Հեղինակավոր Bloomberg պարբերականը կանխատեսում է ներկայացրել 2016-ին երկրների տնտեսական աճի վերաբերյալ:
Փորձագետների գնահատմամբ՝ դիտարկված 93 երկրի շարքում անկում կանխատեսվում է Վենեսուելայում (-3.3%), Բրազիլիայում (-2.5%) Հունաստանում (-1.8%), Ռուսաստանում (-0.5%), Էկվադորում (-0.5%):
Պարբերականի հրապարակած ցուցակում տնտեսական աճի մակարդակով առաջատարները արևելասիական զարգացող երկրներն են՝ Հնդկաստան (7.4%), Վիետնամ (6.6%), Բանգլադեշ (6.6%), Չինաստան (6.5%), Շրի Լանկա (6.4%):
Bloomberg-ը 2016-ին Հայաստանի համար կանխատեսել է 2.5% տնտեսական աճ: Հարևան Ադրբեջանում աճը կկազմի 2.4%, իսկ Վրաստանում 3%, գրում է Panorama.am-ը:
Փորձագետները առանձնացրել են նաև 5 երկիր, որտեղ 2016-ին ճգնաժամի հավանականությունը ամենաբարձրն է: Դրանք են Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Արգենտինան, Թայվանը:
Պարբերականի կանխատեսումը հիմնված է 2015-ի հոկտեմբերից դեկտեմբեր ամիսներին 93 երկրներում տնտեսագետների շրջանում անցկացված հարցումների վրա:
2016-ի պետբյուջեի համաձայն` ՀՆԱ–ի իրական աճն 2016-ին Հայաստանում նախատեսված է 2,2%-ի սահմանում։ ՀԲ–ի վերջին կանխատեսման համաձայն` Հայաստանի ՀՆԱ–ի աճը 2016-ին կկազմի 2,2%:
Կարդացեք նաև՝ ՀԲ-ն տնտեսական աճի կանխատեսումը ՀՀ-ում 2015-ի համար բարելավել է, 2016-ի համար՝ վատթարացրել

12 Январь 2016 - 12:37 AMT
Bloomberg прогнозирует рост экономики Армении в 2016 году на уровне 2,5%. Об этом говорится в новом рейтинге агентства Bloomberg «Худшие экономики мира 2016 года», составленном на основе опроса аналитиков агентства.
При этом агентство прогнозирует рост ВВП в Турции в 2016 год на уровне 3%, в Грузии – 3%, а в Азербайджане –2,4%.
Согласно прогнозу, худшей экономикой в 2016 году станет Венесуэла, спад там ожидается на уровне 3,3%. На втором месте «антирейтинга» находится Бразилия — с ожидаемым спадом экономики на уровне 2,5%, третье место заняла Греции (спад на 1,8%), а Россия и Эквадор замыкают топ-пятерку худших экономик в 2016 году: спад ВВП этих стран прогнозируется на уровне 0,5%.
В то же время, самый высокий рост экономики в текущем году ожидается в Индии: аналитики ожидают 7,4% рост ВВП в этой стране. За ней следует Вьетнам и Бангладеш с прогнозом роста ВВП по 6,6%.
В соответствии с утвержденным госбюджетом на 2016 год, реальный рост ВВП в текущем году предусмотрен в размере 2,2%. Аналогичный прогноз дают Всемирный банк и Евразийский банк развития, передает АРКА.