«Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) գլխամասային գրասենյակը 2016-ի հունվարի 1-ից կգործի արդեն Հայաստանի մայրաքաղաքում, հայտնում է «Մերիդիան» Ազատ տնտեսական գոտու մամուլի ծառայությունը:
«Ինչպես հայտնի է, տարիներ շարունակ միությունը, նրա գլխամասային գրասենյակը մի երկրից մյուսն է տեղափոխվել, չունենալով մշտական «գրանցում»: Դա կապված էր այն հանգամանքի հետ, որ վերջին տարիներին Միության գլխավոր թիրախներից մեկը եղել է աջակցությունը Հայաստանի ոսկերչական ոլորտի զարգացմանը` նպատակ ունենալով դարձնել Հայաստանը ոսկերչության տարածաշրջանային կենտրոններից մեկը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ավելի վաղ բազմաթիվ միջազգային հայկական կազմակերպություններ, որոնք տասնյակ տարիներ գործել են աշխարհի տարբեր երկրներում, որոշում կայացրեցին իրենց գլխամասային գրասենյակները տեղափոխել Հայաստան:
«Այժմ ամբողջ աշխարհի հայ ոսկերիչները, որ երկրում էլ բնակվեն, իրենց տունը կունենան Հայաստանում`«Մերիդիան» ԱՏԳ-ում», ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Մերիդիան» ԱՏԳ–ն ոսկերչական իրերի, ժամացույցների և ալմաստի մշակման արտադրության կլաստերային ենթակառուցվածքի բացառիկ հարթակ է։ Արտադրության և գրասենյակների մակերեսը գերազանցում է 25 հազ. Քառակուսի մետր։
ԱՏԳ–ն իր ռեզիդենտներին է առաջարկում հետևյալ առավելությունները`կապիտալի, շահույթի և դիվիդենդների ազատ հայրենադարձում, արժութային սահմանափակումների բացակայություն, ոսկերչական հատվածի պետական օժանդակություն արդյունաբերական ռազմավարության գերակայության տեսքով, «մեկ պատուհանի» ռեժիմ, Հայաստանում ոսկերչության հարուստ ավանդույթները և որակավորված և մատչելի աշխատուժի առկայություն։ Ռեզիդենտներն իրենց գործունեության ընթացքում ԱՏԳ տարածքում կազատվեն բոլոր հարկերից, բացի եկամտահարկից։

22 Декабрь 2015 - 13:37 AMT
Головной офис Всемирной ассоциации армянских ювелиров переезжает в Ереван: У Ассоциации появится постоянная «прописка»
Головной офис Всемирной ассоциации армянских ювелиров (AJA) с 1 января 2016 года будет перенесен в столицу Армении, сообщает пресс-служба ереванской Свободной экономической зоны «Меридиан».
«Как известно, на протяжении многих лет существования ассоциации, ее головной офис перемещался из одной страны в другую, не имея постоянной «прописки». Это было связано с тем, что в последние годы одной из важнейших целей деятельности Ассоциации стало содействие развитию ювелирной отрасли Армении и ее превращение в один из мировых ювелирных региональных центров», – отмечается в сообщении.
Ранее многие армянские международные организации, действующие на протяжении десятков лет в разных странах мира, приняли решение в соответствии с армянским законодательством перенести свои центральные офисы в Армению.
«Теперь и у армянских ювелиров всего мира – в какой бы стране они ни проживали, появится свой дом в Армении, расположенный в СЭЗ «Меридиан», – говорится в пресс-релизе, передает АРКА.
СЭЗ «Меридиан» – уникальная платформа с кластерной инфраструктурой для производства ювелирных изделий, часов и обработки алмазов. Площадь для производства и офисов превышает 25 тыс. кв.м.
СЭЗ предлагает своим резидентам следующие преимущества: свободную репатриацию капитала, прибыли и дивидендов, отсутствие валютных ограничений, государственную поддержку ювелирного сектора в качестве приоритета стратегии промышленного развития, режим «одного» окна, богатые традиции ювелирного искусства в Армении и наличие квалифицированной и доступной рабочей силы. Резиденты в ходе своей деятельности на территории СЭЗ будут освобождены от всех налогов, кроме подоходного.