Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC, ՄՖԿ) $50 մլն-ի ստորադաս փոխառություն է տրամադրել Հայաստանում խոշորագույն բանկը հանդիսացող «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու, երկրի տնտեսվարող սուբյեկտների վարկավորման հնարավորությունները և ֆինանսավորման հասանելիությունը ընդլայնելու, տնտեսական աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը խթանելու նպատակով:
Երկարաժամկետ կապիտալ տրամադրելով՝ IFC-ն նպատակ ունիամրապնդելու Հայաստանի բանկային ոլորտի կայունությունը և օժանդակելու Ամերիաբանկի ռազմավարական նպատակների իրագործմանը:
Հաշվի առնելով Ամերիաբանկի կորպորատիվ կառավարման համակարգի բարձր որակն ու աճի արագընթաց տեմպերը՝ IFC-ի կողմից տրամադրված ստորադաս փոխառությունը կնպաստի բանկի զարգացմանը և թույլ կտա նախապատրաստվել նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO):
Հայաստանն անդամակցել է IFC-ին 1995-ին: Այդ ընթացքում IFC-ի երկարաժամկետ ներդրումային պարտավորությունները կազմել են $233 ներառյալ $22.8 միլիոն ՝ մոբիլիզացված այլ վարկատուներից: Այդ գումարի շրջանակում IFC-ն ֆինանսավորել է 42 ծրագիր մի շարք ոլորտներում՝ ներառյալ ֆինանսական շուկաները, արտադրությունը, գյուղատնտեսությունը, ծառայությունները և հանքարդյունաբերությունը։ Առևտրի ֆինանսավորման իր ծրագրի միջոցով IFC-ն աջակցել է նաև 122 միլիոն դոլարից ավել արժեքով առևտրային գործարքների։ ՄՖԿ իրականացրել է նաև մասնավոր հատվածի զարգացմանն ուղղված խորհրդատվական ծրագրեր։
Հունվարի 21-ին Ամերիաբանկի և ՄՖԿ-ի միջև պայմանագրի կնքման արարողությունից հետո «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը նշել է.
«Այս գործարքը որակի բացարձակապես նոր մակարադակ է մեր բանկի համար այս շուկայում: Համոզված ենք, որ գործակցությունը բազում նոր հնարավորություններ կստեղծի մեր կազմակերպությունների և Հայաստանի բանկային հատվածի համար»:
IFC Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Թոմաշ Թելմանիր հերթին նշել է, որ կապիտալ տրամադրելով Հայաստանում հիմնական գործընկեր բանկերից մեկին՝ կորպորացիան սատարում է նրա զարգացման ռազմավարությանը և հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը:
«Այս գործակցությունը մեր նախաձեռնություններից է, որը ՀՀ բանկային հատվածի կայունության բարձրացմանն է ուղղված: Գործարքը նաև ընդհանուր տնտեսական զարգացման համար վճռորոշ նշանակություն ունի», – ընդգծել է Թելմանը:
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ հանդիսացող IFC–ն գլոբալ զարգացման ամենամեծ հաստատությունն է, որը զբաղվում է բացառապես մասնավոր հատվածով։ Աշխատելով մոտ 2000 մասնավոր ձեռնարկության հետ՝ IFC-ին օգտագործում է իր կապիտալը, փորձառությունն ու ազդեցությունը՝ օգնելու ստեղծել նոր հնարավորություններ այնտեղ, որտեղ կա դրանց կարիքը: 2015 ֆինանսական տարում IFC-ին տրամադրել է ավելի քան $18 միլիարդի ֆինանսավորում զարգացող երկրներում գործող տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ օգնելով նրանց կատարել մի շատ կարևոր դեր՝ վերացնել ծայրահեղ աղքատությունը և խթանել համընդհանուր բարգավաճումը:
Որպես շուկայում իր ակտիվներով, տրամադրվող վարկերի ծավալով, պարտավորություններով և ավանդներով առաջատար՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն մատուցում է համալիր կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ: Արժանանալով բազմաթիվ միջազգային պարգևների, այդ թվում՝ Euromoney, Global Finance և he Banker/FT հեղինակավոր ամսագրերի մրցանակների՝ Ամերիաբանկը շարունակում է ներդրումներ իրականացնել արդի տեխնոլոգիաների ներդրման և հաճախորդների սպասարկման որակի շարունակական կատարելագործման ուղղությամբ:

IFC, a member of the World Bank Group, is providing a $50 million subordinated loan to Ameriabank, the largest bank in Armenia, to support its capital and boost its capacity to lend to local enterprises, expanding access to finance and helping drive economic growth and job creation.
Armenia became an IFC member in 1995. Since then, IFC’s long-term investment commitments have totaled $340 million, including $22.8 million mobilized from other lenders, financing 47 projects across a range of sectors, including financial markets, manufacturing, agribusiness, services, and mining. IFC has also supported trade transactions worth over $122 million through its trade finance program, and implemented advisory projects focused on private sector development.
By providing long-term capital support, IFC aims to increase the stability of Armenia’s banking sector and support the strategic goals of Ameriabank, its valued partner. Considering the quality of Ameriabank’s corporate governance, coupled with solid growth, IFC’s subordinated loan will help the bank grow and prepare for an initial public offering.
“We are delighted with IFC’s trust. This transaction is a hallmark of quality for our bank operating in this market,” said Andrew Mkrtchyan, Chairman of the Board of Directors at Ameriabank. “We are confident this cooperation has many avenues to explore for the benefit of our organizations and Armenia’s banking sector.”
Tomasz Telma, IFC Director for Europe and Central Asia, said: “By providing capital support to one of our key partner banks in Armenia, we endorse its growth strategy and future plans. This cooperation is part of our efforts to increase the stability of Armenia’s banking sector, which is critical for broader economic development.”
IFC, a member of the World Bank Group, is the largest global development institution focused on the private sector in emerging markets. Working with more than 2,000 businesses worldwide, is uses its capital, expertise, and influence, to create opportunity where it’s needed most. In FY15, IFC’s long-term investments in developing countries rose to nearly $18 billion, helping the private sector play an essential role in the global effort to end extreme poverty and boost shared prosperity.
As an absolute leader in the market by assets, loans, liabilities and deposits, Ameriabank provides full-fledged solutions in corporate, retail and investment banking. Having multiple excellency awards by Euromoney (2014, 2012, 2011), Global Finance (2015, 2012, 2013), The Banker/FT (2015, 2013, 2010), Ameriabank is committed to invest in cutting-edge technologies and unparalleled customer service.