ը հավաքել և ներկայացնում է Աստվածաշնչի չինարեն առաջին և ականավոր թարգմանիչներից մեկի՝ Հովհաննես Ղազարյանի գործունեության կարևոր դրվագները։
Հովհաննես Ղազարյանի կամ, անգլիական տարբերակով, Ջոն Լազարի (Joannes Lassar) վերաբերյալ հայկական աղբյուրներ չկան, ըստ էության, նրա գործունեությունը հայտնի չի եղել ժամանակի հայկական շրջանակներին։ Փոխարենը չինահայ գործչի մասին հետաքրքիր տեղեկություններ կան Հնդկաստանում և Չինաստանում գործած անգլիացի միսիոներների թողած աղբյուրներում։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ Հ․ Ղազարյանը ծնվել է 1781 (այլ տվյալներով՝ 1778 թ․)թվականին Չինաստանի Մակաո քաղաքում, մեծահարուստ հայ վաճառականի ընտանիքում։ Բացի հայերենից, մանկության տարիներին իրենց տանն ապրող չինացի ծառաների օգնությամբ սովորել և հրաշալի տիրապետել է չինարենի հարավային խոսվածքին, ապա հոր նախաձեռնությամբ Կանտոն քաղաքում սովորել է նաև գրական չինարեն, ինչպես նաև պորտուգալերեն ու անգլերեն։ Նա այնքան էր հմտացել չինարենի ուսման մեջ, որ Մակաոյում՝ պորտուգալական կառավարչական հիմնարկում որպես թարգմանիչ վարել է պաշտոնական գրագրությունը չինական իշխանությունների հետ։ Զբաղվել է նաև ուսուցչությամբ ու առևտրային գործունեությամբ։
Ժամանակաշրջանում Հարավային ու Հարավ-արևելյան Ասիայում ակտիվանում է անգլիացի քրիստոնյա միսիոներների, հատկապես բողոքականնների գործունեությունը։ Միևնույն ժամանակ, միսիոներական գործունեությունը ընդլայնելու և Աստվածաշունչը տարածաշրջանի լեզուներով հասանելի դարձնելու նպատակով, մեծապես կարևորվում է թարգմանական գործունեությունը։ 1800 թ․ Կալկաթայում հիմնադրվում է Ֆորտ Ուիլիամի քոլեջը, որն այլ խնդիրներից բացի պետք է զբաղվեր նաև թարգմանական աշխատանքներով։ Ահա հենց Հնդկաստանը դարձավ այն կենտրոնը, որտեղ տեղի լեզուների հետ մեկտեղ կարևորվում է նաև Աստվածաշնչի չինարեն թարգմանությունը։
Նշենք, որ քրիստոնեական գրականությունը չինարեն թարգմանելու առաջին քայլերը կատարելվել են դեռևս միջնադարում՝ եվրոպացի կաթոլիկ քարոզիչների կողմից․ եղել են Աստվածաշնչի որոշ հատվածների ձեռագիր թարգմանություններ։ 19-րդ դարի սկզբին ահա բողոքական եկեղեցիների, ինչպես նաև Անգլիական եկեղեցու կողմից խնդիր դրվեց ունենալ ամբողջական տպագիր թարգմանություն։ Սակայն չինարենի լեզվական դժվարությունների պատճառով նախնական փորձերը հաջողություն չունեցան և կիսատ մնացին։
1804 թ․Ջոն Լազարը առևտրական գործունեության նպատակով ժամանում է Կալկաթա, որտեղ էլ Ֆորտ Ուիլիամի քոլեջի փոխտնօրեն, Անգլիկան եկեղեցու նշանավոր քահանա Կլոդիուս Բյուքենենը, տեղեկանալով չինահայ գործչի հմտությունների ու լեզվական գիտելիքների մասին, առաջարկում է նրան հանձն առնել Աստվածաշունչը չինարեն թարգմանելու գործը։ Հովհաննեսը, որի ֆինանսական գործերն այդ ժամանակ այդքան էլ լավ չէին, համաձայնում է։ Քոլեջում աշխատանքի դիմաց նա ստանում է տարեկան 300 հնդկական ռուփի կամ 450 անգլիական ֆունտ ստերլինգ։
Թարգմանության գործին մասնակցում էր նաև բողոքական գործիչ Ջոշուա Մարշմանը, որը դեռևս անհրաժեշտ չափով չէր տիրապետում չինարենին։ Թարգմանության գործը հաջողությամբ գլուխ բերելու և արագացնելու նպատակով 1806 թ․ սկզբին Հ․ Ղազարյանը չինարենի դասընթաց է կազմակերպում, որին մասնակցում էին Մարշմանը, նրա երկու որդիները, ինչպես նաև քոլեջի տնօրենի որդին։ Ջոն Լազարը թարգմանություն կատարելիս օգտվել է Աստվածաշնչի ինչպես հայերեն, այնպես էլ անգլերեն հրատարակություններից և պորտուգալերեն-չինարեն բառարանից։
1807 թվականին Ջ․ Լազարն ու Ջ․ Մարշմանը տեղափոխվում են Կալկաթայից ոչ հեռու գտնվող Սերամփուր քաղաք։ Նույն տարում ավարտվում է Մատթեոսի ավետարանի թարգմանությունը, որի օրինակը Ջ․ Լազարն ուղարկում է Անգլիա՝ Քենթերբերիի արքեպիսկոպոսին, Լամբեթի գրադարանի համար։ Հաջորդ տարիների ընթացքում Լազարն ու Մարշմանը շարունակում են մաս առ մաս թարգմանել նաև մյուս երեք ավետարանները։ 1810 թ․ Սերամփուրում արդեն առանձին գրքերով հրապարակվում են Մատթեոսի և Մարկոսի ավետարանները։ Հաջորդ տարի ամբողջովին ավարտվում է Նոր կտակարանի թարգմանությունը, որն էլ հրատարակվում է 1813 թվականին Սերամփուրում։
Գրքերը աչքի էին ընկնում ինչպես թարգմանության բարձր որակով, այնպես էլ հիերոգլիֆների գեղագրական (կալիգրաֆիական) լավ ձևավորմամբ։ Բացի այդ, աստվածաշնչյան անուններն ու տերմինները չինարենի հնչյունաբանությանը հարմարեցնելու համար հեղինակների կողմից ստեղծվում են նոր օժանդակ հիերոգլիֆներ։
Հովհաննես Ղազարյանի կատարած թարգմանական աշխատանքը բարձր է գնահատվել արդեն իսկ իր ժամանակակիցների կողմից։ Այսպես, 1806 թ․ սեպտեմբերի 13-ին Ֆորտ Ուիլիամ քոլեջի տնօրեն, վերապատվելի Դեվիդ Բրաունը Անգլիա ուղարկված իր նամակներից մեկում նշում է․ «Պրոֆեսոր Լասարն ինձ [Աստվածաշնչի] երեք չինարեն օրինակ է ուղարկել՝ իր սեփական գլխի և ձեռքի աշխատանքը: Քանի որ նշված օրինակները այս առավոտ են հապճեպ հրատարակվել, ես դրանք խիստ քննադատության չէի ենթարկի, սակայն պարոն Լասարը կատարյալ չինացի է և հրաշալի աշխատանք կատարած կլինի` թարգմանելով այդ լեզվով, եթե Աստված նրան հինգ-վեց տարվա կյանք տա: Նա Աստվածաշունչը այդ լեզվով կարդում է ամեն ինչ այնքան արագ, որքան դուք` անգլերեն, և նույնքան արագ էլ գրում է»:
Պետք է նշել, որ Ջ․ Լազարի ու Ջ․ Մարշմանի թարգմանությանը զուգահեռ Լոնդոնի միսիոներական ընկերության հովանավորությամբ Կանտոնում նույնպիսի աշխատանք էր կատարում նաև բողոքական գործիչ Ռոբերտ Մորիսոնը, և այդ իմաստով, նրանց միջև որոշակի մրցակցություն կար, թեև թարգմանության մասնագիտական հարցերի շուրջ նաև համագործակցում էին։
Նույն 1813 թ․ Կանտոնում Ռ․ Մորիսոնի թարգմանությամբ հրատարակվում է Նոր կտակարանի ամբողջական տարբերակը։ 10 տարի անց այս անգամ արդեն Մալակկայում (ներկայիս Մալազիայի տարածքում) հրատարակվում է Աստվածաշնչի ամբողջական տարբերակը Մորիսոնի թարգմանությամբ։ Սակայն դրանից մեկ տարի առաջ՝ 1822 թ․ Հնդկաստանում հրատարակվում է Հ․ Ղազարյանի ու Ջ․ Մարշմանի թարգմանական տարբերակը, որը, մասնագետների համոզմամբ տվյալ ժամանակաշրջանի լավագույն չինարեն թարգմանությունն էր թե իր բարձր որակով, թե թարգմանական ոճի յուրահատկությամբ։
Հովհաննես Ղազարյանի հետագա կյանքի ու գործունեության վերաբերյալ ստույգ տվյալներ չկան: Ենթադրվում է, որ մահացել է 1820-ական թթ․, այլ տվյալներով՝ 1835 թվականին։

According to them, Ghazarian was born in 1781 (or 1778) in the city of Makao, China, to a family of rich Armenian merchant. Besides native Armenian, he learned the southern Chinese dialect with the help of servants, who lived in the house. He also mastered Portuguese and English. A perfect Chinese speaker, he even worked as a translator at a Portuguese governmental office in Makao and held official correspondence with Chinese authorities. He was also engaged in teaching and trade.
At that time, Christian missionaries from England, especially Protestants, intensified their activity in South and Southeast Asia, while translators were rated as professionals who could make Bible available and understandable for the locals. Fort William College that was founded in Kolkata in1800 was also supposed to train translators, thus making India a center for translating the Bible into local dialects and the Chinese language as well.
It’s noteworthy that the first attempts to translate Christian literature into Chinese date back to Middle Ages. There exist some handwritten extracts from Bible translated at that time. At the beginning of the 19th century, missionaries undertook a task to get complete translation of the sacred book. However, the peculiarities of the Chinese language made translation a hard job and initial efforts failed halfway.
In 1804, Joannes Lassar arrived in Kolkata, where the vice-provost of Fort William College, Claudius Buchanan, learning about the merchant’s Chinese language skills, offered him to translate the Bible. Lassar, who experienced financial problems at the moment, agreed to do the job for 300 Indian rupees (450 pounds) annual fee. He was later joined by missionary Joshua Marshman, his two sons and the son of the college provost. To do the translation, Lassar used the Armenian and English versions of the Bible, as well as a Portuguese-Chinese dictionary.
In 1807, Lassar and Marshman moved from Kolkata to a neighboring city of Serampore, where they completed the translation of Gospel of Matthew and sent it to the Archbishop of Canterbury, who was supposed to take it to Lambeth Libraries. During the following years, Lassar and Marshman continued to translate the other testaments. In 1810, the gospels of Matthew and Mark were published in Serampore, while the next year saw the complete translation of the New Testament, which was published in 1813.
The books caught the eye with a high quality translation and beautiful calligraphy. Besides, to make biblical names sound appropriate in Chinese, the translators created new additional hieroglyphs.
Hovhannes Ghazarian’s work was appreciated by his contemporaries. Thus, on September 13, 1806, Fort William college provost, reverend David Brown wrote in his letter: “Professor Lassar sent me three samples of his Chinese translation of the Bible. Although the editions were published in hustle and I would not criticize them in principle, I must say that Mr. Lassar knows Chinese perfectly and the job he is doing will be a triumph if he has several more years to complete it. He reads the Bible in Chinese so fluently, like you would do it in English. He also writes very quickly.”
Simultaneously with Lassar and Marshman, a protestant activist, Robert Morison, was also working on the Chinese translation of the Bible. Although, they were competing in some way, they consulted each other on some professional matters.
In 1813, Morison’s translation of the New Testament was published in the city of Guangzhou (Canton). 10 years later, the translation of the whole Bible was published in Malacca (currently the territory of Malaysia). However, a year earlier, in 1822, the translation of the sacred book made by Lassar and Marshman came out in India. Experts say this was the best ever Chinese translation of the Bible.
There is little known about the life of Hovhannes Ghazarian after that period. According to some sources, he died in 1820s; others say he lived till 1835.
Literature: Stephen Neill, A History of Christianity in India: 1707-1858, Cambridge, 1985 Elijah Coleman Bridgman, S. Wells Williams, The Chinese Repository, vol IV, Canton, 1836 Ching Su, The printing presses of the London missionary society among the Chinese, London, 1996 Claudius Buchanan ,Two discourses preached before the University of Cambridge, on Commencement Sunday, July 1, 1810, Boston, 1811 Daniel Jeyaraj , Embodying Memories: Early Bible Translations in Tranquebar and Serampore, International bulletin of missionary research David Helliwell /Curator of Chinese Collections, Bodleian Library/, The earliest missionary editions, SERICA, some notes on old Chinese books, January 2013.