PanARMENIAN.Net-ը իր տպավորություններն է ներկայացնում Տարանտինոյի 8-րդ ֆիլմի դիտումից:
Ֆիլմի իրադարձությունները ծավալվում են Վայոմինգում՝ Քաղաքացիական պատերազմից մի քանի տարի անց: Մարդկանց որսով զբաղվող Ջոն Ռութը սպանության համար հետախուզվող և կախաղանի միջոցով մահապատժի դատապարտված Դեյզի Դոմերգին տանում է Ռեդ Ռոք՝ փոխանցելու համար արդարադատությանը և ստանալու իր պարգևավճարը: Ճանապարհին նրանք հանդիպում են երկու անծանոթի՝ Հյուսիսի դաշնային բանակի նախկին սպա Մարկիզ Ուորենին, որը վարձկան է դարձել, և Հարավի ճամբարից փախուստի դիմած Քրիս Մեննիկսին, որը ներկայանում է իբրև քաղաքի նոր շերիֆը: Մոլորվելով ձնաբքի ժամանակ՝ քառյակը ապաստան է գտնում լեռնանցքում՝ Միննիի կրպակում, որտեղ տիրուհու փոխարեն նրանք հանդիպում են հերթական անծանոթներին՝ խանութին հետևող Բոբին, Կոնֆեդերացիայի գեներալ Սմիթերսին, կովբոյ Գեյջին և Ռեդ Ռոքի դահիճ Մոբրեյին:
Տարանտինոյի ամեն մի նոր գործ համաշխարհային մասշտաբի իրադարձություն է: Նրա ֆիլմերի կինոդիտումը վաղեմի ծանոթների հետ հանդիպում է հիշեցնում, առանց որոնց կյանքը լիարժեք չէր լինի, կզրկվեր մի կարևոր յուրահատկությունից: Դա նման է պատկերասրահ այցելության, որտեղ ցուցադրության է հանվել այն կտավը, որը տարիներ շարունակ երազել եք տեսնել: Այդ կտավի առաջ նստելով, կինոդիտողն անկարող է կտրել հայացքը, նա ընկալում է ամեն մի երանգը, ամեն մի մանրուքը՝ միաժամանակ հիանալով ամբողջականությամբ: Վարպետն անշտապ պատմում է իր պատմությունը՝ դանդաղ գունավորելով կտավը, դասավորելով ֆիգուրները շախմատի տախտակին, կյանք հաղորդելով նրանց՝ Տարանտինոյի ֆիլմերի դիտումը ոչ թե լոկ հիացմունք է բուն կտավով, այլ նաև հնարավորություն է հետևել դրա ստեղծմանը:
Դիպուկ, հյութեղ երկխոսությունները, որից յուրաքանչյուրը թևավոր կարող է դառնալ՝ այս հարցում Տարանտինոն իսկական գուրման է: Նա երբեք չի հրամցնի հանդիսատեսին հում և անհամ ուտեստ: Նա անսահման շռայլ է, նրա գործերի բաղադրությունն ու համեմունքները նրբաճաշակ են՝ պատրաստված ամենաբարձրաճաշակ կիոնսիրողի համար: Սակայն Տարանտինոն թույլ չի տալիս հագենալ. երկխոսությունները կարող են կես ժամ տևել, բայց կինոդիտողի համար միևնույն է, դա քիչ է, նա ավելին է պահանջում: Ռեժիսորը ներկայացնում է պատմությունը, նրբաճաշակորեն ծեփելով հասկանալի և շատ կենդանի կերպարներ, բնավորությամբ օժտելով նրանց և աներևակայելի խարիզմայով: Տարանտինոյի յուրաքանչյուր սցենար արվեստի գործ է: Մեծ դերասանների ներկայացմամբ այդ դրամատուրգիական հենքն ամբողջ 3 ժամով տանում է կինոդիտողին մի անհայտ և զարմանալի աշխարհ: Այստեղ չկա ոչ մի ավելորդ բան, ամեն մի վայրկյանը, ամեն ժեստն ու արտասանած բառն իր նշանակությունն ունի:
«Ատելի ութնյակը» ֆիլմը կամերային, թատերական պիես է, որը ծավալվում է էկրանին: Թերևս, սա հեղինակի ամենակուռ ստեղծագործությունն է շարադրանքի հաջորդականության առումով: Նվազագույն քանակի ֆլեշբեքեր և ուշադրության կենտրոնացում այն ամենի վրա, ինչ կատարվում է կրպակի չորս պատում: Մշտապես աճող լարվածություն, որից կինոդահլիճի օդը կարծես լիցքավորված է դառնում, աստիճանաբար բերում է անխուսափելի և արյունալի ավարտի: Տարանտինոն հանգուցալուծման մեջ ներդրել է իր ողջ վարպետությունը՝ հիշեցնելով, որ նույնիսկ գողացված սցենարը կարող է զարմացնել ու հիացնել:
Ռեժիսորի ութերորդ ֆիլմը միաժամանակ հարգանքի տուրք էր նրա նախորդ գործերին: Տարանտինոն ամբողջ ֆիլմի ընթացքում շռայլորեն չպարտադրող ակնարկներ է անում՝ նորովի անցնում է իր ճանապարհը, շոյում է իր «երեխաների» գլուխները, ծանոթացնում է նրանց նորեկի հետ: Ֆիլմի անվանումը ոչ միայն և ոչ այնքան գործող անձանց քանակն է ֆիքսում: «Ութնյակն» այն ամենն է, ինչ հասցրել է անել այս կյանքում վարպետը: Սիրված և ատելի, նրա նվաճումն ու անեծքը՝ կինոն Տարանտինոյի համար, հատկապես իր սեփական ֆիլմերը, ոչ միայն ապրելակերպ է, այլ կուռք, որին երկրպագում են և որից տարիքի հետ գնալով ավելի են երկյուղում:

Восьмой фильм Тарантино отсмотрен, и PanARMENIAN.Net делится впечатлениями.
Действие фильма разворачивается в Вайоминге спустя несколько лет после Гражданской войны. Охотник за головами Джон Рут везет пойманную им беглянку Дейзи Домерг, разыскиваемую за убийство и приговоренную к казни через повешение, в Ред-Рок, чтобы там передать ее в руки правосудия и получить свое вознаграждение. По пути они встречают двух незнакомцев: бывшего офицера федеральной армии северян Маркиза Уоррена, ставшего наемником, и южного перебежчика Криса Мэнникса, называющего себя новым шерифом города. Сбившись с пути во время метели, четверка находит убежище на перевале в лавке Минни, где вместо хозяйки они натыкаются на очередных незнакомцев: Боба, присматривающего за магазином, генерала Конфедерации Смитерса, ковбоя Гейджа и ред-роковского палача Мобрея.
Каждое новое творение Тарантино – это событие мирового масштаба. Просмотр его фильмов напоминает встречу старых знакомых, без которых жизнь была неполной, лишенной определенной изюминки. Это подобно посещению галереи – в ней появилось полотно, лицезреть которое вы мечтали долгие годы. Сидя перед ним, без возможности оторвать взгляд, зритель впитывает каждый оттенок, каждую мелочь, одновременно восхищаясь ее целостностью. Мастер рассказывает свою историю не спеша, медленно нанося краски, расположив все фигуры на шахматной доске, вдыхая в них жизнь – просмотр фильмов Тарантино, это не просто восхищение самим полотном, но и наблюдение за его созданием.
Хлесткие, сочные диалоги, каждый из которых можно разобрать на цитаты – в этом Тарантино – настоящий гурман. Он никогда не угостит аудиторию сырым и безвкусным обедом. Он бесконечно щедр, у него изысканные ингредиенты и приправы, приготовленные для самых утонченных ценителей. Но Тарантино не позволит насытиться: диалоги могут длиться полчаса, но зрителю будет мало, он потребует добавки. Режиссер преподносит историю, утонченно лепя объемных, понятных и абсолютно живых персонажей, наделяя их характером и невообразимой харизмой. Каждый сценарий Тарантино – произведение искусства. Такая драматургическая основа, сыгранная великими актерами, погружает зрителя на целых три часа в совершенно неизведанный и удивительный мир. Здесь нет ничего лишнего, каждая секунда хронометража, каждый жест и каждое произносимое слово играет свою роль.
«Омерзительная восьмерка» – это камерная, театральная пьеса, разыгрывающаяся на экране. Это, пожалуй, самое цельное произведение автора с точки зрения последовательности повествования. Минимум флешбэков и концентрация внимания на том, что происходит за четырьмя стенами лавки. Постоянно нарастающее напряжение, от которого воздух в зале кинотеатра становится заряженным, постепенно приводит к неизбежному и кровавому финалу. Тарантино смакует, используя в развязке все свое мастерство, напоминая, что даже украденный сценарий способен удивить и восхитить.
Восьмой фильм режиссера – одновременно дань уважения его предыдущим творениям. Тарантино щедро расставляет по всему полотну ненавязчивые отсылки, по-новому проходит свой путь, гладит своих «детей» по голове, знакомит их с новичком. Название фильма – это не только и не столько о количестве действующих лиц. «Восьмерка» – все то, что успел в этой жизни мастер. Любимые и ненавистные, его достояние и проклятье – кино для Тарантино, особенно его собственные фильмы, это не просто образ жизни, а божество, которому поклоняются и которого все больше боятся с возрастом.