Բժշկությունը Հայաստանում սկիզբ է առնում դարերի խորքից: Արարատյան թագավորության (Ուրարտու) և ավելի վաղ շրջանի հնագիտական պեղումների արդյունքները (բրոնզե դարի բժշկական գործիքներ, վիրահատության հետքերով գանգեր, մոր և մանկան քարե և մետաղյա պատկերներ, որը համարվում էր մայրության և պտղաբերության խորհրդանիշ, և այլն) վկայում են, որ բժշկությունը հին Հայաստանում բավականին զարգացած է եղել: Հայերը հնում բավականին խորը գիտելիքներ են ունեցել բժշկության ոլորտում: Հնագիտական պեղումների ժամանակ նույնիսկ 6-հազարամյա վաղեմության պլոմբած ատամ է հայտնաբերվել:
Դարեր շարունակ բժշկական գործունեությունը սերտորեն կապված է եղել կրոնի, պաշտամունքի, տաճարների հետ: Այդ շրջանը բժշկագիտության պատմության մեջ կոչվում է քրմական կամ տաճարային բժշկություն: Այդ դարաշրջանում բժիշկների թվում նաև կանայք են եղել:
Հին Հայաստանի բժիշկները կատարել են վիրահատություններ, կիրառել են դա և խաղաղ պայմաններում, և մարտի դաշտում` հեռացնելով նետերը, մետաքսի թելով կարելով վերքերը, դադարեցնելով արյունահոսությունը: Հնագետները պեղել են բազմաթիվ վիրաբուժական գործիքներ` լանցետներ, լավիտներ, մկրատներ, սայրեր և այլն: Վիրահատական գործողությունների ժամանակ օգտագործվել են միջոցներ, որոնք նվազեցնում էին հիվանդի մոտ ցավի զգացողությունը` ափիոն, բանգ, կանեփ, մանրագորի արմատներից պատրաստված թուրմ:
Հիգիենիկ խորհուրդներ էին տրվում կանանց հղիության և ծծնդաբերության շրջանի համար, մշակվել էին միջամտության ձևերը ծանր ծննդաբերության դեպքում, պտղի սխալ դիրքի դեպքում: Այն ժամանակվա բժիշկները ծանր ծննդաբերության դեպքում պտղի դիրքը փոխելու փորձեր էին անում, կեսարյան հատում և պտղահատում (էմբրիոտոմիա):
Հայաստանը հայտնի է եղել իր դեղաբույսերով, որոնք արտահանվում էին Արևելքի և Արևմուտքի բազմաթիվ երկրներ և ընդգրկվել են հնագույն դեղագիտարաններում: Այլ ժողովուրդներ հայկական բժշկությունից են փոխառել հայկական կավը (bolus armena), բորակը, անուշադիրը: Կիրառվում էին նաև երկաթի միացությունների պարունակցությամբ որոշ դեղամիջոցներ մի շարք հիվանդությունների բուժման համար, որոնք կիրառվում են մինչ օրս: Դեղամիջոցների ցանկում իր ուրույն տեղն ունեին սնդիկի միացությունների պարունակությամբ դեղամիջոցները, որն արդյունահանվում էր Հայաստանում, այդ թվում` կինաբարը: Հերոդոտոսը, Ստրաբոնը, Քսենոփոնը, Տացիտոսն իրենց նկարագրություններում հիշատակում են հայկական դեղաբույսերի բուժիչ հատկությունները:
Պատմաբան Մովսես Խորենացին (V դ.) գրում է, որ հայոց Վաղարշակ թագավորը (II դար մ.թ.ա) Տայքի և Կողի ճահճոտ վայրերում այգիներ և բուրաստաններ է հիմնել: Հայաստանի վայրի բնության մեջ հանդիպող բուժիչ բույսերն աճեցվում էին նաև հատուկ պարտեզներում, որ հիմնվել էին Արտաշես թագավորի (I դար մ.թ.ա.) նախաձեռնությամբ: Պոնտոսի թագավոր Միհրդատը՝ (Հայոց արքա Տիգրան II ազգականը) հին աշխարհի ականավոր բժիշկ և թունագետը, իր հռչակավոր հակաթույնը պատրաստում էր Հայաստանի դեղաբույսերից:
Չնայած այն հանգամանքին, որ հնագույն ժամանակաշրջանում հայտնի ոչ բոլոր գիտելիքներն են պահպանվել, միջնադարյան հայ բժշկությունը եղել է ժամանակի առաջավոր բժշկագիտության դիրքերում։
Հայ բժշկին բարձր բարոյական պահանջներ էին ներկայացվում` աղքատները անվճար բուժում ստանալու իրավունք ունեին: Հիվանդին մերժած բժիշկը զրկվում էր իր կոչումից:
3 դարում հայկական վանքերին կից բացվեցին առաջին քաղաքացիական բուժական հաստատություններն ու ապաստաններ չքավորների համար, որոնք պահվում էին բնակչության հաշվին: Աշտիշատի եկեղեցական ժողովը (365 թ) որոշեց` «Վարակիչ հիվանդությունների տարածվելը կանխելու համար՝ հիմնել բորոտների համար բորոտանոցներ, հիվանդների համար հիվանդանոցներ, հաշմանդամների և կույրերի համար՝ ապաստաններ»: Որոշման մեջ ասվում էր` այդ հաստատությունները պահելու համար հարկեր ու տուրքեր սահմանել քաղաքների ու ավանների համար, նշանակել ծառայողներ և հսկիչներ: Ամեն մի ավանում…հիվանդանոց բացել»: Առավել հայտնի էին Սեբաստիայի և Կեսարիայի հիվանդանոցները, որոնք ունեին հիվանդասենյակներ, մեկուսարաններ ու ապաստաններ:
Հայ բժիշկներն ակտիվ գործունեություն են ծավալել նաև Մերձավոր Արևելքում: Առաջին հիվանդանոցը ժամանակակից իմաստով բացվել է Բաղդադում 800 թ.: Խալիֆ Հարուն ալ Ռաշիդի նախաձեռնությամբ հիվանդանոցը բացել է հայ բժիշկ Ջիբրաիլ իբն Բահտիշին:
Անիի, Սանահինի, Հաղպատի համալսարաններում դասավանդվում էր ոչ միայն աստվածաբանություն, փիլիսոփայություն, այլ նաև բնական գիտություններ, այդ թվում` բժշկություն: Այն տարիներին կուտակված փորձը ավելի ուշ իր արտացոլումը գտվալ հայտնի բաժիշկներ Միխթար Հերացու (ХII դ.), Ամիրդովլաթ Ամասիացու (XV դ.), Գրիգորիսի (ХII դ.) աշխատություններում: Նրանց աշխատություններում նկարագրված են բազմաթիվ հիվանդությունների ընթացքը, առաջացման պատճառները ու բուժման միջոցները` այդ գիտելիքները եզակի են այն ժամանակվա համար: Օրինակ, ««Ջերմանց մխիթարություն» գրքում Հերացին որոշ տենդային վիճակների առաջացումը կապում է «բորբոսային» գործոնի հետ: Այսինքն, ինչպես նկատել է բժշկագիտության պատմության դոկտոր Լևոն Հովհաննիսյանը, նա «առավելագույնս է մոտեցել վարակիչ հիվանդությունների առաջացման պատճառներին մանրէների հայտնագործությունից շատ առաջ»:
Եվս մեկ հետաքրքիր փաստ, որը վկայում է հայ բժշկության առաջընթացի մասին` հռոմեացի բժիշկ Գալենը (I դար) կարծում էր, որ սիրտը մկանային հյուսվածք չէ: Նա բացատրում էր դա նրանով, որ հակառակ դեպքում, չէր կարողանա այդքան բարդ գործառույթ կատարել: Եվրոպայում այդ տեսակետը գերիշխում էր մինչև XVI դ.: Լեոնարդո դա Վինչին կարծում էր, որ սիրտը կռճիկի է նման, իսկ հայ բժիշկներն արդեն XI դարում գիտեին, որ սիրտը հատուկ հարթ մկաններից է բաղկացած:
Արդեն Կիլիկյան Հայաստանում (XI-XIV դ.) բժշկությունը պետական կարևորության գործ էր համարվում: Նախկինում միայն վանքերին կից գործող հիվանդանոցները, Կիլիկյան թագավորության շրջանում, հայտնվեցին պետության հովանու ներքո: Բժշկանոցներին կից գործում էին բարձրագույն բժշկական դպրոցներ: Այստեղ երիտասարդ մասնագետները գործնական և տեսական գիտելիքներ էին ստանում, դասավանդվում էր մարդակազմություն և ֆիզիոլոգիա: Այդ են հաստատում Մատենադարանում պահվող ավելի քան 100 ձեռագրերը:
Բազում տեղեկություններ կան նաև բժշկության այնպիսի յուրահատուկ ոլորտի մասին, ինչպիսին է դատական բժշկությունը: Դրա մասին կարելի է տեղեկություններ գտնել միջնադարյան հայկական դատաստանագրքերում: Օրինակ, Մխիթար Գոշի դատաստանագրքում, եթե կինը վիժել էր հարվածի հետևանքով, թույլատրվում էր հետազոտել ինչպես պտուղը, այնպես էլ տուժածին: Դա թույլ էր տալիս պարզել, թե արդյոք հղիությունն ընդհատվել է հարվածից, թե որևէ այլ պատճառով: Բացի այդ, որոշվում էր հղիության ժամկետը, որից կախված էր հանցագործի պատժի աստիճանը: Ի դեպ,այն ժամանակ արդեն հատուկ ուսումնասիրություններ էին իրականացվում` պարզելու համար վնասվածքների և դրանց հաջորդած մահվան պատճառահետևանքային կապը:
Ձեռագրերում նույնիսկ վկայություններ կան մի օրենքի գոյության մասին, որի համաձայն որոշ դեպքերում բժիշկների մասնակցությունը հանցագործությունների հետաքննությանը պարտադիր է եղել:
Ցավոք, Կիլիկյան թագավորության անկումից հետո Հայաստանը դարեր շարունակ զրկված է եղել սեփական գիտությունը զարգացնելու հնարավորությունից: Այդ շրջանում գիտնականներից շատերը գաղթել են այլ երկրներ` հիմք ստեղծելով արդեն եվրոպական գիտական մտքի զարգացման համար:

27 Январь 2016 - 08:08 AMT
Медицина в Армении существовала с древнейших времен. До нашего времени дошли разнообразные свидетельства, такие, как относящиеся к эпохе араратского царства (Урарту) медицинские инструменты бронзового века, черепа со следами трепанации, каменные и металлические изображения матери с грудным ребенком на руках (символ материнства и плодородия) и т. п. Древние армяне имели достаточно практических знаний в области врачевания. Среди археологических находок есть даже запломбированные зубы 6-тысячелетней давности.
В течение длительного времени медицинская деятельность была тесно связана с религией, культом, храмами. Этот период в истории медицины носит название жреческой (храмовой) медицины. Среди медиков этого периода были также и женщины.
Медики древней Армении знали хирургию и применяли ее в условиях мирной жизни и на поле боя: удаляли стрелы, перевязывали раны шелковыми нитями, останавливали кровотечение. Археологи обнаружили много хирургических инструментов: ланцеты, пинцеты, ножницы, бритвы, эпиляторы и не только. Во время хирургических операций употреблялись средства, снижающие болевые ощущения у пациента – опий, белена, конопля, настой из корней мандрагоры.
Женщинам в период беременности и родов давались гигиенические советы, вырабатывались приемы вмешательства при трудных родах, неправильном положении плода. Врачи того времени в случаях тяжелых родов делали попытки поворота плода на ножку, кесарево сечение и эмбриотомию.
Армения славилась своими лекарственными растениями, которые вывозились во многие страны Востока и Запада и вошли в древнейшие фармакопеи. Из армянской медицины в медицину других народов проникли армянская глина (bolus armena), бура и нашатырь. Применялись также препараты из железа для лечения ряда болезней, при которых оно используются и в современной медицине. В арсенале лекарственных средств прочное место занимали ртутные препараты, добывавшиеся в Aрмении, в том числе киноварь. Геродот, Страбон, Ксенофонт, Тацит в своих описаниях упоминают о целебных растениях армянской флоры.
Историк Мовсес Хоренаци (V в.) пишет, что «царь Вагаршак (II в. до н. э.) оздоравливал болотистые края Тайка, Кога, создавая там великолепные сады и цветники». Дикорастущие целебные растения флоры Армении тщательно культивировались в специальных лекарственных садах, созданных по инициативе царя Арташеса (I в. до н.э.). По другим данным, из армянских трав понтийский царь Митридат, родственник армянского царя Тиграна II, известный врач и токсиколог древности, готовил свой знаменитый териак (противоядие).
В отличие от древнейшего периода, медицина средневековой Армении являет собой достаточно красочную картину, несмотря на то, что изучены далеко не все источники в этой области.
Несмотря на многие утерянные знания, преемственность поколений ученых того периода обеспечивала продолжение высокого уровня лечебного дела.
Кодекс армянского врача содержал высокие гуманные требования – нищие имели право на бесплатное лечение. Врач, отказавший в помощи, лишался своего звания.
В 3 в. в Армении при монастырях открылись первые гражданские лечебные учреждения и приюты для немощных, которые содержались за счет населения. В решении Армянского церковного собора 365 г. говорилось: «Для пресечения распространения заразных заболеваний соорудить для прокаженных лепрозории, для больных — больницы, для хромых и слепых — приюты. Для содержания этих учреждений установить на города и селения повинности и подати, назначить смотрителей и служителей. В каждом местечке… открыть больницы». Наиболее известны были больницы в Западной Армении, в Себастии и Кесарии. Кесарийские больницы имели госпитальные корпуса, изоляторы и приюты.
Армянские врачи активно действовали также на всем Ближнем Востоке. Первая больница в современном понимании появилась в Багдаде около 800 г.. По инициативе халифа Харун ар-Рашида ее организовал армянский врач Джибраил ибн Бахтиши.
В армянских монастырских академиях (Анийская, Санаинская, Ахпатская), преподавали не только богословие, философия, но и естественные науки, в том числе – медицину. Накопленный в те годы опыт позже нашел свое отражение в знаменитых трудах армянских врачей Мхитара Гераци (ХII в.), Амирдовлата Амасиаци (XV в.), Григориса (ХII в.). В них описаны клиническая картина, причины возникновения и методы лечения многих заболеваний — знания, поразительные для того времени. Так, например, в своем лечебнике «Утешение при лихорадках» Гераци объясняет возникновение некоторых лихорадочных состояний «плесневым» фактором. То есть, по определению доктора истории медицины Левона Оганесяна, он «максимально близко подошел к причине возникновения инфекционных заболеваний задолго до открытия бактерий».
Еще один интересный факт, свидетельствующий о научном прогрессе армянской медицины – римский врач Гален (I в. н.э.) считал, что сердце построено не из мышечной ткани. Он объяснял это тем, что оно в таком случае не было бы в состоянии выполнять столь тяжелую функцию. В Европе этого мнения придерживались вплоть до XVI века. Леонардо да Винчи полагал, что сердце подобно хрящу, а армянские врачи уже в Х1в. знали, что оно состоит из особо гладких плотных мышц.
Уже в Килийском армянском государстве (XI-XIV в.) медицина и здравоохранение считались делом государственной важности. Больницы, которые прежде работали только при монастырях и опекались духовенством, в Киликийском царстве перешли в ведение и под опеку государства. При бжшканоцах (больницах) действовали высшие медицинские школы. Здесь проводилось практическое и теоретическое обучение молодых специалистов, преподавались анатомия и физиология. Подтверждение этому – рукописи; в Матенадаране хранится более 100 специальных работ по этим предметам.
Существуют многочисленные сведения относительно и такой специфической медицинской области, как судебная медицина. О ней можно найти сведения в средневековых армянских судебниках. Например, судебник Мхитара Гоша в случае выкидыша, последовавшего у беременной женщины после удара, допускает возможность исследования как плода, так и самой пострадавшей. Это позволяло выяснить, действительно ли прерванная беременность была следствием удара или каких-либо иных причин. Кроме того, определялся срок беременности, от которого зависела тяжесть наказания преступника. Кстати, уже тогда производились специальные исследования для установления причинно-следственной связи между имеющимися повреждениями и смертью.
В рукописях даже сохранились свидетельства о существовании закона, по которому в определенных случаях участие врачей в расследовании преступлений было обязательным.
К сожалению, с падением Киликийского царства Армения на многие века лишилась возможности развивать свою науку. В период упадка многие ученые эмигрировали в европейские страны, где заложили основы уже европейской научной мысли.