մարդու իրավունքների և 7 մլն եվրո մասնավոր հատվածին աջակցման ծրագրերի ֆինանսավորման համաձայնագրերը:

The European Commission has announced a new support program of €30 million to help Armenia provide better work opportunities to its citizens, strengthen the country's fiscal governance, and improve the participation of Armenia's civil society in the democratic decision making processes, the Commission said in a statement.
Announcing the package, Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn, said: “This renewed support to our eastern neighbor will allow crucial reforms to take place. This is good news for Armenian citizens as these reforms, be it through better public services or increased job opportunities will benefit them directly.”
The action, "Better Qualifications for Better jobs" (€15 million) will seek to improve the efficiency of Armenia's labor market and the employability of its workforce, with a particular emphasis on agricultural employment.
The "Public Finance Policy Reform Programme" (€10 million) will address the accountability, transparency and effectiveness of public spending in Armenia in line with international standards and practices. This should also help prevent corruption.
The "Civil Society Facility" (€5 million) will strengthen the capacity of civil society organisations to effectively contribute to democratic decision making processes. The project will improve the organizational capacity of CSOs as well as their capacity to engage in policy formulation/monitoring.