PanARMENIAN.Net-ը տպավորություններն է ներկայացնում Ջոբսի մասին նոր կինոֆիլմի դիտումից:
Ուոլթեր Այզեքսոնի «Սթիվ Ջոբս» գրքի հիման վրա ստեղծված ֆիլմի սյուժեն հիմնված է Apple-ի 3 նշանակալի շնորհանդեսների վրա, որոնց գագաթնակետը դարձավ iMac-ի առաջին ցուցադրությունը 1998-ին: Այս հիասքանչ խոսակցական դրամայի դրամատուրգիական կառուցվածքը ստեղծել է հանճարեղ սցենարիստ Ահարոն Սորկինը, որը կարող է ամենաձանձրալի ու տաղտկալի պատմությունը վերածել գրավիչ մի պատումի, որից անհնար է կտրվել: Բոյլ-Սորկին գործակցությունն այնքան իդեալական և ներդաշնակ եղավ, որ ստացվեց ոչ թե ուղղակի կենսագրական դրամա, այլ մի կինոնկար, որը ցրում է բոլոր կարծրատիպերը Ջոբսի կերպարի «առասպելականության» վերաբերյալ:
Ջոբսը հանճար չէ, ոչ էլ հեղափոխական և գյուտարար. Բոյլի կինոնկարում Apple-ի հիմնադիրը հանդես է գալիս որպես մարդկային հոգիների նուրբ գիտակ: Հիանալի շուկայագետը, որը ոչ միայն հստակ տեսնում է այն, ինչ հարկավոր է միջին վիճակագրական գնորդին, այլ նաև հասկանում է, թե ինչպես և ինչ փաթեթավորմամբ դա պետք է մատուցել: Ինչպես և իր մշակած արտադրանքը, Ջոբսը միանգամայն փակ է դրսից միջամտության համար: Նրա արտադրանքը չի կարելի ձևափոխել, փոխել կամ կատարելագործել: Դրանք այնպիսին են, ինչպիսին կան: Ջոբսը Բոյլի կինոնկարում մի մարդ է, որը մոլեռանդորեն հավատարիմ է այդ սկզբունքին՝ ոչ ոք և ոչինչ չի կարող փոխել նրա համոզմունքները, ստիպել մտածել այլ կերպ և անել այն, ինչն իր կարծիքով սխալ է:
Բոյլը ներկայացնում է Apple ընկերության համար առանցքային իրադարձությունները միանգամայն բաց և առանց քաշվելու: Ջոբսը չի ներկայանում հանդիսատեսին որպես մի առաքյալ: Թեև նա, իրոք, կարող էր կանխատեսել բարձր տեխնոլոգիաների շուկայի հետագա զարգացումը, չհարմարեցնելով իր արտադրանքը այդ զարգացումներին, այլ անելով ամեն ինչ՝ դառնալու համար ստեղծարար և ձևավորելով ապագայի շուկայական ակնկալիքները: Ջոբսի աշխարհում ձևը բովանդակությունից շատ ավելի կարևոր է: Համակարգիչը կարող է չաշխատող լինել, բայց այն պետք է հիասքանչ լինի, իդեալական ձև ունենա: Սեփական դուստրը կարող է տարվա մեջ մի քանի անգամ միայն տեսնել հորը, բայց նա պարատովոր է դպրոց հաճախել: Ամեն ինչ Ջոբսի ղեկավարած նվագախմբում պետք է լինի ժամանակին և իր տեղում՝ և կարևոր չէ, թե ինչ կնվագեն նրանք: Հանրությանը հետաքրքիր է ձևը, ոճը, գեղեցկությունն ու պարզությունը՝ գործառույթները միայն երկրորդական պահանջ են, ոչ պարտադիր: Հետևելով սպառողի կանչին՝ Ջոբսը կառուցում է սեփական հսկայական կայսրությունը ընդամենը 3 քայլով՝ հիասթափությունների և պարտությունների միջով, հիանալի գիտակցելով, որ ճանապարհի վերջում նրան հաղթանակ է սպասում:
Կինոնկարի ամենահիշվող պատկերներից մեկը բազմակողմանի և շատ զգացմունքային խոսակցությունն է Ջոբսի և Apple-ի նախկին գլխավոր տնօրեն Ջոն Սկալլիի միջև: Ռեժիսորը հանճարեղ մի հնարք է կիրառում, միախառնելով շուկայի երկու հսկաների ընկերության գոյության տարբեր շրջաններում տեղի ունեցած երկու զրույցը, որոնք ունեն միանգամայն հակառակ բովանդակություն և նրբերանգներ: Հենց այստեղ, Մայք Ֆասբենդերի հիանալի խաղի շնորհիվ հանդիսատեսը կտեսնի իրական Ջոբսին՝ սպառողների սերունդների անզիջում, նպատակասլաց և սկզբունքային «հորը»: Եվ եթե նա ցանկանում է պարզեցնել դստեր կյանքը՝ ստիպելով նրան հրաժարվել «կասետներով զզվելի նվագարկիչից» և երաժշտությայն մեծ քանակ տեղավորելով նրա գրպանում, ուրեմն սպառողը ևս, ինչը գլխավորն էր Ջոբսի կյանքում, դրանից զերծ չի մնա:

7 Январь 2016 - 12:30 AMT
Сюжет фильма, основанного на книге Уолтера Айзексона «Стив Джобс», базируется на трех знаковых презентациях компании Apple, кульминацией которых стал премьерный показ iMac в 1998 году. Драматургическую конструкцию этой прелестной разговорной драмы создал гениальный сценарист Аарон Соркин, который способен превратить всякую занудную и скучную историю в захватывающее повествование, от которого невозможно оторваться. Партия Бойл-Соркин оказалась настолько идеальной и гармоничной, что на выходе у них получилась не просто биографическая драма, а картина, разрушающая всякие стереотипы о «мифологичности» образа Джобса.
Джобс не гений, не революционер, не первооткрыватель: в картине Бойла основатель Apple выступает в роли тонкого знатока человеческих душ. Прекрасный маркетолог, который не только отчетливо видит то, что нужно среднестатистическому покупателю, но и понимает, как и в какой обертке это преподнести. Как и разрабатываемая им продукция, Джобс – совершенно закрыт для вмешательства извне. Его продукты нельзя модифицировать, невозможно изменить и усовершенствовать. Они такие, какие есть. Джобс в картине Бойла – человек, который маниакально следует этому принципу: никто и ничто не может изменить его убеждения, заставить думать иначе и сделать то, что, по его мнению, неправильно.
Бойл преподносит ключевые для компании Apple события совершенно открыто и без стеснения. Джобс не предстает перед зрителем, как некий мессия. Хотя он (и это, правда) мог предсказать дальнейшее развитие рынка высоких технологий, не подстраивая свою продукцию под эти предсказания, а делая все, чтобы она сама стала законодателем, сама формировала рыночное ожидание в будущем. В мире Джобса форма намного важнее содержания. Компьютер может быть абсолютно нерабочим, однако он должен быть прекрасен, иметь идеальную форму. Собственная дочь может видеть отца раз в несколько лет, но она обязана посещать школу. Все в оркестре, которым руководит Джобс, должны вовремя быть на своих местах – и неважно, что они сыграют. Публике интересна форма, стиль, красота и простота: функциональность – это лишь побочное требование, необязательное и вторичное. Следуя зову потребителя, Джобс строит свою гигантскую империю всего в три шага – через разочарования и проигрыши, прекрасно зная, что в самом конце пути его ждет безоговорочная победа.
Одна из самых запоминающихся сцен в картине – это многоуровневый и крайне эмоциональный диалог между Джобсом и бывшим гендиректором Apple Джоном Скалли. Режиссер использует гениальный подход, смешивая две беседы между гигантами рынка, произошедшие в разные периоды существования компании и имеющие прямо противоположное содержание и оттенки. Именно здесь, через прекрасную игру Майкла Фассбендера, зритель увидит настоящего Джобса: бескомпромиссного, целеустремленного и принципиального «отца» целых поколений потребителей. И если он желает упростить жизнь собственной дочери, заставив ее отказаться от «мерзкого плеера с кассетой» и поместив большое количество музыки прямо ей в карман, значит и потребитель – главное в жизни Джобса – не останется в стороне.