ՀՀ կառավարության դեկտեմբերի 24-ի նիստի որոշմամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակայության «Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան» պետական հիմնարկ կստեղծվի։
Նիստում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ համալսարանի ստեղծման նպատակներից են ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության համար պաշտպանության ոլորտում գիտատեսական և գիտակիրառական ռազմավարական հետազոտությունների իրականացումը, պաշտպանական-անվտանգային ոլորտում բարձրագույն մասնագիտական (մագիստրատուրա), հետբուհական մասնագիտական (ասպիրանտուրա և դոկտորանտուրա) և լրացուցիչ կրթության իրականացումը, ինչպես նաև ռազմավարական պաշտպանական-անվտանգային ոլորտում որակավորված բարձրագույն ղեկավար կազմի ձևավորումը և այլն:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ համալսարանի կառավարման բարձրագույն մարմինը խորհուրդն է, որը բաղկացած է նախագահից և 19 անդամից, գրում է Tert.am-ը:
Կստեղծվի նաև համալսարանի հիմնադրամը, որի նպատակն է աջակցել համալսարանի գործունեությանը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը որոշումը հաստատելուց հետո նշել է, որ այն որևէ լրացուցիչ ֆինանսական բեռ պետության վրա չի առաջացնում:

The government on Thursday, December 24 resolved to open a National Defense Research Institute under Armenia’s Defense Ministry, Tert.am reports.
During the session, Defense Minister Seyran Ohanyan said the university will seek to implement scientific and practical research in the sector of defense for the Armenian military and political leadership, provide higher, postgraduate and supplementary education in defense and security sector, as well as form the senior staff for strategic defense and security sectors.
According to the Minister, a council, comprised of the president and 19 other members, will govern the university.
In this context, Prime Minister Hovik Abrahamyan noted that the university imposes no additional financial burden on the state.