ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի Հայաստանում տեղակայված «Էրեբունի» ավիացիոն ռազմակայանում ավարտվել են ՌԴ Կրասնոդարի մարզից տեղափոխված ռազմական ուղղաթիռների հավաքման աշխատանքները և իրականացվում են առաջին փորձնական թռիչքները:
Թռիչքների ժամանակ Մի-24 հարվածայն ուղղաթիռների օդաչուները կենտրոնանալու են թռիչքի, վայրէջքի, 100-1500 մ բարձրության վրա տարբեր արագությամբ թռիչքների վրա: Պարզ եղանակի և բարդ օդերևութաբանական պայմաններում օդաչուները կստուգեն հանգույցներն ու ագրեգատների աշխատանքը տարբեր աստիճանի ծանրաբեռնվածության պայմաններում:
Փորձնական թռիչքները կտևեն 2 ամիս:
2015-ի դեկտեմբերին Ռուսաստանը համալրել է Հայատանում գտնվող ռազմակայանը մարտկան և տրանսպորտային ուղղաթիռների նոր խմբաքանակով:
Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ռուսաստանյան ավիաբազան նույնպես Ռուսաստանի ԶՈւ Հարավային ռազմական շրջանի մեջ մտնող, Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի կազմում է: Ռազմական օդանավակայանը համատեղ օգտագործում են ՀՀ ԶՈւ-ի ստորաբաժանումները և ՀՀ-ում տեղակայված 102-րդ ռուսաստանյան ռազմաբազան։ «Էրեբունիում» են կայանում հայկական զինուժի Մի-8 և Մի-24 ուղղաթիռներ, ինչպես նաև ռուսաստանյան ռազմաբազայի ՄիԳ-29 կործանիչները։

На российской авиационной военной базе Эребуни ЮВО в Армении проведена сборка доставленных из военных аэродромов в Краснодарском крае вертолетов и начались первые облеты.
Как сообщает пресс-служба ЮВО, во время облета экипажи ударных вертолетов Ми-24 будут отрабатывать вопросы взлета, посадки, полетов на высоте от 100 до 1500 метров, на различных скоростях. В простых и сложных метеоусловиях пилоты проверят узлы и агрегаты при нагрузках и перегрузках.
Облет и сбор вертолетной эскадрильи ударных и транспортных авиационных средств пройдет в течение двух месяцев.
Эскадрилья армейской авиации ЮВО поступила в российскую авиационную базу Эребуни в Республике Армения в декабре 2015 году.
База ВВС «Эребуни» сформирована в 1995 году. В ноябре 1998-го к авиагруппе добавилась 520-я авиационная комендатура. В это же время на базу из РФ были передислоцированы многоцелевые истребители 4-го поколения МиГ-29. В июле 2001 года из размещенных в «Эребуни» частей была сформирована 3624-я авиационная база, ставшая воздушной компонентой 102-й военной базы Группы российских войск в Закавказье. «Эребуни» находится в оперативном подчинении у командования 4-й воздушной армии Южного военного округа.