Ստանդարտների Բրիտանական ինստիտուտը (BSI) «Զվարթնոցի» ուղևորային համալիրին շնորհել է ԻՍՕ 50001 սերտիֆիկատ` Էներգակառավարման համակարգի ոլորտում, ինչը ընդգծում է կառավարող ընկերության հաստատակամությունը էներգաարդյունավետության շարունակական բարելավման հարցում:
Ծրագիրը գործարկվել է 2015թ և նախատեսում է էներգետիկ թիմի համար ապահովել այնպիսի ընդունելի համակարգ, որով էներգետիկ արտադրողականությունը կինտեգրվի ստանդարտի կառավարման պրակտիկայում: Այն մանրամասնում է էլեկտրաէներգիայի օգտագործման, չափման և փաստաթղթագրման, ինչպես նաև այնպիսի սարքերի, համակարգերի նախատեսումը և ձեռքբերումը, որոնք նպաստում են էներգաարդյունավետության բարձրացմանը:
Կազմակերպության բոլոր մակարդակների և գործառույթների ամբողջական ներգրավվածությունն ապահովել է ստանդարտի հաջող կիրառումը, և ժամանակին արդյունքների արձանագրումը:
ԱՄՕ-ի գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն նշել է.«Մենք նպատակ ունենք նվազագույնի հասցնել էլեկտրաէներգիայի սպառումը` շարունակական բարելավման փուլերով ավելացնելով էներգաարդյունավետությունը, ապահովելով մեր ուղևորների ու աշխատակիցների համար անվտանգ և հարմարավետ միջավայր:Մենք չենք կարող վերահսկել էլեկտրաէներգիայի սակագները, սակայն կարող ենք վերահսկել էներգակառավարումը մեզ մոտ: Ծրագրի մեկնարկից հետո մեզ մոտ կրճատվել են վատնումները, ավելացել արդյունավետությունը, և ինչը շատ կարևոր է` կարողացել ենք ձևավորել շարունակական բարելավման մշակույթ կազմակերպության բոլոր մակարդակներում: Հուսով եմ նմանատիպ ջանքեր կգործադրվեն նաև մյուս կազմակերպությունների կողմից ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ տարածաշրջանում», ասվում է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ հաղորդագրության մեջ:

British Standards Institution (BSI) has granted Energy Management System ISO 50001 certification to Zvartnots Terminal in Yerevan, Armenia, stressing the company’s firm commitment to continuous improvements in energy efficiency.
Launched in 2015, the program aims to provide the energy team with a recognized framework for integrating energy performance into their management practices. It specifies requirements applicable to energy use, measurement, documentation and reporting, design and procurement practices for equipment, systems that contribute to energy performance. Full commitment from all levels and functions of the organization assured the successful implementation and timely results.
Marcelo Wende, General Manager of AIA said: “We are committed to minimizing our energy consumption by maximizing energy efficiency in a continual improvement cycle and providing a safe and comfortable environment to our passengers and employees.”
“We cannot control energy prices, but we can control how we manage energy. Since the launch of the program we reduced waste, increased efficiency and, most importantly, managed to develop the culture of continuous improvement within the organization at all levels. I hope that similar efforts are initiated by other organization not only in Armenia but in the region.”