Ֆլորիդայում լույս տեսնող Herald Tribune-ը հրապարակել է Բահամյան կղզիներում գտնվող Բահա Մար կարիբյան հանգստավայրի պատմությունը և դրա հետ կապված հայազգի ձեռնարկատեր Սարգիս Իզմիրլյանի ներդրումների պատմությունը:
Բահա Մարը գտնվում է Մայամիի ափից ընդամենը 180 մղոն հեռավորության վրա: Բահամյան կղզիների իշխանությունները խոշոր ներդրող էին որոնում հանգստավայրի համար, որը, հաջող զարգացման դեպքում, երկրին ՀՆԱ հավելյալ 12 տոկոս կբերեր: 32-ամյա Սարգիս Իզմիրլյանը` «գետնանուշի արքա» Տիգրան Իզմիրլյանի որդին, հարմար թեկնածու էր թվում: Հարուստ ընտանիքի ժառանգորդը նախագծի մեջ $900 մլն ներդրում արեց և այլ ներդրողների ներգրավեց:
Սակայն հետո վրա հասավ 2008-ի տնտեսական ճգնաժամը և գործընկերների մի մասը հեռացավ նախագծից: Այն ժամանակ Չինաստանի պետական ինժեներային կորպորացիան, որը երկրի երկրորդ խոշորագույն շինարարական ընկերությունն է, առաջարկեց Իզմիրլյանին իր մասնակցությունը, որին վերջինս համաձայնվեց: Ընկերությունը $150 մլն ներդրում կատարեց, ինչպես նաև Իզմիրլայնին ուղարկեց Չինաստանի արտահանման և ներմուծման բանկ, որը նրան $2,45 մլրդ շինարարական վարկ տրամադրեց` այն պայմանով, որ շինարարները կլինեն չինացիները և ընկերությունը չի ազատվի աշխատանքից անկախ պատճառներից: Ստանալով չինական վարկը` Իզմիրլյանը հայտարարեց, որ Բահա Մարի 4 հյուրանոցները կբացվեն 2014-ին:
Սակայն պարզվեց, որ նախագծի հետ կապված խնդիրներ կան, մասնավորապես` վտանգավոր պատշգամբների ու հրշեջ անվտանգության հետ կապված: Երբ Իզմիրլյանը դիտողություն արեց չինացիների աշխատանքի որակի մասին, նրանք ուղղակի դադարեցրին ֆինանսավորումը:
Քանի որ շինարարությունը ձգձգվում էր, Իզմիրլյանը մեկնեց Պեկին: Նրան հավաստիացրեցին, որ հանգստավայրը պատրաստ կլինի 2015-ի մարտին: Վերադառնալով, հայազգի գործարարը հյուրանոցների համար 2070 աշխատակից վարձեց, գովազդային արշավ սկսեց և բացեց գանձարանում $4,5 մլն կանխիկ գումարով կազինո:
Շարունակությունը մղձավանջի էր նման` Իզմիրլյանն ամսական $ 4 մլն էր վճարում առանց հյուրերի հյուրանոցների աշխատակիցներին: Մտահոգված լինելով, որ չինացիները կարող են մարտավարական առավելություն ստանալ` լիկվիդացիայի մասին հայց ներկայացնելով` Իզմիրլյանը որոշում է սնանկության գործընթաց սկսել ԱՄՆ-ում: Դա արվում էր խուսփելու համար դատավարությունից Բահամյան կղզիների դատարնում, որն անխուսափելիորեն կլիկվիդացներ նախագիծը:
Baha Mar Ltd.-ն սնանկության մասին հայց ներկայացրեց Դելավերի դատարան: Չինական ընկերությունն, իր հերթին, մեղադրեց Իզմիրլյանին մշտական փոփոխություններով նախագիծը խափանելու մեջ: 2015-ի սեպտեմբերին ամերիկյան դատարանը մերժեց սնանկության հայցը: Բահամյան դատարանն իր հերթին նշանակեց լիկվիդացիոն կառավարիչների: Փաստացի դա նշանակում էր, որ Իզմիրլյանի $900 ներդրումը ոչ մի գին չունի:
Նոյեմբերին Իզմիրլյանը հայտարարեց, որ դեռ բանակցում է Exim-ի հետ և մտադիր է մնալ նախագծում: Բանակցությունները, սակայն, տապալվեցին և Իզմիրլյանը հայցով դիմեց Լոնդոնի դատարան` հայտարարելով պայմանագրի խզման պատճառով $192 մլն վնասի մասին:
Ելքը ոչ ոք չի կարողանում կանխատեսել: Ըստ Վաշինգտոնի Ազատ և անվտանգ հասարակության կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Ֆերնանդո Մենենդեսի, կատարվածը ոչ այնքան բնութագրում է Բահամյան կղզիները կամ Իզմիրլյանին, որքան Չինաստանն ու նրա պետական ձեռնարկությունները: Միլիարդներ ունեցող Exim բանկը երաշխավորել է չինական կորպորացիայի աշխատանքը, սակայն ոչ մի ուշադրություն չի դարձրել աշխատանքների ընթացքին` հետևելով միայն նրան, որ ընկերությունն ու չինացիները ոչ մի դեպքում չազատվեն աշխատանքից: «Պետական ձեռնարկությունները մրցակցության հիման վրա չեն գործում, դրանք պաշտպանված են ձախողումից»,-ասել է Մենենդեսը:
Հանգստավայրի ապագան ևս մշուշոտ է: Դեկտեմբերին Exim-ը հայտարարել էր ներդրողների կողմից հետաքրքրության մասին: Նրանցից մեկը` Գո Գունչանը չինական ոչ պետական Fosun group-ի նախագահն, արդեն մասնաբաժիններ ունի հայտնի Club Mediterranee SA և Cirque Du Soleil Group ընկերություններում:

Флоридская газета Herald Tribune публикует историю карибского курорта Баха Мар на Багамских островах и связанную с ней историю потери инвестиций армянского предпринимателя Саркиса Измирляна.
Баха мар – курорт, расположенный всего в 180 милях от побережья Майами. Власти Багам искали крупного инвестора для курорта, который, при успешном развитии, принес бы стране дополнительные 12% ВВП. 32-летний Саркис Измирлян – сын армянского арахисового короля Тиграна Измирляна, казался естественным выбором. Выходец из богатой семьи вложил в проект около $900 млн и привлек в него других значительных инвесторов.
Однако затем разгорелся финансовый кризис 2008 года и часть партнеров покинула проект. Тогда Китайская государственная инженерная корпорация – вторая крупнейшая в мире строительная компания, предложила Измирляну свое участие в проекте, и он согласился. Компания вложила $150 млн, а также направила Измирляна к Китайскому экспортно-импортному банку (Exim). Банк выдал $2,45 млрд в качестве строительных кредитов – с условием, что строить курорт будут китайские строители, и компания не будет уволена вне зависимости от причин. Получив китайские деньги, Измирлян заявил, что 4 отеля на Баха Мар будут открыты к 2014 году.
Однако выяснилось, что у проекта есть проблемы, в частности, с опасными балконами и пожарной безопасностью. Когда Измирлян пожаловался на качество работы китайских строителей китайским инвесторам, те попросту прекратили финансирование проекта.
Когда строительство затянулось, Измирлян полетел в Пекин. Его заверили, что курорт будет готов к концу марта 2015 года. По возвращению Измирлян нанял 2070 работников для отелей, запустил рекламную кампанию и открыл казино с $4,5 млн наличных в кассе.
Ситуация продолжала разворачиваться кошмаром: Измирлян платил $ 4 млн ежемесячно на зарплаты работникам отелей без гостей. Обеспокоенный тем, что китайцы могут получить тактическое преимущество, подав иск о ликвидации, Измирлян решил запустить процесс банкротства в США, чтобы избежать разбирательства в суде Багам, который неизбежно ликвидировал бы проект.
Baha Mar Ltd. обратилась с иском о банкротстве в суд Делавэра. Китайская компания, в свою очередь, обвинила Измирляна в срыве проекта постоянными внесениями изменений. К сентябрю 2015 года американский суд отклонил иск о банкротстве. Багамский суд, в свою очередь, назначил ликвидационных управляющих. Фактически это означало, что $900 млн вложений Измирляна не стоят ничего.
В ноябре Измирлян заявлял, что все еще ведет переговоры с Exim и надеется остаться в проекте. Переговоры, однако, провалились, и Измирлян подал иск в лондонский суд, заявляя о нанесенном уроне в $192 млн вследствие разрыва контракта.
Исход ситуации никто не берется предсказать. По словам Фернандо Менендеса, старшего научного сотрудника вашинсгтонского Центра безопасного и свободного общества, произошедшее характеризует не столько Багамы или Измирляна, сколько Китай и его госпредприятия. Банк Exim, владеющий миллиардами, гарантировал работу китайской строительной корпорации. При этом, он не обратил никакого внимания на ход работ, проследив лишь за тем, чтобы компанию и китайцев ни в коем случае не уволили. «Госпредприятия не функционируют на основе конкуренции, они защищены от провала», – говорит Менендес.
Будущее курорта также неясно. В декабре Exim заявил, об интересе со стороны потенциальных инвесторов. Один из них – Го Гуанчан, президент негосударственной китайской Fosun group, которая уже владеет долями в известных компаниях Club Mediterranee SA и Cirque Du Soleil Group.