Դեկտեմբերի 8-ին առաջին անգամ Հայաստանում և տարածաշրջանում բացվել է յուրահատուկ ցուցահանդես` աշխարհի հայտնի ռոբոտների մասնակցությամբ: «Ռոբոտների շքերթ» անվանումը կրող նախագիծը Երևանում ներկայացնում է «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ:
«Ռոբոտների շքերթ» ցուցահանդեսում ներկայացված ռոբոտներից մեկը՝ Բորիսը, դեկտեմբերի 18-ին հյուրընկալվեց Երևանի Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցում:
Ռուսական արտադրության ռոբոտի այցը, որը կարողանում է շփվել մարդկանց հետ՝ հարցերին պատասխանելով և հարցեր տալով, անակնկալ էր դպրոցի աշակերտների համար: Երեխաներն ակտիվ ժամանակ անցկացրին շարժվող, նույնիսկ ծիծաղեցնելու ունակություն ունեցող ռոբոտի հետ, որն ուսուցման և զվարճանքի համար է նախատեսված:
Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի տնօրեն Հայկազ Նավասարդյանը նշեց, որ այս նախաձեռնությունն իր նպատակին ծառայեց. ռոբոտը երեխաներին հետաքրքրեց, ինչպես նաև ուսուցողական նշանակություն ունեցավ:
«Մեր դպրոցն արդեն երրորդ տարին է, ինչ ունի ռոբոտաշինության երկու խմբակ: Ինքներս ունենք ավելի փորք, ավելի համեստ չափերի մեջ 3 ռոբոտ, որոնք մի քանի ֆունկցիաներ են կատարում: Իսկ այս ծրագիրը կարող է խթան դառնալ մեր երեխաների, խմբակների, խմբակների ղեկավարների համար, որպեսզի հետագայում այդ ուղղությունը մեր դպրոցում ավելի զարգանա», – ասաց տնօրենը:
Նավասարդյանը տեղեկացրեց, որ ռոբոտաշինության երկու խմբակում մոտ 20 աշակերտ է սովորում:
Դպրոցի սաներից մեկը՝ 11-րդ դասարանցի Մարիա Հարությունյանն ասաց, որ ռոբոտ Բորիսի այցը դպրոց իսկական անակնկալ էր իրենց համար. ռոբոտը մեծ հետաքրքություն առաջացրեց:
«Անձամբ ես առաջ չէի հետքրքրվում ռոբոտաշինությամբ, սակայն նման ռոբոտ տեսնելով և շփվելով նրա հետ՝ ինձ հետաքրքրեց, թե ինչպես են աշխատում ռոբոտները, սկսեցի մտածել, թե որտեղ կարող եմ իմանալ դա, սովորել», – PanARMENIAN.Net-ին ասաց աշակերտուհին:
«Ռոբոտների շքերթ»-ն առաջին անգամ տեղի է ունեցել Մոսկվայում, 2014-ին, և դարձել ամենահաջողված ցուցահանդեսային նախագիծը Ռուսաստանում: Այնուհետև ցուցահանդեսը հյուրընկալվել է Սոչիում, Կրասնոդարում, Սանկտ-Պետերբուրգում, Մինսկում և Եկատերինբուրգում` ունենալով գլխապտույտ հաջողություն:
Եվ ահա առաջին անգամ այս ցուցահանդեսը հյուրընկալվում է Երևանում՝ դեկտեմբերի 9-ից մինչև 2016-ի հունվարի 10-ը (հանգստյան օրեր` դեկտեմբերի 31, հունվարի 1): Ցուցահանդեսն անցկացվում է «Երևան Մոլ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնում: Երեխաների համար նախատեսված են հատուկ սակագներով տոմսեր՝ 2200 դրամ աշխատանքային օրերին և 3300 դրամ ոչ աշխատանքային օրերին, իսկ մեծահասակների տոմսերը համապատասխանաբար 2900 և 3900 դրամ: Գործում է նաև հատուկ սակագնային փաթեթ դպրոցական կոլեկտիվ այցերի համար:
Երևանում կազմակերպված ցուցահանդեսը հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալ ճարտարագիտական մտքի նորույթներին աշխարհի ամենատարբեր ծայրերից բերված ռոբոտների միջոցով:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են տարբեր երկրների ավելի քան 20 ինտերակտիվ ռոբոտ և հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Ցուցահանդեսի ծրագիրը ներառում է պարող ռոբոտների շոու, կվադրո-կոպտերների գոտի, ռոբոտների լաբորատորիա, Lego ուղեղների գրոհ/ռոբոտների կառուցում, ռոբոտների ծրագրավորում, ռոբոշուկա:
Ռոբոտների շարքում է անգլիական մարդանման Տեսպիան հայտնի ռոբոտը, որն աշխարհում ամենաժամանակակից և էմոցիոնալ ռոբոտներից է: Նա կարողանում է ոչ միայն շփվել մարդկանց հետ, ընդօրինակել շարժումները, երգել, պարել, ծիծաղել, լաց լինել, այլև նույնիսկ Շեքսպիր կարդալ, որի շնորհիվ շատ անգամ մասնակցել է ժամանակակից թատերական ներկայացումներին: Ռոբոտը նույնիսկ 2014-ին CelBit ցուցահանդեսի հանդիսավոր արարողության բացմանը հանդես է եկել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի հետ:

Yerevan hosted the opening ceremony of Bal Robotov (Ball of Robots) exhibition Tuesday, December 8. For the first time in Armenia, Robots Inc. (Russia) presents the Ameriabank-initiated project, featuring the world’s most famous robots, in the country’s capital.
Boris, one of the robots showcased at the exhibition, visited on Friday, December 18 the Yerevan-based A. Shahinyan school of mathematics and physics.
The Russia-made robot's visit was a huge surprise for the schoolchildren who had a good time with the walking and talking robot.
At the event, school headmaster Haykaz Navasardyan noted that Ameriabank's initiative served a useful purpose, with the children getting into robotics and broadening their minds.
“Our school has been hosting two groups of robotics for three years now,” Navasardyan said. “We have developed three smaller robots ourselves that perform several functions. This initiative will hopefully serve as an impetus for our children and teachers, boosting robotics development in our school,” the headmaster said.
Also, Navasardyan stated that some 20 students currently study in the two groups.
According to one of the students, the robot’s visit stirred huge interest among the children. “I wasn’t interested in robotics before, but now I am,” Maria Harutyunyan told PanARMENIAN.Net.
The first Ball of Robots was held in Moscow in 2014 to become the most successful exhibition project in Russia. The subsequent country tour was a success in Sochi, Krasnodar, St. Petersburg, Minsk and Yekaterinburg.
Now, Yerevan took up the baton to host the exhibition from December 9 to January 10, 2016 (closed days: December 31 and January 01). Held in Yerevan Mall, the exhibit envisages special discount rates for children: AMD 2200 on weekdays and AMD 3300 on weekends. Meanwhile, tickets for adults will cost AMD 2900 and AMD 3900 respectively. Special rates for group school tours are also available.
The event features the latest developments of engineering, enabling interaction with robots from all over the world, some of which perfectly incorporate the latest trends in robotics, artificial intelligence and robot teaching systems. Special attention is paid to teaching at all levels, from selection of robots to excursions.
The exhibition features over 20 interactive robots from various countries as well as the best of Armenian robotics.
Other entertainments include the dancing robot show, quadcopter zone, robolab, Lego brainstorming/robot building sessions, robot programming and robomarket.
The celebrated RoboThespian – a life-sized humanoid and one of the world’s most cutting-edge and emotional robots will be among the exhibits. RoboThespian can interact with humans, imitate their movements, sing, dance, laugh, cry and even recite Shakespeare, thanks to which it has already been featured in quite a few modern stage plays. RoboThespian even performed onstage at the CeBit opening ceremony in 2014 in front of German Chancellor Angela Merkel and British Prime Minister David Cameron.