Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հունվարի 16-ին ընդունել է կենցաղային ապրանքների և սննդամթերքի արտադրությամբ ու արտահանմամբ զբաղվող մի շարք տնտեսվարողների՝ իրենց խնդրանքով: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև կառավարության տնտեսական բլոկը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարները:
Հայրենական արտադրողները ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները՝ տեղական արտադրանքի մրցունակության և աշխատատեղերի պահպանման վրա էներգակիրների գների բացասական ազդեցության վերաբերյալ: Գործարարները խնդրել են վարչապետին՝ ելնելով էներգակիրների գների համաշխարհային դինամիկայից, ԵՏՄ անդամակցության շրջանակում դիմել Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնությանը` ներմուծվող գազի սակագնի նվազեցման և արտադրողների համար ազգային արժույթով գնագոյացման խնդրանքով: Գործարարները ներկայացրել են նաև իրենց ծրագրերը, հնարավորություններն ու դիտարկումներն աշխատատեղերի պահպանման և արտահանման խթանման վերաբերյալ:
10 հազար խորանադր մետրից ավել սպառողները վճարում են 277 դոլար 1000 խորանարդ մետրի դիմաց: Ընդ որում, ըստ ռուսաստանյան Վեդոմոստի պարբերականի, ռուսական գազի գինը եվրոպացի սպառողների համար ընկել է մինչև 252 դոլար` 1000 խմ դիմաց, նվազելով մոտ 100 դոլարով:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՌԴ ևայլ գործընկերների հետ տնտեսական հարաբերությունների առաջընթացն էապես կախված է տնտեսական մրցունակությունը չսահմանափակող էներգակիրների գներից և նշել է, որ էներգակիրների հարցով ՀՀ իշխանությունները դիմել են Ռուսաստանի իշխանություններին և հաշվի առնելով ՌԴ հետ մեր գործընկերության ռազմավարական բնույթը, ակնկալում ենք ստանալ հարցի դրական լուծում:
Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը 2015-ի սեպտեմբերին առաջարկել է ԵՏՄ երկրներին ռազմավարական ապրանքներով առևտրում օգտագործել ռուբլի` մասնավորապես, խոսքը հումքի և վառելիքի մասին է: Աբրահամյանը նաև մանրամասնել է, որ առաջարկն առաջին հերթին վերաբերել է էներգակիրներին, որպեսզի դրանց դիմաց Հայաստանը վճարի ռուբլով. դոլար-դրամ-ռուբլի տատանումներն առաջին հերթին ազդում են ՀՀ բնակչության վրա: «Այդ գործընթացն այդքան արագ չի լուծվելու, բայց կարևոր է այն, որ մենք հարց ենք ընդգրկել օրակարգում և կքննարկենք», – ասել էր վարչապետը:

16 Январь 2016 - 13:53 AMT
Премьер-министр Армении Овик Абрамян и министры экономического блока провели 16 января совещание с группой бизнесменов – производителей продовольствия и бытовых товаров.
По сообщению пресс-службы правительства Армении, исходя из мировых тенденций цен на энергоносители, бизнесмены попросили премьера обратиться к России – стратегическому партнеру Армении, по вопросу снижения цены на газ, а также перейти на нацвалюту при образовании тарифа (для крупных потребителей установлен тариф в долларах – ред.).
Газораспределительная сеть Армении на 100% принадлежит Газпрому. Крупные потребители в Армении платят $277 за 1000 кубических метров газа. При этом, как пишут «Ведомости», российский газ для европейских потребителей в 2015 году подешевел на 100 долларов – о $252 за 1000 куб.м.
Премьер подчеркнул, что прогресс экономических отношений с Россией и иными партнерами существенно зависит от цен на энергоносители, и отметил, что власти обратились к Москве по данному вопросу. По словам Абрамяна, учитывая стратегический характер партнерства стран, Армения ожидает положительного решения данного вопроса.
Оплата между государствами за газ производится в долларах. Падение курса рубля и драма к доллару в течение 2014 года привело к угрозе повышения тарифа на газ для населения. Решением стало снижение цены на газ для Армении, (фактически, для местной «дочки» Газпрома) на 24 долларa — до $165 за тысячу кубометров. Потребители снижения, тем не менее, не почувствуют и продолжат платить по старому тарифу – 156 тысяч драм или $321 по текущему курсу, а крупные потребители – абоненты, закупающие более 10 тыс. кубических метров в месяц, платят $277 за 1000 куб.м.
Овик Абрамян ранее предлагал странам Евразийского экономического союза (ЕАЭС) использовать рубль при торговле торговле стратегическими товарами – в частности, топливом и сырьем. «Необходимо предпринять меры по интенсификации взаимных расчетов в национальных валютах и сокращении долларизации. В этом контексте важна идея осуществления о взаимной торговле стратегическими товарами на базе рубля без привязки к доллару», — говорил Абрамян а встрече со своими коллегами из стран союза в сентябре 2015 года. Позже армянский премьер заявлял, что переход на рубль при рассчетах за российский газ положительно скажется на экономике Армении.