Ժերոմ Վալկեն ազատվել է Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից, հայտնում է BBC-ին:
Ավելի վաղ ՖԻՖԱ-ի էթիկայի կոմիտեի քննչական բաժինը խորհուրդ էր տվել 9 տարի ժամկետով հեռացնել Վալկեին ֆուտբոլի ասպարեզում աշխատանքից: 2015-ի սեպտեմբերին Վալկեն արդեն 90 օրով հեռացվել էր ֆուտբոլային գործունեությունից: 2016-ի հունվարի 6-ին այդ ժամկետը երկարացվեց ևս 45 օրով:
2015-ի աշնանը ՖԻՖԱ-ին հայտնի դարձավ, որ Վալկեն կարող է առնչություն ունենալ Բրազիլիայի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ժամանակ ուռճացված գներով տոմսերի իրացմանը:
Բացի այդ, ԱՄՆ իշխանությունները կասկածում են, որ 2008-ին Վալկեն կարող էր 10 մլն դոլար փոխանցել կազմակերպության հաշիվներից ՖԻՖԱ նախկին փոխնախագահ Ջեկ Ուորների հաշվեհամարին, որը մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ:
Ինքը Վալկեն հերքում է տոմսերի վաճառքի ապօրինի սխեմաներին իր առնչության վերաբերյալ մեղադրանքները:
Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) նախագահ Յոզեֆ Բլատերը և Եվրոպայի ֆուտբոլի ասոցիացիաների միության (ՈւԵՖԱ) ղեկավար Միշել Պլատինին 8 տարով հեռացվեցին ֆուտբոլային գործունեությունից: Պլատինին նաև տուգանվել է 80 հազար շվեյցարական ֆրանկով: Հոկտեմբերի սկզբին ՖԻՖԱ-ի էթիկայի կոմիտեն հետաքննության շրջանակում որոշել էր հեռացնել ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերին և Պլատինիին զբաղեցրած պաշտոններից և ցանկացած ֆուտբոլային գործունեությունից 90 օրով` որակազրկումը երկարացնելու հնարավորությամբ, բայց ոչ ավելի, քան 45 օրով: Բլատերին կասկածում էին 2011-ին ապօրինաբար 2 մլն շվեյցարական ֆրանկ Պլատինիին փոխանցելու մեջ` իբր 1999-2002-ին կատարած աշխատանքի դիմաց:

Жером Вальке уволен с поста генерального секретаря Международной федерации футбола, сообщает BBC.
Ранее следственный отдел комитета по этике ФИФА рекомендовал отстранить Вальке от работы в области футбола сроком на девять лет. В сентябре 2015 года Вальке уже был временно отстранен от футбольной деятельности на 90 дней, 6 января 2016 года этот срок был продлен еще на 45 дней.
Осенью 2015 года ФИФА стало известно о возможной причастности Вальке к продаже билетов на матчи Чемпионата мира по футболу в Бразилии по сильно завышенным ценам.
Кроме того, власти США подозревают, что в 2008 году Вальке мог перевести 10 млн долларов со счетов организации на счета бывшего вице-президента ФИФА Джека Уорнера, обвиняемого в коррупции.
Сам Вальке отвергает обвинения в причастности к нелегальным схемам продаж билетов.
В декабре 2015 года президент ФИФА Йозеф Блаттер и глава Союза европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) Мишель Платини были отстранены от футбольной деятельности на 8 лет.Платини также был оштрафован на 80 тысяч швейцарских франков. В начале октября комитет по этике ФИФА в рамках проводимого расследования принял решение об отстранении президента ФИФА Йозефа Блаттера и Платини от занимаемых ими должностей и любой футбольной деятельности на 90 дней с возможностью продления дисквалификации, но не более чем на 45 дней. Блаттера заподозрили в незаконном переводе Платини в 2011 году 2 млн швейцарских франков якобы за работы, выполненные в 1999-2002 годах.