Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) $40 մլն-ի ներդրում է կատարում՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: Սա բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարքն է, որը ՎԶԵԲ-ը մինչև օրս կնքել է տարածաշրջանում:
Հունվարի 21-ին Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի միջև պայմանագրերի կնքման արարողությունն էր:
Առաջին փուլում ՎԶԵԲ-ը ձեռք կբերի բաժնետոմսերի մոտ 20%-ը` $30 մլն-ով: Մնացած $10 մլն-ը կօգտագործվի կապիտալի հետագա ավելացման համար:
Ներդրումների նպատակն է ամրապնդել «Ամերիաբանկը» և պատրաստել այն նախնական հրապարակային առաջարդին (IPO) ապագայում: 2016-ին «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդին կմիանա ՎԶԵԲ-ը ներկայացնող անկախ տնօրեն:
Հնարավոր լիստինգից առաջ ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կսատարեն «Ամերիաբանկի» աճը՝ տրամադրելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ խոշոր կորպորատիվ և մասնավոր հաճախորդների, փոքր և միջին ձեռնարկությունների և մանրածախ հաճախորդների վարկավորման համար: Տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման աճը կնպաստի Հայաստանի տնտեսական աճի ամրապնդմանը: Գործարքը նոր հնարավորություններ կընձեռի հետագա վարկավորման համար, ինչպես նաև տեղական շուկայում միաձուլումների և ձեռքբերումների հնարավոր գործարքներին մասնակցելու համար:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ գործակցության այս նոր մակարդակը: Սա մեծ աջակցություն է «Ամերիաբանկին»՝ կապիտալի համաշխարհային շուկաների ուղղությամբ շարժվելու առումով՝ համահունչ մեր ռազմավարական նպատակներին և ձգտումներին: Վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը կնպաստեն Հայաստանի բանկային հատվածի և մեր երկրի տնտեսության աճին», – ասաց «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
Նա շեշտեց, որ «Ամերիաբանկը» կայուն աճ է գրանցել տարիների ընթացքում: Բանկի ակտիվները գերազանցում են $1 միլիարդը, ինչը, ըստ բանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահի, պատմական երևույթ է անկախ Հայաստանի բանկային պատմության մեջ:
Ինչպես նշեց ՎԶԵԲ-ի ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Նիք Թեսեյմանը նշեց, որ գործարքը թույլ կտա վերակազմավորելՀՀ ամբողջ բանկային համակարգը։
Նրա խոսքով՝ ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կխթանեն բանկի աճը՝ խոշոր կորպորատիվ և մասնավոր հաճախորդներին, փոքր և միջին ձեռնարկություններին վարկավորման համար լրացուցիչ միջոցների տրամադրման շնորհիվ:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի՝ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսն ասաց, որ դիտում են այս հնարավորությունը որպես ևս մեկ քայլ տեղական բանկային հատվածի ամրապնդման ուղղությամբ:
«Ուրախ ենք, որ «Ամերիաբանկը» բաժնետեր է դառնում: Ֆինանսական հասանելիության բարելավումը կարևորագույն գործոն է, որը հնարավորություն կընձեռի տեղական ընկերություններին օգտագործել իրենց ներուժը: Որպես բաժնետեր՝ ՎԶԵԲ-ը կաջակցի «Ամերիաբանկի» զարգացմանը՝ շեշտը դնելով մասնավորապես կորպորատիվ կառավարման վրա», – նշեց Դեյվիսը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նկատեց, որ այսօր Հայաստանը բավական լուրջ բիզնես տարածք է ներդրումների համար:
«Այն իրավիճակը, որ այսօր տիրում է հայկական ֆինանսական շուկաներում, տնտեսությունում, բավականին մատչելի է ներդրումների համար», – ասաց նա՝ վստահություն հայտնելով, որ գործարքը դրականորեն կանդրադառնա ՀՀ բանկային սեկտորի վրա:
1992-ից ՀՀ-ում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան €1 մլրդ 148 ծրագրում՝ ֆինանսական և կորպորատիվ հատվածներում, ինչպես նաև Հհ ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում: Ներդրումների 88%-ն արվել է մասնավոր հատվածում:
Որպես շուկայում իր ակտիվներով, տրամադրվող վարկերի ծավալով, պարտավորություններով և ավանդներով առաջատար՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն մատուցում է համալիր կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ: Արժանանալով բազմաթիվ միջազգային պարգևների, այդ թվում՝ Euromoney, Global Finance և he Banker/FT հեղինակավոր ամսագրերի մրցանակների՝ Ամերիաբանկը շարունակում է ներդրումներ իրականացնել արդի տեխնոլոգիաների ներդրման և հաճախորդների սպասարկման որակի շարունակական կատարելագործման ուղղությամբ:

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is investing $40 million in the acquisition of an equity stake in Ameriabank CJSC, one of the leading private banks in Armenia. This is the largest single-ticket equity deal the EBRD has signed in the region to date.
The EBRD and the bank signed the agreement on Thursday, January 21 in Yerevan.
As a first step, the EBRD will acquire a stake of around 20% for $30 million. The remaining $10 million will be used for future capital increases. The goal of the investment is to strengthen Ameriabank and prepare the bank for a future IPO. In the course of 2016 an independent director representing the EBRD will join Ameriabank’s Board of Directors.
Prior to a possible listing, the EBRD investment will support the growth of Ameriabank by providing additional funds for lending to large corporate and private customers, small and medium-sized enterprises and retail customers. More lending to the real sector will strengthen the growth of Armenia’s economy. This will open new opportunities for further lending as well as for engaging in possible M&A transactions in the local market.
The decision to become a shareholder in the bank reflects the EBRD’s positive expectations for the development of Ameriabank, and recognizes the important contribution that Ameriabank makes to the growth of the Armenian economy, banking sector and society.
“We highly appreciate this new level of partnership with the EBRD,” Andrew Mkrtchyan, Chairman of the Board of Directors at Ameriabank said. “It is a great support for Ameriabank in global capital markets, in line with our strategic goals and aspirations. I am sure that our joint efforts will promote the development of Armenia’s banking sector and contribute to economic growth in our country.”
According to Mkrtchyan, Ameriabank has grown steadily in recent years. With total capital now close to $200 million, the bank’s total assets topped $1 billion at the end of 2015, a record in Armenia’s financial sector, he stressed.
Mark Davis, EBRD Head of the Yerevan office, said: “We welcome the opportunity to become a shareholder in Ameriabank and see this as a further step towards strengthening and consolidating the local banking sector. Increased access to finance is key to enabling local companies to realize their potential. As a shareholder, the EBRD will support Ameriabank’s development, with a special emphasis on corporate governance.”
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested over €1.04 billion in 148 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 88% of these investments being in the private sector.
Chief of Armenia’s Central Bank noted, in turn, that Armenia is quite attractive in terms of investments.
“The current situation in Armenia’s financial markets is pretty attractive for investments,” Arthur Javadyan said, adding that the deal will have a positive impact on the country’s banking sector.
The EBRD, owned by 64 countries and two intergovernmental institutions, is supporting the development of market economies and democracies in countries from central Europe to Central Asia.
As an absolute leader in the market by assets, loans, liabilities and deposits, Ameriabank provides full-fledged solutions in corporate, retail and investment banking. Having multiple excellency awards by Euromoney (2014, 2012, 2011), Global Finance (2015, 2012, 2013), The Banker/FT (2015, 2013, 2010), Ameriabank is committed to invest in cutting-edge technologies and unparalleled customer service.