Eco Technology-ի ղեկավար Աշոտ Բաղդասարյանը PanARMENIAN.Net-ին է ներկայացրել AquaSource-ի հնարավորությունները:
Եթե կարճ` ստարտափը մշակել է գյուղատնտեսության և դեկորատիվ այգեգործության համար նախատեսված կենսաքայքայվող աբսորբենտի արտադրության տեխոնոլգիա: Տեսքից AquaSource-ը փոշենման զանգված է հիշեցնում, որի յուրքանչյուր հատիկը մոտ 3 մմ է: Ջրի (լինի դա սովորական ջուր, գոլորշի, մառախուղ, ցող, ցանկացած խոնավություն) առկայության դեպքում նյութն արձագանքում է և անմիջապես սկսում է ներծծել խոնավությունը: Աբսորբենտի յուրաքանչյուր հատիկը` գրանուլան, կարող է մեծանալ 350-400 անգամ, այսինքն AquaSource-ը ներծծում է 400 մգ ջուր: Եվ ամենակարևորը` AquaSource-ը ջուրը տրամադրում է «ըստ պահանջի», որտեղ այս դեպքում պահանջողի դերում կարող են լինել բույսի արմատները, հողը, ինչ ասես:
«Ինչպես պարզվեց հետագայում, AquaSource-ը կիրառելի է ոչ միայն գյուղատնտեսության, այլ նաև բոլորովին այլ ոլորտներում` երբ անհրաժեշտ է վերացնել ավելորդ խոնավությունը: Ծաղկաբուծության, գյուղատնտեսության ոլորտում այս նյութի շնորհիվ բույսերը ջրելու անհրաժեշտությունը կրճատվում է 50-60 տոկոսով: Ավելի խոնավ շրջաններում կրճատումը կարող է հասնել մինչև 80 տոկոսի: Որպես հետևանք, բերքատվությունն աճում է 40 տոկոսով: Անշուշտ, ամեն ինչ կախված է հողից, կլիմայից, նրանից, թե որքան մասնագիտորեն է այն օգտագործվում»,-ասել է զրուցակիցը:
AquaSource-ի շնորհիվ արմատային համակարգի տակ առկա է լինում հեղուկի մշտական պաշար: Սովորական գյուղատնտեսության մեջ բույսերը ջրում են ոչ միայն դրանք ջրով ապահովելու համար: Հողի մեջ գտնվող սննդարար միկրոտարրերը պետք է լուծվեն ջրի մեջ ու հասնեն արմատներին: Հաշվի առնելով, որ հողը Հայաստանում հիմնականում վատորակ է, ջրելու համար օգտագործվում է ջրի հսկայական քանակ, ինչն անարդյունավետ է, քանի որ հաճախ կարևոր տարրերն ավելի խորը հողի մեջ են անցնում: AquaSource-ը ներծծում է ջրում լուծված սննդարար տարրերն ու լրացուցիչ պարարտանյութերը` դանդաղեցնելով սննդարար նյութերի արտահոսքը հողից: Արդյունքում, արմատը, ծակելով մեծացած գրանուլան, մշտական սնունդ է ստանում: Դա կարելի է պատկերացնել արմատային համակարգի տեսքով, որի յուրաքանչյուր արմատ իր «տանկերն» ունի, որից բույսը սնվելու է միայն այն ժամանակ, երբ անհրաժեշտ է:
«Ջրից և սննդարար տարրերից բացի, արմատները պետք է նաև օդով հագենան: Պատկերացրեք գրեթե չշնչող կավահող: AquaSource-ի գրանուլան, «տեսնելով» ջուրը, ներծծում է այն` մեծանալով և ցրելով հողը: Բույսի արմատը մտնում է գրանուլայի մեջ, ներծծում է ջուրը, որից հետո գրանուլան նորից փոքրանում է` փոսորակ թողնելով հողի մեջ: Արդյունքում, արմատի տակի հողը փխրուն է դառնում` շնչող»,-ասում է Աշոտ Բաղդասարյանը:
AquaSource-ը կարող է գործել հողում 7 տարի` այդ ընթացքում նրա հատկությունները չեն կորչում: Մեկ տարվա ընթացքում գրանուլաների 10-15 տոկոսը տրոհվում է սննդարար նյութերի, որոնք ևս ներծծվում են բույսի կողմից: AquaSource-ի կենսաքայքայվող պոլիմեր է, և, անկասկած, աշխարհում կան դրա նմանակները: Սակայն, բոլորի հիմքում կանցերածին ակրիլամիդն է: AquaSource-ում այն չկա:
Ըստ Բաղդասարյանի, միակ խնդիրը, կապված AquaSource-ի հետ, տեխնիկական է և կապված է կիրառման հետ:
«Գոյություն ունի կիրառման 2 եղանակ: Առաջինը` չոր վիճակում AquaSource-ն օգտագործվում է, եթե գյուղացին ինչ-որ բան է տնկում կամ ցանում: Այսինքն, փորած փոսի մեջ է լցվում նյութի որոշոկի քանակ սերմերի հետ միասին: Սակայն աճող բույսերի` ծառերի, թփերի դեպքում, հարկավոր է ներարկում անել` AquaSource-ը նախապես խառնել ջրի հետ, ներծծել որոշակի համամասնությամբ, ծակոտիներ անել բույսի շուրջ և մեծ ճնշման տակ ներարկել արմատային համակարգի մեջ: Ստեղծվել է ներարկման հատուկ տեխնոլոգիա ձեռքով աշխատելու համար, սակայն խոշոր ցանքատարածությունների կամ այգիների դեպքում, հարկավոր է ավելի օպտիմալ ինչ-որ բան մշակել»:
Eco Technology թիմը շահել է 50 տոկոսով համաֆինանսավորվող դրամաշնորհը, որը հատկացվել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնարդմի կողմից տեխնոլոգիական մրցույթի շրջանակներում` ՀԲ և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:

Руководитель Eco Technology Ашот Багдасарян рассказал в интервью PanARMENIAN.Net о том, что из себя представляет AquaSource.
Если вкратце – стартап разработал технологию по производству биоразлагаемого абсорбента для сельского хозяйства и декоративного садоводства. С виду AquaSource напоминает порошок с пылевой фракцией до трех миллиметров. В присутствии воды (будь то обычная жидкая вода, пар, туман, роса, любая влага) материал реагирует и начинает незамедлительно впитывать ее в себя. Каждая гранула абсорбента увеличивается в размерах от 350 до 400 раз, то есть один грамм AquaSource впитывает 400 мг воды. И самое главное – вода предоставляется материалом «по требованию» – «требовать» в данном случае может корень растенья, земля, все что угодно.
«Как оказалось впоследствии, продукт пригоден не только в сельском хозяйстве, но и в совершенно других сферах – когда присутствует лишняя влага, которую необходимо убрать. С точки зрения цветоводства, или сельского хозяйства, материал сокращает необходимость полива на 50-60 процентов. В более влажных областях сокращение может достигать 80 процентов. Как следствие, увеличивается урожайность на 40 процентов. Конечно, все зависит от земли, климата и того, насколько профессионально его используют», – объясняет наш собеседник.
Благодаря AquaSource, под корневой системой присутствует постоянный запас жидкости. В обычном сельском хозяйстве растенья поливают не только для того, чтобы в них попала вода. Находящиеся в почве питательные микроэлементы должны раствориться в воде и достигать корневой системы. Учитывая, что земля в Армении, в большинстве своем, плохого качества, все это приводит к неэффективности – для полива используются огромное количество воды, которая часто уносит важные элементы глубже в почву. AquaSource впитывает растворенные в воде питательные элементы и удобрения, внесенные добавочно, задерживая вымывание питательных веществ из почвы. В результате корень, проткнув увеличенную в размерах гранулу, получает постоянное питание. Это можно представить себе в форме корневой системы, каждый корень в которой оснащен своим «танкером» – из него растенье будет питаться только тогда, когда это необходимо.
«Кроме воды и питательных элементов, корни должны получить также воздух. Представьте глинистую, практически не дышащую почву. Гранула AquaSource, «увидев» воду, впитывает ее, увеличиваясь в размерах и расталкивая почву по сторонам. Корень растенья проникает в гранулу, впитывая воду, после чего гранула уменьшается, оставляя дырку в почве. В результате, под корневой системой получается рыхлая, «дышащая» земля», – рассказал Ашот Багдасарян.
Жизнь AquaSource в почве составляет семь лет, в течение которых его свойства не теряются. В течение года 10-15 процентов гранул разлагаются на питательные вещества, которые, опять же, впитываются растеньем. AquaSource – биоразлагаемый полимер, и, несомненно, в мире существуют его аналоги. Однако, все они основаны на канцерогене акриламид. В AquaSource он отсутствует.
По словам Ашота Багдасаряна, единственная проблема, связанная с AquaSource – техническая. Связана она с его применением.
«Существует два варианта применения. Первый – в сухом виде AquaSource используется в случае, если фермер сажает или сеет что-то. То есть, в вырытой яме высыпается определенный граммаж вещества, вместе с семенем. Однако в случае растущих растений – деревья, кустарники – необходимо сделать инъекцию – смешать AquaSource предварительно с водой, пропитать в определенной пропорции, проделать дырки вокруг растенья и под большим давлением впрыскивать в корневую систему. Была создана специальная ручная технология впрыска, однако для крупных посевных площадей или плантаций необходимо разработать что-то более оптимальное».
Команда Eco Technology выиграла софинансируемый 50-процентный грант, предоставленный в рамках конкурса технологических решений фонда «Инкубатор предприятий», который проводился при содействии Всемирного банка и министерства экономики РА.