Ամփոփելով տարին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2015-ի լավագույն ֆիլմերը:
Իտալացի ռեժիսոր Պաոլո Սորենտինոն համաշխարհային կինոյի դասական դառնալու բոլոր շանսերն ունի: Նրա «Երիտասարդություն» ֆիլմը, որը ստացել է Կաննի 68-րդ կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը, շատ ջերմ ընդունվեց հանդիսատեսի և քննադատների կողմից: Հայտնի դիրիժորի և հեղինակավոր ռեժիսորի կեսդարյա ընկերության մասին դրաման, նկարահանված դասական իտալական կինոյի լավագույն ավանդույթներով, անցնող կինոտարվա իսկական զարդը դարձավ:
Տարվա ամենախելացի ֆիլմը
«Գլուխկոտրուկ»
Այս ֆիլմն առանց չափազանցության լեգենդար Pixar ստուդիայի լավագույն անիմացիոն ֆիլմերից մեկն է: Գլխավոր հերոսուհի Ռայլին սովորական 11-ամյա դպրոցական է: Նրա վարքագիծը պայմանավորված է 5 հիմնարար զգացմունքով` Ուրախություն, Թախիծ, Վախ, Ցասում և Նողկանք: Էմոցիաներն ապրում են աղջկա գիտակցության մեջ և ամեն օր օգնում են նրան հաղթահարել խնդիրները` ղեկավարելով նրա բոլոր արարքները: Խորը դրամատիզմով այս խելացի և շատ ծիծաղաշարժ ֆիլմը մի ամբողջ իմաստային շերտ ունի` մատչելի ձևով պատմելով յուրաքանչյուրի կյանքում ամենագլխավորի մասին:
Տարվա ամենախելահեղ ֆիլմը
«Խենթ Մաքսը. Ցասման ուղին»
Ավազը ճռճռւմ է ատամների տակ, աչքերն ինքնաբերաբար կկոցվում են արևի անհավանական պայծառությունից, իսկ ականջներիդ մեջ դեռ լսվում են թմբուկների հարվածներն ու մոտորների հռնդյունը: Նոր «Խենթ Մաքսն» անսահման դրայվ է և ադրենալինի ծով, միաժամանակ` Ջորջ Միլերի հաղթական վերադարաձը, որն, անկախ տարիքից, դեռ կարող է բարձր որակ ապահովել: Սա բենզինով, մետաղով, ժանգով ու արյամբ շաղախված տեսարան է:
Տարվա ամենամռայլ ֆիլմը
«Մարդասպանը»
Կանադացի ռեժիսոր Դենի Վիլնյովը, բոլորի համար անսպասելի, հոլիվուդյան Օլիմպոս բարձրացավ և շարունակում է ավելի ու ավելի բարձրանալ` չդավաճանելով իր ուրույն ոճին: Նա նախընտրում է լարված ու մռայլ պատմություններ, լի հուսալքությամբ ու բարդ մարդկային հարաբերություններով: «Մարդասպանը» բացահայտում է հանդիսատեսի համար մեքսիկական թմրակարտելների սարսափելի աշխարհը և դրանց դեմ պայքարի ոչ միշտ օրինական ձևերը:
Տարվա ամենազարմանալի ֆիլմը
«Նորագույն կտակարան»
Աստված գոյություն ունի և ապրում է նա Բրյուսելում: Այս կատակերգության առաջին իսկ րոպեներից արդեն հասկանալի է դառնում, որ գործ ունենք ոչ սովորական բանի հետ: Բելգիացի Ժակո Վոն Դորմալը, որն աղմկահարույց «Պարոն Ոչ ոք»-ի հեղինակն է, ստեղծել է զարմանալիորեն սլացիկ և համոզիչ պատմություն, օգտագործելով քրիստոնեական մոտիվներն ու հասկացություններն ընդամենը մարդկային փոխհարաբերությունների և զգացմունքների ավելի հիմնարար վերլուծության համար:
Տրավա ամենաթերագնահատված ֆիլմը
«Լեգենդը»
Ամերիկացի Բրայան Հելգելենդը ներկայացրել է իր երկրորդ ռեժիսորական նախագիծը, որը քննադատները բավականին սառը ընդունեցին, սակայն հանդիսատեսը համամիտ չեղավ: Թեև, նման տարբեր գնահատականները սովորական են կինոյում: Սյուժեի հիմքում 1950-60-ականների Լոնդոնի ամենաազդեցիկ հանցագործների` Քրեյ զույգ եղբայրների պատմությունն է: Հատկանշական է, որ երկու եղբայրներին խաղում է «Խենթ Մաքսի» աստղ Թոմ Հարդին: Եվ թեև քննադատների հիմնական թիրախը «գոռոզացած» ռեժիսորն էր, պատմությունը համոզիչ պատմելու նրա անկարողությունը, «կրկնակի» Հարդիի խաղը նրանք ըստ արժանվույն գնահատեցին:
Տարվա ամենազվարճալի ֆիլմը
«Քինգսման. Գաղտնի ծառայություն»
Աշխույժ, դաժան և շատ ծիծաղելի ֆիլմը համաշխարհային չարիքի դեմ պայքարող գերգաղտնի կազմակերպության առօրյայի մասին է: Ռեժիսոր Մեթյու Վոնը զարմանալի ձիրք ունի` գերազանց կոկտեյլ ստանալ առաջին հայացքից անհամատեղելի բաների խառնուրդից: 100-տոկոսանոց զվարճալի կինո է, որը կարող է հիացնել նույնիսկ ամենախստապահանջ կինոդիտողին` շոկ առաջացնող 5-րոպեանոց տեսարանը եկեղեցում արդեն «մատի փաթաթան» է դարձել:
Տարվա ամենասպասված ֆիլմը
«Աստղային պատերազմներ. Էպիզոդ 7.Ուժն արթնանում է»
Լեգենդար սագայի երկրպագուների հսկայական բանակը մոտ 10 տարի սպասում էր այս իրադարձությանը: Սպասում էր անհամբեր և մտավախություններով` ի՞սկ եթե նոր մասի ռեժիսոր Ջեյ Ջեյ Աբրամսի մոտ չստացվի: Հիմնականում այդ մտավախությունները զուր էին: Ռեժիսորն իր շարադրանքը հիմնել է սագայի առաջին ֆիլմի` «Նոր հույսի» վրա, որը 1977-ին ընդմիշտ փոխեց ժամանցային կինոյի կերպարը: Եվ չնայած, որ «Ուժն արթնանում է» ֆիլմը կարող է «Նոր հույսի» ազատ ռեմեյկի տպավորություն թողնել, ըստ զգացողությունների, սա միանգամայն այլ կինո է, որն իդեալական համապատասխանություն ունի տիեզերքի ամբողջ տրամաբանությանը: Ռեժիսորը շատ խնամքով է վերաբերվում նյութին` շատ նուրբ հարթելով սուր անկյունները և հավատարիմ մնալով հեքիաթային կառուցվածքին, որը կարող էր փլուզվել ցանկացծ սխալ նրբերանգից:
Տարվա ամենալուրջ ֆիլմը
«Լրտեսական կամուրջ»
Վերջին «Լինքոլն» ֆիլմի պրեմիերայից 3 տարի անց մեծ ռեժիսոր Սթիվեն Սփիլբերգը որոշեց կրկին վերադառնալ քաղաքական դրամայի ժանրին: Դատելով կինոքննադատների և համաշխարհային մամուլի հիացական արձագանքներից, դա նրան հաջողվել է: Գործողությունը տեղի է ունենում իրական պատմական իրադարձությունների ֆոնին և պատմում է բրուքլինցի փաստաբան Ջեյմս Դոնովանի մասին, որ սառը պատերազմի տարիներին հայտնվում է ԱՄՆ-ԽՍՀՄ առճակատման կիզակետում: Կինոնկարի դրամատուրգիական հենքի ստեղծմանը մասնակցել են լեգենդար Քոեն եղբայրները, և այդ համագործակցությունը, առաջնակարգ դերասանների հետ մեկտեղ, այդ ֆիլմի դիտումը պարտադիր է դարձնում իսկական կինոյի սիրահարների համար:
Տարվա ամենաէպիկականֆիլմը
«Մակբեթ»
XI դար: Դավադիր շոտլանդացի լորդ Մակբեթը հանդիպում է պայծառատես կանանց, որոնք գուշակում են, որ նա թագավոր է դառնալու: Նա որոշում է սպանել թագավոր Դունկանին, երբ վերջինս կայցելի Մակբեթի ամրոցն Ինվերնեսում, և գրավել նրա գահը: Ուիլյամ Շեքսպիրի անմահ պիեսի հերթական էկրանավորումը շատ հաջող է ստացվել. Ջասթին Կուրզելի լավ ռեժիսուրան Մայքլ Ֆասբենդերի և Մարիոն Կոտիյարի հիանալի դերասանական խաղի հետ մեկտեղ դավաճանության դասական դարձած պատմությունը բարձրացրել են կինոյում մի բոլորովին նոր մակարդակի:
Տարվա ամենատարօրինակ ֆիլմը
«Սարսափելի հեքիաթներ»
Բառիս լավ իմաստով տարօրինակ ֆիլմն առաջին իսկ պահից բացահայտում է կինոդիտողի համար գոթիկական ֆանտազիայի ցնցող աշխարհը: Մատեո Գարոնեի ֆիլմում ներկայացված է բազում հեքիաթների և ժողովրդական պատումների առաջացումն ու հիմքը իր նախնական, «վայրի» կերպարանքով, առանց որևէ գրաքննության կամ խեղաթյուրման: Միջնադարի վեհ ամրոցների պատերի հետևում դավադիր ծրագրեր են կազմում, խելահեղ խոստումներ են տալիս, կրքոտ սիրում են ու դաժան սպանում` այս ալմանախի պատմությունները կարող են հավերժ մնալ հիշողության մեջ:
Տարվա ամենասարսափելի ֆիլմը
«Ոսկրե տոմոհավկը»
Եթե ձեզ թվում է, որ «վեսթերնն ու սարսափ-ֆիլմերը միանգամայն օտար ժանրեր եn ապա սխալվում եք: Երիտասարդ և հանդուգն ռեժիսոր Ս.Քրեյգ Զալերի դեբյուտը մարտահրավեր է ցանկացած կածրացած շաբլոնների համար` մռայլ և դաժան պատմություն պատմելով «վայրի Արևմուտքի» միանգամայն դասական դեկորացիաների ֆոնին:
Տարվա ամենադաժան ֆիլմը
«Անտոհմ գազանները»
Այս ֆիլմի դիտումից հետո մնում է աներևակայելի դատարկության և միաժամանակ ուրախության զգացողություն`որ ծնվել ես այլ մայրցամաքում: Քերի Ֆուկունագայի խորապես լիրիկական և ողբերգական կինոնկարը, լրահոսի պես, բացահայտում է ինչ-որ մի աֆրիկյան երկրում կատարվող ահասարսուռ իրադարձությունների հավաստիությունն ու վավերագրությունը: Ներածությունը կարծես մանկական հեքիաթ լինի, որը պատմում է գլխավոր հերոսը` Ագու անունով պատանին. «Մեր ավանում ես լավ տղա էի համարվում, և մեր ընտանիքն ուներ այն ամենն, ինչ ցանկանար: Բայց պատերազմը միշտ առանց թակելու է գալիս»: Հետո պատանին ակամայից հանդիսատեսի համար յուրօրինակ ուղեկցորդ է դառնում, որը վավերագրական ճշգրտությամբ ցույց է տալիս ձեռակերտ դժոխքի բոլոր շրջանները:

Подводя итоги, PanARMENIAN.Net представляет фильмы, которые были лучшими в 2015 году.
Итальянский режиссер Паоло Соррентино имеет все перспективы превратиться в классика мирового кино. Его новая картина «Молодость», которая удостоилась главного приза 68-го Каннского кинофестиваля, была крайне тепло принята зрителями и критиками. Драма о полувековой дружбе известного дирижера и прославленного режиссера, выполненная в лучших традициях классического итальянского кино, стала настоящим украшением уходящего кинематографического года.
Самый умный фильм года
«Головоломка»
Без преувеличения – один из лучших анимационных фильмов легендарной студии Pixar. Главная героиня – Райли – обычная 11-летняя школьница. Ее поведение определяют пять базовых эмоций: Радость, Печаль, Страх, Гнев и Брезгливость. Эмоции живут в сознании девочки и каждый день помогают ей справляться с проблемами, руководя всеми ее поступками. Глубоко драматичный, не по-детски умный и невероятно смешной фильм несет в себе целый смысловой пласт, доходчиво рассказывая о самом главном в жизни каждого человека.
Самый безумный фильм года
«Безумный Макс: Дорога ярости»
На зубах скрепит песок, глаза инстинктивно прищуриваются после необыкновенно яркого солнца, а в ушах еще слышен нескончаемый барабанный бой и рев моторов. Новый «Безумный Макс» – это безудержный драйв и море адреналина, одновременно – триумфальное возвращение Джорджа Миллера, который, несмотря на возраст, все еще способен держать планку. Это зрелище, пропитанное бензином, металлом, ржавчиной и кровью.
Самый мрачный фильм года
«Убийца»
Канадский кинорежиссер Дени Вильнев, неожиданно для всех, взошел на голливудский олимп и продолжает продвигаться все выше и выше, не изменяя собственному уникальному стилю. Главный его конек – напряженные и мрачные истории, наполненные безысходностью и сложными человеческими взаимоотношениями. «Убийца» раскрывает перед зрителем страшный мир мексиканских наркокартелей и не всегда законные способы борьбы с ними.
Самый удивительный фильм года
«Новейший завет»
Бог существует и живет он в Брюсселе. Уже с первых строк аннотации этой непростой комедии становится понятно – перед нами что-то совсем нестандартное. Бельгиец Жако Ван Дормаль, автор нашумевшего «Господина Никто», создал на удивление стройную и убедительную историю, используя христианские мотивы и понятия всего лишь для более основательного анализа человеческих взаимоотношений и чувств.
Самый недооцененный фильм года
«Легенда»
Американец Брайан Хелгеленд представил свой второй режиссерский проект, который был принят критиками крайне прохладно, однако зрители, успевшие посмотреть этот криминальный триллер, с ними не согласны. Впрочем, такой контраст в оценках – обычная вещь в кинематографе. В основе сюжета лежит история близнецов Крэй – самых влиятельных преступников Лондона 1950-1960-х годов. Примечательно то, что обоих братьев играет звезда «Безумного Макса» Том Харди. И хотя главной мишенью критиков оказался «зазнавшийся» режиссер, его неумение убедительно рассказывать историю и бороться с провисаниями сюжетными, игру «двойного» Харди они оценили по достоинству.
Самый развлекательный фильм года
«Кингсман: Секретная служба»
Бойкий, жестокий и невероятно смешной фильм про будни сверхсекретной организации, борющейся с мировым злом. Режиссер Мэттью Вон наделен удивительным даром получать отличный коктейль путем смешивания, на первый взгляд, совершенно несовместимых компонентов. Стопроцентно развлекательное кино, способное вызвать восторг даже у самого искушенного кинозрителя: пятиминутная шокирующая сцена в церкви вообще превратилась в притчу во языцех.
Самый ожидаемый фильм года
«Звездные войны: Эпизод 7: Пробуждение силы»
Огромная армия фанатов легендарной саги ждала этого события около десяти лет. Ждала с нетерпением и опасениями – а что, если у постановщика новой части Джей Джей Абрамса не получится? В большинстве своем эти опасения оказались напрасными. Режиссер основал повествование на самой первой картине саги – «Новой надежде», в 1977 году навсегда изменившей облик развлекательного кино. И несмотря на то, что «Пробуждение силы» может создать впечатление вольного ремейка «Новой надежды», по ощущениям это совершенно другое кино, идеальным образом вписывающееся в общую логику вселенной. Режиссер обращается с материалом бесконечно бережно, тонко сглаживая острые углы и оставаясь верным сказочной структуре, способной развалиться от любого чужеродного штриха.
Самый серьезный фильм года
«Шпионский мост»
Спустя три года после появления на больших экранах («Линкольн»), великий режиссер Стивен Спилберг решил повторно обратиться к жанру политической драмы. Судя по восторженным отзывам кинокритиков и мировой прессы, ему это удалось. Действие фильма «Шпионский мост» происходит на фоне реальных исторических событий и рассказывает о бруклинском адвокате Джеймсе Доноване, который оказался в центре американо-советского противостояния во время Холодной войны. В создании драматургической основы картины приняли участие гениальные братья Коэны, и это сотрудничество, вместе с актерами первого класса, делает «Шпионский мост» обязательным для просмотра любителями настоящего кино.
Самый эпичный фильм года
«Макбет»
XI век. Коварный шотландский лорд Макбет встречает трех прорицательниц, которые предсказывают, что он станет королем. Он замышляет убить короля Дункана, когда тот посетит замок Макбета Инвернесс, и затем занять трон. Очередная экранизация бессмертной пьесы Уильяма Шекспира получилась крайне удачной: крепкая режиссура Джастина Курзеля вместе с прекрасными актерскими партиями Майкла Фассбендера и Марион Котийяр подняли классическую историю предательства и жажды власти на совершенно новый кинематографический уровень.
Самый странный фильм года
«Страшные сказки»
Странное, в хорошем смысле слова, полотно с первых же минут открывает перед зрителем потрясающий мир готической фантазии. Зарождение и первооснова множества сказок и народных поверий представлены в фильме Маттео Гарроне в своем первозданном, «диком» обличии, без какой-либо цензуры и искажения. За стенами величественных средневековых замков строятся коварные козни, даются безрассудные обеты, там страстно любят и жестоко убивают – истории этого альманаха способны навечно остаться в памяти.
Самый страшный фильм года
«Костяной томагавк»
Если вам кажется, что «вестерн» и «фильм ужасов» – жанры совершенно чужеродные друг для друга, то вы ошибаетесь. Режиссерский дебют молодого и дерзкого С. Крэйга Залерабросает вызов любым устоявшимся шаблонам, рассказывая жестокую и мрачную историю во вполне классических декорациях «дикого запада».
Самый жестокий фильм года
«Безродные звери»
После просмотра «Безродных зверей» остается непреодолимое чувство опустошенности и, одновременно, радости за то, что родился на другом континенте. Глубоко личная и трагическая картина Кэри Фукунаги, подобно сводкам новостей, раскрывает свою убедительность и документализм страшных событий, происходящих в неназванной африканской стране. Вступление – как детская сказка, рассказанная главным героем – юношей по имени Агу: «В нашем поселении я считался хорошим парнем, и у нашей семьи было все, что душе угодно. Но война всегда входит без стука». Дальше юноша невольно становится для зрителя своеобразным проводником, с документальной достоверностью показывающим все круги настоящего рукотворного ада.