Ռուսաստանի կառավարությունը թույլ է տվել Եվրասիական տնտեսական միության երկրների արտադրողներին ապրաքններ մատակարարել ՌԴ պաշտպանության և անվտանգության համար: Համապատասխան փաստաթուղթը ՌԴ կառավարությունը հրապարակել է հունվարի 5-ին:
ԵՏՄ անդամ երկրների կառավարություններին տրամադրվում է ազգային ռեժիմ այն ապրանքների մասով, որոնք ընդգրկված են սահմանափակող միջոցների ցանկում: Միաժամանակ ազգային ռեժիմից 2 տարով հանվում են այն ապրանքները, որոնք ընդգրկված չեն առանձին ցանկում: Խոսքը ՌԴ կառավարության 2013թ. որոշման մասին է: Այն ներառում է ձուլման մեքենաներ, մետաղների մշակման համար նախատեսված հաստոցներ: Բացի այդ, փաստաթուղթը ներառում է չափիչ և հսկիչ սարքեր, ինչպես նաև սարքեր, որոնք չափում են երկրաչափական մեծություններ, հայտնում է abnews.ru-ն :
ԵՏՄ ստեղծման մասին պայմանագիրն ուժ մեջ է մտել 2014-ին: Հայաստանը միացել է ԵՏՄ-ին 2015-ի հունվարի 1-ից: Միվորման անդամ են նաև Բելառուսը, Ղազախստանն ու Ղրղզստանը: Հիմնական նպատակն է մաքսային ծախսերի նվազեցումը, մրցակցութան աճը ԵՏՄ անդամ երկրների շուկաներում, արտադրության աճը: Միության մասնակիցները մտադիր են նաև առնվազն 25%-ով ավելացնել իրենց երկրների ՀՆԱ-ն ինտեգրման հաշվին:

Правительство России внесло изменения в постановление, предусматривающее запрет и ограничения на допуск иностранных товаров к закупкам для нужд обороны и безопасности государства. Таким образом, производителям из Евразийского экономического союза разрешено поставлять товары для обороны и безопасности России.
Согласно документу, странам – участницам ЕАЭС правительство предоставляет национальный режим в отношении товаров, которые попали под ограничительные меры. Одновременно с этим изымаются из национального режима на два года товары, не включенные в отдельный перечень. Речь идет о постановлении правительства от 2013 года. Оно включает литейные машины, продольно-строгальные, поперечно-строгальные станки, протяжные, долбежные и другие станки, которые предназначены для обработки металлов. Кроме того, документ включает измерительные или контрольные приборы, а также устройства, которые измеряют геометрические величины, сообщают российские СМИ.
Договор о создании ЕАЭС вступил в силу с 2014 года. Членами этого экономического объединения кроме России являются Белоруссия, Армения, Киргизия и Казахстан. Основные цели объединение — снижение таможенных издержек, увеличение конкуренции на рынках стран-членов ЕАЭС, наращивание производства. Также участники союза намерены увеличить ВВП своих стран как минимум на 25% за счет интеграции.