Ֆինանսների նախարարության ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության կողմից, ինչպես նաև նախարարության այլ ստորաբաժանումների հետ համատեղ իրականացրած 228 ստուգմամբ արձանագրվել և պետբյուջե գանձման է առաջադրվել ավելի քան 17 մլրդ դրամ լրացուցիչ հարկային պարտավորություն` 2015-ի 3 մլրդ 400 միլիոն դրամի դիմաց կամ միջինը մեկ ստուգման արդյունքով հայտնաբերվել է մոտ 75 մլն դրամ` նախորդ տարվա 27 մլն դրամի փոխարեն:
Ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության պետ Սամվել Ավետիքյանը տեղեկացրել է հայտնաբերված գումարների մոտ 10 մլրդ դրամն արդեն իսկ վերականգնվել է պետբյուջե (մոտ 4 մլրդ դրամն արձանագրվել է ընթացիկ տարվա IV եռամսյակում):
«2015-ի բարձր ցուցանիշներն արդյունք են հատկապես ստուգումների ընթացքում կիրառվող նորարարական մոտեցումների: Ֆինանսների նախարարի հանձնարարությամբ վարչությունն ակտիվ համագործակցել է այլ նախարարությունների, պետական գերատեսչական հիմնարկների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետությունների հարկային և մաքսային մարմինների հետ»,- ընդգծել է Ավետիքյանը:
Այսպես, հսկողական գործառույթների ընթացքում կատարվել է պետական գերատեսչությունների 328 և օտարերկրյա 24 հարցում: Ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչությունն իր գործառույթներն իրականացնելու շրջանակում դիտարկել է ֆինանսների նախարարության այլ ստուգող ստորաբաժանումների իրականացրած ավելի քան 1400 ստուգման ընթացք, որի արդյունքում վարչության մասնագետների մատնանշած ուղղություններով արձանագրվել է շուրջ 250 մլն դրամ լրացուցիչ հարկային պարտավորություն:
Հսկողություն է իրականացվել անշարժ գույքի օտարման մասով առաջացող հարկերի հաշվարկների նկատմամբ:
Վերլուծությունների և ուսումնասիրությունների արդյունքում ի հայտ եկած թերությունները շտկելու նպատակով 5 դեպքով ներկայացված ճշտգրտված հաշվետվություններով բյուջե է վերականգնվել 146 մլն դրամ հարկ:
Տարվա ընթացքում ԱԱՀ զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների մասով բյուջեից վերադարձվել է 43,7 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա 38,5 մլրդ դրամի դիմաց, կամ 5,2 մլրդ դրամով ավել: 2015թ. հունիսից գործող օրենքի համաձայն, հիպոթեքային վարկի տոկոսների մարման նպատակով շուրջ 300 մլն դրամ եկամտային հարկի գումար է վերադարձվել` կառուցապատողներից անշարժ գույք ձեռք բերած ֆիզիկական անձանց:

В 2015 году департамент по организации и контролю мониторинга при Министерстве финансов совместно с другими отделениями провели 228 проверок и зафиксировали необходимость взимания в госбюджет дополнительных налоговых обязательств в размере 17 млрд драмов. В прошлом году показатели равнялись 3 млрд 400 млн драм. Иными словами, в процессе каждой проверки взималось 75 млн драмов в сравнении с прошлогодними 27 млн.
По словам главы департамента Самвела Аветикяна, из зафиксированной суммы 10 млрд уже были возвращены в госбюджет. «Высокие показатели 2015 года являются результатом применения инновационных подходов во время проверок. По поручению министра финансов было сотрудничество с другими министерствами и представительствами, органами местного самоуправления, иностранными налоговыми и таможенными органами», – подчеркнула она. Таким образом, проверки были проведены в 328 госдепартаментах и 24 иностранных, а также в более 100 организациях, занимающихся одинаковыми продукциями. В ходе проведения проверок были приняты во внимание показатели более 1400 проверок, осуществленных другими отделениями и департаментами, в результате которых было выявлено дополнительных налоговых обязательств на сумму около 250 млн драмов.
Был осуществлен контроль и в сфере недвижимости. В ходе анализа и исследований были выявлены нарушения, и в пяти случаях в госбюджет был возвращен налог на сумму 146 млн драмов. Согласно действующему закону от июля 2015 года, с целью погашения ипотечного кредита, было возвращено около 300 млн драмов. По словам Самвела Аветикяна, департамент особое внимание уделяет также экономической составляющей тех организаций, которые не вошли в общий список за последние три года. «Министерство финансов решительно в деле выявления нарушений и ложных данных», – отметил он, передает Armenia Today.