Դեկտեմբերի 22-ի նիստում Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 1.0 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 8.75%:
2015-ի նոյեմբերին արձանագրվել է 0.6% գնաճ՝ 2014-ի նույն ամսվա 1.3%-ի դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը շարունակել է նվազել և ամսվա վերջին կազմել 1.2%: Գնաճի նվազումը շարունակում է պայմանավորվել գյուղմթերքների գների ցածր մակարդակով և ներմուծված որոշ ապրանքների գների նվազմամբ:
Արտաքին հատվածում պահպանվել են համաշխարհային տնտեսության դանդաղ աճի և միջազգային ապրանքային շուկաներում գների շարունակական նվազման միտումները: ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ այդ զարգացումները նպաստել են գնաճի նվազմանը, ինչը կպահպանվի նաև մոտակա ամիսներին` ներքին գների վրա փոխանցելով արտաքին գնանկումային ազդեցությունը:
Խորհուրդն արձանագրում է, որ հունվար-նոյեմբերին՝ 2014-ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 2.9%, որին հիմնականում նպաստել է գյուղատնտեսության և հանքարդյունաբերության ճյուղերում գրանցված աճը:
Չնայած 2015 –ի հարկաբյուջետային քաղաքականության խթանող ազդեցությանը, ներքին պահանջարկը շարունակում է պահպանվել ցածր մակարդակում: Այս պարագայում ձևավորված ցածր գնաճը նպաստել է գնաճային սպասումների նվազմանը, որը, թույլ ներքին պահանջարկի և արտաքին գնանկումային միտումների ազդեցությամբ, հետագայում ևս կպահպանի ցածր գնաճային միջավայր: ԿԲ խորհուրդը կարծում է, որ այսօր արդեն իսկ հիմնականում հաղթահարված են նախորդ տարեվերջից առաջացած գնաճային ռիսկերը, և դրամավարկային պայմանների` վերջին ամիսներին ու ներկայիս կտրուկ թուլացման արդյունքում վերադարձ է կատարվում մինչև 2014-ի նոյեմբերը առկա բնականոն իրավիճակին:
ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ առաջիկա ամիսներին գնաճը կպահպանվի ցածր մակարդակում, այնուհետև, ԿԲ նշված քաղաքականության արդյունքում դանդաղ կընդլայնվի՝ կանխատեսվող հորիզոնում կայունանալով նպատակային ցուցանիշի շուրջ:
Գնաճային սպասումների խարսխման, արտաքին և ներքին լրացուցիչ ռիսկերի բացակայության դեպքում ԿԲ խորհուրդը հետագայում նույնպես կշարունակի դրամավարկային պայմանների թուլացումը:

Совет Центрального банка Армении на заседании 22 декабря принял решение снизить ставку рефинансирования на 1 п.п. до 8,75%, сообщает пресс-служба банка.
В ноябре текущего года в Армении зафиксирована инфляция в 0,6% против показателя в 1,3% в ноябре прошлого года, в условиях чего 12-месячная инфляция продолжила снижаться и в конце месяца составила 1,2%. Сокращение инфляции обусловлено низким уровнем цен на сельскохозяйственную продукцию и спадом цен на некоторые импортируемые товары.
Во внешнем секторе сохранились тенденции медленного роста мировой экономики и продолжающегося спада цен на мировых товарных рынках.
Совет ЦБ считает, что эти развития способствовали снижению инфляции. Такая ситуация сохранится в ближайшие месяцы, и внутренние цены будут находиться под внешним дефляционным воздействием.
Совет зафиксировал, что в январе-ноябре по сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель экономической активности составил 2,9%, чему, в основном, способствовал рост, зафиксированных в сфере сельского хозяйства и в горнорудной отрасли.
Несмотря на стимулирующее воздействие налогово-бюджетной политики в 2015 году, внутренний спрос продолжает оставаться на низком уровне. Сформировавшаяся в этих условиях низкая инфляция способствовала сокращению инфляционных ожиданий, что под воздействием слабого внутреннего спроса и внешних дефляционных тенденций, сохранит в дальнейшем низкую инфляционную среду.
Совет ЦБ считает, что сегодня инфляционные риски, возникшие с конца прошлого года, в основном, уже преодолены и, благодаря резкому ослаблению денежно-кредитных условий в последние месяцы и в настоящее время, происходит возврат к нормальной ситуации, которая была до ноября 2014 года.
По оценке Совета ЦБ, в ближайшие месяцы инфляция сохранится на низком уровне, а затем, в результате указанной политики ЦБ, будет медленно расширяться, в прогнозируемом горизонте стабилизируясь вокруг целевого показателя.
В случае укрепления инфляционных ожиданий и при отсутствии дополнительных внутренних и внешних рисков Совет ЦБ в дальнейшем также продолжит ослабление денежно-кредитных условий, передает АРКА.
Последний раз Центральный банк Армении изменял ставку рефинансирования на заседании 10-го ноября 2015 года, снизив её с 10,25% до 9,75%.