Խաղային ստուդիաներն այս տարի խոստացել են հսկայական քանակի նոր անվանումների թողարկում: Սակայն, ամենևին էլ փաստ չէ, որ այդ բոլոր տեսախաղերը կհայտնվեն հենց 2016-ին: PanARMENIAN.Net-ը, ռիսկի գնալով, ներկայացնում է ամենասպասվածների տասնյակը:
Tom Clancy's The Division
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016-ի մարտի 8
Ubisoft ընկերությունն ազդարարել էր նախագիծը դեռ 2013-ի ամռանը` խոստանալով նորարար լուծումներ խաղային շարժիչի կառուցվածքում և միանգամայն իրական գրաֆիկա: Թիմային խաղի իրադարձությունները ծավալվում են նախաապոկալիպտիկ Նյու Յորքում ոչ հեռու ապագայում: Ընդ որում, շրջակա խաղային աշխարհն ակտիվ արձագանքում է ինչպես խաղացողի գործողություններին, այնպես էլ ամբողջ մարտական ջոկատի ներկայացուցիչների խաղաոճին:
Final Fantasy XV
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016 թ.
Դերային մարտախաղի լեգենդար շարքի նոր մասի անոնսը իրարանցում առաջացրեց խաղասերների շրջանում: Բանն այն է, որ խաղը մշակման փուլում է արդեն ավելի քան 8 տարի և այդպիսով ամենաերկար մշակվող և սպասված խաղն է Final Fantasy-ի շարքում: Եթե Square Enix-ի հեղինակները կատարեն խոստումը և այս տարի թողարկեն խաղը, դա համաշխարհային մասշտաբի իրադարձություն կլինի: Final Fantasy XV սյուժեն կապված չէ Final Fantasy շարքի նախորդ սերիաների հետ, բացի այդ, խաղը նաև աչքի է ընկնում բռնության և արյունոտ պատկերների առկայությամբ, ինչը բնորոշ չէր այս շարքին:
The Last Guardian
Ոչ պակաս սպասված «անավարտ գործ» է, որի թողարկումը բազմիցս է հետաձգվել վերջին 5 տարում: The Last Guardian-ի մշակումն այնքան ձգձգվեց, որ երկրպագուներն արդեն «ձեռք էին քաշել» այդ նախագծից, սակայն 2014-ին Sony ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ խաղը չի չեղարկվել, իսկ 2015-ի ամռանը խոստացան, որ այն կթողարկվի 2016-ին: Action-adventure-ի և գլուխկոտրուկի միահյուսումով խաղը նկարագրում է անանուն տղայի արկածները, որը փորձում է դուրս պրծնել հսկայական դղյակի փլատակներից:
Doom
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016 թ. գարուն
Doom-ը հեռավոր 1993-ին համակարգչային խաղերի կերպարն ընդմիշտ փոխած առաջին դեմքից ծավալվող լեգենդար շութերի նոր մասն է, իսկ ավելի շուտ ռեմեյքը: Չնայած, որ նոր խաղն ունի վերջին սերնդի շարժիչ, խաղային գործընթացը հավատարիմ կմնա դասական տեսքին: Խաղի գործողությունը ծավալվում է Մարսում: Միավորված աէրոտիեզերական կորպորացիայի գիտնականները հայտնաբերում են խորհրդավոր սիմվոլներ, որոնք անհասկանալի կերպով հազարավոր դժոխային էակներ են բերում մոլորակ:
Dark Souls III
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016 թ. մարտի 24
Bloodborne խաղի անհավանական հաջողությունն այն ոճական խթանը հանդիսացավ, որին հետևելու է համակարգչային խաղերի մեծ հեղինակ Հիդետակ Միյաձակին: Սիրված և մռայլ Action/RPG-ի 3-րդ մասն այնքան թշնամական չի լինի խաղացողի հանդեպ, որքան նախորդ մասերը: Սակայն բաց աշխարհի հետազոտությունից առաջացած անմոռանալի տպավորություններն ապահովված կլինեն:
Deus Ex: Mankind Divided
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016 թ. ապրիլի 8
Հակաուտոպիաների շարքի նոր մասը կպարունակի տարբեր խաղային ժանրերի տարրեր: Ներկայացնելով, ըստ էության, Action/RPG-ը, խաղը կհամադրի երրորդ դեմքով ընթացող շութերը ստելս-էքշնի հետ: Սակայն գլխավորը խճճված սյուժեն է, ակտիվ փոխգործակցությունը խաղային աշխարհի հետ, կերպարի զարգացման հնարավորությունը և, անշուշտ, խաղացողի գործողությունների ազդեցությունը իրադարձությունների հետագա զարգացման վրա: Եթե այդ ամենը լինի, ապա հնարավոր կլինի խոսել ամենաառաջին խաղի արժանի շարունակության մասին:
Quantum Break
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016 թ. ապրիլի 5
Վերջին հոլովակը չտեսնված իրարանցում առաջացրեց համակարգչային խաղերի աշխարհում` իրատեսական և համոզիչ գրաֆիկան հոռետեսության հիմք հանդիսացավ: Վերլուծաբաններից շատերը պնդում էին, որ Remedy Entertainment-ը հանրությանն է ներկայացրել CG-կեղծիք, ոչ թե իրական խաղային գործընթաց: Այնուամենայնիվ, հանգուցալուծումը մոտ է: Խաղի հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ խաղացողը կարող է ժամանակավոր մանիպուլյացիաների դիմել:
Uncharted 4: A Thief's End
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016 թ. ապրիլի 26
Naughty Dog ստուդիան բարձրակարգ արտադրանք թողարկողի համբավ ունի, այդ թվում Uncharted շարքի շնորհիվ: Անխոցելի և խարիզմատիկ Նաթան Դրեյքի հերթական արկածները կբերեն նրան Մադագասկար: Երևակայական Լիբերտալիայի որոնումները, որը ենթադրաբար ծովահենների հորինված ուտոպիական պետություն է, ինչը լավ հնարավորություն է կրկին հանդիպելու սիրված հերոսներին:
Mass Effect Andromeda
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016 թ. վերջ
Mass Effect եռապատումի վերջին մասը պառակտեց երկրպագուներին երկու ճամբարի: Առաջինի ներկայացուցիչները մեղադրեցին BioWare-ի հեղինակներին բացահայտ խալտուրայի մեջ, նկատի ունենալով պատմության ավարտը: Երկրորդ ճամբարն ավելի լոյալ գտնվեց և «միանգամայն տրամաբանական» համարեց Գալակտիկայի գոյության համար մղվող պայքարի ավարտը: Դերային մարտախաղի նոր մասը գործողությունը տեղափոխում է Անդրոմեդայի գալակտիկա, իսկ գլխավոր հերոսը կապիտան Շեպարդի փոխարեն կլինի նոր կերպար:
Gears of War 4
Թողարկման հավանական ժամկետը` 2016-ի չորրորդ եռամսյակ
Xbox One-ի համար նախատեսված ամենակարևոր բացառիկ նախագծերից մեկը` Gears of War 4 շութերը, ներկայացվել է Microsoft-ի մամուլի ասուլիսի շրջանակում E3 ցուցահանդեսում: Առանցքային տարբերություններից մեկն այն է, որ նոր նախագծի գլխավոր հերոսները ոչ թե հրեշների անվախ վերացնողներ են, ինչպես նախկինում, այլ սովորական զինվորներ, որոնք զերծ չեն վախից ու խուճապից: Մնացած ամեն ինչը` բենզասղոցներով հրացանները, ֆիրմային անցումները, թաքստոցները և դիրքային պատերազմը դիտարժան ավարտով, իր տեղում է:

Игровые студии обещали в этом году релизы огромного количества новых тайтлов. Однако, далеко не факт, что все эти видеоигры появятся именно в 2016-м. Рискнув, PanARMENIAN.Net представляет десятку самых ожидаемых.
Tom Clancy's The Division
Ожидаемая дата выпуска: 8 марта 2016 года
Компания Ubisoft анонсировала проект еще летом 2013 года, обещая инновационные решения в архитектуре игрового движка и совершенно реалистичную графику. События командного шутера разворачиваются в предапокалиптическом Нью-Йорке недалекого будущего. При этом, окружающий игровой мир будет активно реагировать как на действия со стороны игрока, так и на стиль игры представителей всего боевого отряда.
Final Fantasy XV
Ожидаемая дата выпуска: 2016 год
Анонс новой части легендарной серии ролевых боевиков взбудоражил игровую общественность. Ведь игра находится в разработке уже более восьми лет и таким образом является наиболее длительно разрабатываемой и ожидаемой игрой в серии Final Fantasy. Если разработчики из Square Enix сдержат обещание и выпустят игру в нынешнем году, это будет событием мирового масштаба. Сюжетно Final Fantasy XV не связана с предыдущими играми серии Final Fantasy, кроме того, игра также отличается тем, что в игре будут сцены насилия и кровь, не присущие данной серии игр.
The Last Guardian
Не менее ожидаемый долгострой, релиз которого многократно отменялся на протяжении последних пяти лет. Разработка The Last Guardian затянулась настолько, что поклонники почти похоронили проект: однако в 2014 году представители компании Sony объявили, что игра не отменена, а летом 2015 года обещали, что она появится в 2016 году. Смесь жанров action-adventure и головоломок, игра описывает приключения безымянного мальчика, пытающегося выбраться из руин огромного замка.
Doom
Ожидаемая дата выпуска: весна 2016 года
Новая часть, а скорее всего – ремейк легендарного шутера от первого лица, который навсегда изменил облик компьютерных игр в далеком 1993 году. Несмотря на то, что новая игра получила движок последнего поколения, игровой процесс будет верен своему классическому виду. Действие игры разворачивается на Марсе. Ученые из «Объединенной Аэрокосмической Корпорации» обнаруживают таинственные символы, которые непонятным образом приносят на планету полчища адских тварей.
Dark Souls III
Ожидаемая дата выпуска: 24 марта 2016 года
Оглушительный успех игры Bloodborne оказался тем стилистическим стимулом, которому будет следовать великий творец компьютерных игр Хидэтака Миядзаки. Третья часть популярного и мрачного Action/RPG будет не столь враждебной по отношению к игроку, как предыдущие части. Однако незабываемые впечатления от исследования открытого мира будут обеспечены в полной мере.
Deus Ex: Mankind Divided
Ожидаемая дата выпуска: 8 апреля 2016 года
Новая часть серии антиутопий будет содержать элементы разных игровых жанров: представляя собой, по сути, Action/RPG, игра будет сочетать шутер от третьего лица со стелс-экшеном. Но главное в серии – стройный, запутанный сюжет, активное взаимодействие с игровым миром, возможность развития персонажа, и, конечно, влияние действий игрока на дальнейшее развитие событий. Если все это будет в наличии, можно будет говорить о достойном продолжении самой первой игры.
Quantum Break
Ожидаемая дата выпуска: 5 апреля 2016 года
Последний геймплейный ролик игры вызвал небывалую шумиху в игровом сообществе: реалистичность и убедительность графики стали причиной скепсиса. Многие аналитики твердили, что Remedy Entertainment представил публике CG-поделку, а не реальный игровой процесс. Тем не менее, ждать осталось недолго. Главная особенность шутера от третьего лица с элементами укрытий в том, что игрок имеет возможность применять временные манипуляции.
Uncharted 4: A Thief's End
Ожидаемая дата выпуска: 26 апреля 2016 года
Студия Naughty Dog заслужила репутацию разработчика высококлассной продукции, в том чиле благодаря серии Uncharted. Очередные приключения неубиваемого и харизматичного Натана Дрейка приведут его на остров Мадагаскар. Поиски мифической Либерталии – предположительно вымышленного утопического государствоа пиратов – хорошая возможность еще раз встретиться в полюбившимися героями.
Mass Effect Andromeda
Ожидаемая дата выпуска: конец 2016 года
Последняя часть трилогии Mass Effect разделила армию поклонников на два лагеря. Представители первой обвиняли разработчика BioWare в откровенной халтуре, связанной с финалом истории. Второй лагерь оказался более лояльным и назвал завершение борьбы за существование Галактики «вполне логичным». Новая часть ролевого боевика переносит действия в галактику Андромеда, а главным героем вместо капитана Шепарда будет новый персонаж.
Gears of War 4
Ожидаемая дата выпуска: четвертый квартал 2016 года
Один из самых важных эксклюзивных проектов для консоли Xbox One – шутер Gears of War 4, был представлен в рамках пресс-конференции Microsoft на выставке E3. Одна из ключевых отличий в том, что главные герои в новом проекте – не бесстрашные убийцы монстров, как это было раньше, а обычные солдаты, которым не чужды страх и паника. Все остальное – винтовки с подствольной бензопилой, фирменные перекаты, любовь к укрытиям и позиционная война со зрелищными добиваниями, осталось на месте.