Ֆլորիդայում լույս տեսնող Herald Tribune-ը հրապարակել է Բահամյան կղզիներում գտնվող Բահա Մար կարիբյան հանգստավայրի պատմությունը և դրա հետ կապված հայազգի ձեռնարկատեր Սարգիս Իզմիրլյանի ներդրումների պատմությունը:
Բահա Մարը գտնվում է Մայամիի ափից ընդամենը 180 մղոն հեռավորության վրա: Բահամյան կղզիների իշխանությունները խոշոր ներդրող էին որոնում հանգստավայրի համար, որը, հաջող զարգացման դեպքում, երկրին ՀՆԱ հավելյալ 12 տոկոս կբերեր: 32-ամյա Սարգիս Իզմիրլյանը` «գետնանուշի արքա» Տիգրան Իզմիրլյանի որդին, հարմար թեկնածու էր թվում: Հարուստ ընտանիքի ժառանգորդը նախագծի մեջ $900 մլն ներդրում արեց և այլ ներդրողների ներգրավեց:
Սակայն հետո վրա հասավ 2008-ի տնտեսական ճգնաժամը և գործընկերների մի մասը հեռացավ նախագծից: Այն ժամանակ Չինաստանի պետական ինժեներային կորպորացիան, որը երկրի երկրորդ խոշորագույն շինարարական ընկերությունն է, առաջարկեց Իզմիրլյանին իր մասնակցությունը, որին վերջինս համաձայնվեց: Ընկերությունը $150 մլն ներդրում կատարեց, ինչպես նաև Իզմիրլայնին ուղարկեց Չինաստանի արտահանման և ներմուծման բանկ, որը նրան $2,45 մլրդ շինարարական վարկ տրամադրեց` այն պայմանով, որ շինարարները կլինեն չինացիները և ընկերությունը չի ազատվի աշխատանքից անկախ պատճառներից: Ստանալով չինական վարկը` Իզմիրլյանը հայտարարեց, որ Բահա Մարի 4 հյուրանոցները կբացվեն 2014-ին:
Սակայն պարզվեց, որ նախագծի հետ կապված խնդիրներ կան, մասնավորապես` վտանգավոր պատշգամբների ու հրշեջ անվտանգության հետ կապված: Երբ Իզմիրլյանը դիտողություն արեց չինացիների աշխատանքի որակի մասին, նրանք ուղղակի դադարեցրին ֆինանսավորումը:
Քանի որ շինարարությունը ձգձգվում էր, Իզմիրլյանը մեկնեց Պեկին: Նրան հավաստիացրեցին, որ հանգստավայրը պատրաստ կլինի 2015-ի մարտին: Վերադառնալով, հայազգի գործարարը հյուրանոցների համար 2070 աշխատակից վարձեց, գովազդային արշավ սկսեց և բացեց գանձարանում $4,5 մլն կանխիկ գումարով կազինո:
Շարունակությունը մղձավանջի էր նման` Իզմիրլյանն ամսական $ 4 մլն էր վճարում առանց հյուրերի հյուրանոցների աշխատակիցներին: Մտահոգված լինելով, որ չինացիները կարող են մարտավարական առավելություն ստանալ` լիկվիդացիայի մասին հայց ներկայացնելով` Իզմիրլյանը որոշում է սնանկության գործընթաց սկսել ԱՄՆ-ում: Դա արվում էր խուսփելու համար դատավարությունից Բահամյան կղզիների դատարնում, որն անխուսափելիորեն կլիկվիդացներ նախագիծը:
Baha Mar Ltd.-ն սնանկության մասին հայց ներկայացրեց Դելավերի դատարան: Չինական ընկերությունն, իր հերթին, մեղադրեց Իզմիրլյանին մշտական փոփոխություններով նախագիծը խափանելու մեջ: 2015-ի սեպտեմբերին ամերիկյան դատարանը մերժեց սնանկության հայցը: Բահամյան դատարանն իր հերթին նշանակեց լիկվիդացիոն կառավարիչների: Փաստացի դա նշանակում էր, որ Իզմիրլյանի $900 ներդրումը ոչ մի գին չունի:
Նոյեմբերին Իզմիրլյանը հայտարարեց, որ դեռ բանակցում է Exim-ի հետ և մտադիր է մնալ նախագծում: Բանակցությունները, սակայն, տապալվեցին և Իզմիրլյանը հայցով դիմեց Լոնդոնի դատարան` հայտարարելով պայմանագրի խզման պատճառով $192 մլն վնասի մասին:
Ելքը ոչ ոք չի կարողանում կանխատեսել: Ըստ Վաշինգտոնի Ազատ և անվտանգ հասարակության կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Ֆերնանդո Մենենդեսի, կատարվածը ոչ այնքան բնութագրում է Բահամյան կղզիները կամ Իզմիրլյանին, որքան Չինաստանն ու նրա պետական ձեռնարկությունները: Միլիարդներ ունեցող Exim բանկը երաշխավորել է չինական կորպորացիայի աշխատանքը, սակայն ոչ մի ուշադրություն չի դարձրել աշխատանքների ընթացքին` հետևելով միայն նրան, որ ընկերությունն ու չինացիները ոչ մի դեպքում չազատվեն աշխատանքից: «Պետական ձեռնարկությունները մրցակցության հիման վրա չեն գործում, դրանք պաշտպանված են ձախողումից»,-ասել է Մենենդեսը:
Հանգստավայրի ապագան ևս մշուշոտ է: Դեկտեմբերին Exim-ը հայտարարել էր ներդրողների կողմից հետաքրքրության մասին: Նրանցից մեկը` Գո Գունչանը չինական ոչ պետական Fosun group-ի նախագահն, արդեն մասնաբաժիններ ունի հայտնի Club Mediterranee SA և Cirque Du Soleil Group ընկերություններում:

Herald Tribune presents an article on Baha Mar, the largest and, at $3.5 billion, priciest resort in the Caribbean, which is the biggest business story to hit the Caribbean for as long as anyone can remember.
Turns out that even in paradise, local aspirations can collide with China’s global ambitions. Baha Mar may have been dreamed up in the vacationland of the Bahamas, but the central government in Beijing controls the development bank and construction giant that will determine its fate. And China, some Bahamians say, is playing tough as its state-run enterprises project money and influence around the world, including to this small island 180 miles off the coast of Miami.
Time is short. Bahamian officials have been counting on Baha Mar to invigorate the tourist economy. The developers claimed the resort could single-handedly generate 12 percent of the country’s gross domestic product — provided it ever opens.
Understanding the island’s predicament requires going back more than a decade to 2005, when Prime Minister Perry Christie reached an agreement with a local businessman Sarkis Izmirlian to help revitalize Cable Beach, the most popular beachfront destination on New Providence Island.
Izmirlian, then just 32, seemed a natural choice. He’s from a wealthy family — his father is Armenian peanut tycoon Dikran Izmirlian — and lives on nearby Lyford Cay, a billionaire enclave. Izmirlian sank nearly $900 million into Baha Mar and recruited prominent partners like a Caesars Resort hotel.
Then the 2008 financial crisis hit, and would-be partners balked. When China State Construction Engineering Corp., the world’s second-largest contractor, approached Izmirlian about stepping in, he said yes. The company directed him to Export-Import Bank of China, or Exim, which promotes trade and investment under the direction of Beijing.
Seeing a way into U.S. markets, China State Construction promptly invested $150 million. Exim kicked in $2.45 billion in construction loans — with the proviso that Izmirlian could never fire the Chinese builder, no matter what, and that workers from China would do the job. Flush with Chinese money, Izmirlian declared four Baha Mar hotels would open by 2014.
In May 2014, Izmirlian appealed to an independent mediation service based in Washington, D.C., but the troubles multiplied. Pipes burst when inspectors tested the fire sprinklers and faulty balcony railings had to be reinforced, people with knowledge of the construction said. When Izmirlian complained, China delayed its money, one said.
As construction dragged on, Izmirlian and Christie flew to Beijing. There, officials assured them the resort would be ready to open on March 27. Upon his return, the developer hired 2,070 hotel workers, ran a global ad campaign and stocked the casino with $4.5 million in cash.
Izmirlian the was spending an additional $4 million a month to pay staff for a hotel with no guests. Concerned that China State Construction might gain a tactical advantage by filing first, he secretly planned to have Baha Mar declare bankruptcy in the U.S. rather than the Bahamas, whose laws would make liquidation all but inevitable.
Baha Mar Ltd. filed for bankruptcy in Delaware on June 29 — and all hell broke loose. China State Construction accused Izmirlian of disrupting the project with endless design changes.
As the dispute dragged into September, a Delaware judge dismissed the U.S. bankruptcy and a Bahamian judge put provisional liquidators in charge, rendering Izmirlian’s $900 million investment nearly worthless. In October, they hosted negotiations at a nearby hotel.
In November, Izmirlian said he was still negotiating with Exim and hoped to remain involved. Failing that, he’s also sued in the UK, claiming about $192 million in damages for a breach of contract.
How it’ll end is anyone’s guess. Fernando Menendez, a senior fellow at Washington think tank Center for a Secure Free Society, says the episode says less about the Bahamas or Izmirlian than it does about China and its state-owned enterprises.
China Exim wielded billions to guarantee work for one of its biggest customers, China State Construction. How and when that work got done didn’t really matter: Exim made sure the state-run company could never be fired.
“State-owned enterprises don’t function as competitive entities,” Menendez says. “They’re protected from failure.”
Christie says he’s still optimistic the resort can open. In December, Exim said a number of potential investors had expressed interest. These include Guo Guangchang, chairman of a non-state Chinese conglomerate called Fosun Group, people familiar with the situation say. Fosun already owns stakes in Club Mediterranee SA and Cirque Du Soleil Group.