Տեսակրկնությունների համակարգի փորձարկումը ֆուտբոլում կարող է իրականացվել գալիք խաղաշրջանում:
Ինչպես գրում է Ռ-Սպորտը Ֆուտբոլի ասոցիացիաների միջազգային խորհրդի վրա հղումով (IFAB), տեսակրկնությունների ներմուծումը կոչված է օգնելու դատավորներին վիճահարույց պահերի, դարպասի գրավման և կանոնների խախտման ժամանակ:
«Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի այս նախաձեռնությունը հավանության արժանանա կազմակերպության մարտին կայանալիք ամենամյա հավաքին: Դեռ պետք է քննարկել մանրամասները, սակայն ընդհանուր սկզբունքներն արդեն կան», -հայտարարել է IFAB անդամ Ջոնաթան Ֆորդը:
Այժմ տեսակրկնությունների օգտագործումը թույլատրված չէ և պետք է ստանալ IFAB հավանությունը: Կազմակերպությանն անդամակցում է ՖԻՖԱ 4 անդամ և բրիտանական ասոցիացիաները ներկայացնող 4 անդամ: Որոշման կայացման համար անհրաժեշտ է ստանալ 6 անդամի հավանությունը:
Հավանաբար, տեսակրկնությունների համակարգը կփորձարկվի Անգլիայի գավաթի մրցաշարում, գրում է BBC-ին: 2015-ի հոկտեմբերին իր հետաքրքրվածության մասին այս հարցում հայտնեց MLS-ը՝ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային լիգան, ԱՄՆ և Կանադայի ֆուտբոլային լիգայի համակարգի բարձրագույն դիվիզիոնը, ինչպես նաև Բրազիլիայի ֆուտբոլի համադաշնությունը:
Տեսակրկնությունների ներմուծման գաղափարը շատ վեճերի առիթ է տվել: Հակառակորդները նշում են, որ տեսանյութի դիտման համար անհրաժեշտ ժամանակը կձգձգի խաղի ընթացքը:

8 Январь 2016 - 10:36 AMT
Как пишет Р-Спорт со ссылкой на релиз Международного совета футбольных ассоциаций (IFAB), введение видеоповторов призвано помочь судьям с определением спорных моментов, взятия ворот и нарушений правил.
«Мы делаем все возможное, чтобы одобрить этот эксперимент на ежегодном собрании организации в марте. Еще предстоит обсудить детали, но общие принципы уже есть», -заявил член IFAB Джонатан Форд.
В настоящее время использование видеоповторов не разрешено и должно быть одобрено IFAB. Организацию формируют четыре члена ФИФА и четыре члена, представляющие британские ассоциации. Для принятия решения необходимо одобрение шести членов.
Вероятнее всего, тестироваться система видеоповторов будет на турнире за Кубок Англии, пишет BBC.
В октябре 2015 года свою заинтересованность в использовании видеоповторов высказали MLS (профессиональная футбольная лига, высший дивизион системы футбольных лиг в США и Канаде) и Бразильская конфедерация футбола.
при этом, идея внедрения видеоповторов в футболе вызывает много споров. Ее противники указывают на то, что трата времени на просмотр видео приведет к задержкам игры.