«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի ղեկավար Բագրատ Ենգիբարյանը միջոցառումն աննախադեպ է համարում ոչ միայն Երևանի, այլ ամբողջ Հայաստանի համար: Ըստ նրա, դա թույլ կտա դիտարկել Հայաստանը որպես ՏՏ ոլորտի նոր ընկերությունների տեխնոլոգիական զարգացման կարևորագույն հանգույցներից մեկը Եվրոպայում: Զուգահեռաբար նման միջոցառում է անցկացվել 340 քաղաքում` այսօրվանից Երևանը դարձավ այդ մեծ էկոհամակարգի մասը, ինչին շատ քիչ քաղաքներ են կարողացել հասնել տարածաշրջանում:
«Դա չի նշանակում, որ գլոբալ էկոհամակարգին անդամակցում են առաջինը հայտ ներկայացրած քաղաքները: Այն փաստը, որ այսպիսի միջոցառում է անցկացվում Հայաստանում, վկայում է, որ մենք ասելիք ունենք աշխարհին: Մենք փայլուն ընկերություններ ունենք, որոնք արդեն հայտնի են ամբողջ աշխարհին և դարձել են մեր երկրի այցեքարտը: «Ստարտափերի եվրոպական շաբաթի» անցկացումը Երևանում նոր էջ է բացում մեր ընկերությունների համար: Մենք արդեն միայնակ չենք: Ստարտափերի գլոբալ էկոհամակարգի առջև ծառացած խնդիրները բազմաթիվ են: Մեզ ցույց կտան, թե ինչպես են այսօր այդ խնդիրները լուծվում աշխարհում և, հավանաբար, մենք ևս ասելիք կունենանք»,-ասել է Ենգիբարյանը` ելույթ ունենալով միջոցառման մասնակիցների առջև:
Ըստ նրա, Հայաստանում հարկավոր է բարենպաստ միջավայր ստեղծել մասնավոր հատվածի, պետության, հասարակական կազմակերպությունների և տարբեր հիմնադրամների միջև համագործակցության համար: Առանց կողմնակի աջակցության ստարտափին շատ դժվար կլինի համբերությամբ զինվել ու գոյատևել: «Առաջին հերթին` մենք պետք է հասկանանք մեր խնդիրները: «Ստարտափերի եվրոպական շաբաթը» դրա համար շատ հետաքրքիր հարթակ է: Գոյություն ունեցող չափանիշները նույնն են բոլոր մասնակից քաղաքների համար, որտեղ անցկացվում է միջոցառումը: Դա նշանակում է, որ մենք կկարողանանք համեմատել մեզ աշխարհի զարգացած քաղաքների հետ, որտեղ կան բարենպաստ պայմաններ ստարտափերի զարգացման համար: Դա թույլ կտա հասկանալ, թե ինչն է մեզ պակասում: Վստահ եմ, ուրիշներն էլ մեզանից սովորելու բան կունենան»,-ասել է հիմնադրամի ղեկավարը:
Երևանը միայն սկիզբն է: Աշխատանքներ են տարվում այս ուղղությամբ նաև Գյումրիում, Վանաձորոմ և Կապանում: Հաջորդ միջոցառումների ժամանակ նրանք ևս կկարողանան ներկայացնել աշխարհին իրենց նվաճումները: Այս ամենն, անշուշտ, ոգեշնչում է: Հայաստանում ստարտափերի զարգացմանը խոչընդոտող գործոնների մասին Բագրատ Ենգիբարյանը պատմել է PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում: Նա պարզաբանել է, որ դրանք ոչ թե խոչընդոտներ են, այլ մարտահրավերներ, քանի որ եթե առկա խնդիրները լուծում չստանան, զարգացում ուղղակի չի լինի:
Ցանկացած սկսնակ ընկերության թիվ մեկ խնդիրը ֆինանսավորման մեխանիզմների առկայությունն է: Հայաստանում փորձ արվեց ստեղծել առաջին վենչուրային հիմնադրամը: Առաջին համաֆինանսավորվող դրամաշնորհները տրամադրվեցին 34 ընկերության Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում, որոնց հաջողության ցուցանիշը 70 տոկոս է: Սակայն, դա միայն մեխանիզմների առկայության և սկսնակ ընկերությունների հետ աշխատանքի մեթոդների ցուցադրություն էր: Ամենամեծ մարտահրավերն այդ մեխանիզմի ծավալների ընդլայնումն է: Հայաստանում 34 ստարտափ ֆինանսավորող այդպիսի մի քանի հիմնադրամ պետք է լինի: Հարկավոր են հարյուրավոր սկսնակ ընկերություններ: Մեր բախտն ուղղակի բերեց, որ հաջողության տոկոսը հասավ 70-ի: Ամբողջ աշխարհում այդ ցուցանիշը չի գերազանցում 30 տոկոսը:
Երկրորդ մարտահրավերը կապված է բիզնես վարելու մշակույթի հետ: Ստարտափերի դեպքում գործող բանկային, վարկային մտածողությունը` «փող եմ տվել, վերադարձրու արդյունքի տեսքով, թե չէ գրավը կվերցնեմ», չի աշխատում: Ֆինանսավորումից հետո հարկավոր է արդյունքը դիտարկել հեռանկարում, ընդհանուր ներկապնակի համատեքստում, ոչ թե յուրաքանչյուր ստարտափի: Իսկ դա պահանջում է`ճիշտ ընտրություն և համբերություն, քանի որ աշխարհում չկա այնպիսի ստարտափ, որն, օրինակ, կարող է հաջողության հասնել ասենք 2 տարում:
«Եվս մեկ խնդիր կա կապված կրթական համակարգի փոփոխության հետ: Մեր կրթական համակարգը նպատակ է դնում պատրաստել լավ գիտելիքներ ունեցող մարդկանց, սակայն, դա բավարար չէ: Պետք է փոխել մոտեցումը դպրոցում, բուհում` պետք է պատրաստել ստեղծագործ մարդկանց: Չէ որ ստարտափը պատվերներ կատարող չէ: Նա, ով ստարտափ է ստեղծում, պետք է հասկանա, թե որտեղ կարող է կիրառել իր գաղափարը, որն, իր հերթին, անընդհատ ձևափոխվում է: Ստարտափի դեպքում զարգացումը չի ենթադրում որևէ բանի ուղղում, շտկում: Հետևելով շուկային, սկսնակ ընկերությունը ճանապարհի կեսից կարող է միանգամայն այլ, նոր ուղղություն ընտրել: Նրանց հասանելի է ամբողջ գլոբալ տեղեկատվությունը, ուստի ընտրության հետ խնդիրներ չեն լինի»,-ասել է Ենգիբարյանը:
Մտածել նշանակում է չվախենալ, ինքնավստահ լինել: Ըստ հիմնադրամի ղեկավարի, Հայաստանում խնդիր կա կապված հասարակության մտածելակերպի հետ: «Մենք մի դեպք ունեցանք, երբ ծնողները ստիպեցին երիտասարդին հրաժարվել իր ստարտափի ստեղծումից և աշխատանքի անցնել գործող խոշոր ընկերությունում` ստանալով 300-400 000 աշխատավարձ: Դրանով նա լուծեց իր ընտանիքի խնդիրները, բայց ոչ իր: Այսպիսի մտածելակերպով շատ բարդ կլինի զարգացնել միջավայրը, քանի որ ստարտափի դեպքում համբերություն է հարկավոր: Այն փայլուն ընկերությունները, որոնք իրենց ուրույն տեղն են զբաղեցրել աշխարհի քարտեզում, հասել են այդ արդյունքին համառ և երկարատև աշխատանքի շնորհիվ»:
Անշուշտ, այդ ամենին անհնար է հասնել միայն մասնավոր հատվածի ջանքերով: Հարկավոր է մասնավոր հատվածի և պետության համագործակցություն: Նման գործակցության լավ դրսևորումներից մեկը կարելի է համարել անցյալ տարի ՀՀ կառավարության և Microsoft ընկերության միջև համաձայնագրի ստորագրումը, որի համաձայն ՏՏ ոլորտի համաշխարհային հսկան Հայաստանում կբացի մոբայլ լուծումների և ամպային տեխնոլոգիաների կենտրոն ստարտափերի համար: Դա նշանակում է, որ խոշոր ընկերությունը և կառվարությունը կարողացան Հայաստանի շուկա ներմուծել ոչ թե վաճառքի, այլ նորի ստեղծման բաղադրիչ:

5 Февраль 2016 - 10:26 AMT
Руководитель фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян назвал мероприятие беспрецедентным событием не только для Еревана, но и для Армении. По его словам, это позволяет рассматривать нашу страну, как один из важных узлов для технологического развития новых ИТ-компаний в европейском регионе. Параллельно мероприятие проводилось в 340 городах – с сегодняшнего дня и Ереван стал частью этой большой экосистемы, чего смогли добиться очень немногие города в регионе.
«Это не значит, что в ряды глобальной экосистемы вступают города, направившие заявку первыми. Факт проведения данного мероприятия в Армении указывает, что нам есть что сказать миру. У нас имеются блестящие компании, которые заявили о себе в масштабах всего мира, ставшие визитной карточкой нашей страны. Проведение в Ереване «Европейской недели стартапов» открывает новую страницу для наших компаний. Мы уже не одиноки. Для глобальной экосистемы стартапов существует огромное количество вызовов. Нам покажут, как эти проблемы решаются в мире, и, возможно, нам самим будет что сказать»,- пояснил Енгибарян в ходе выступления перед участниками мероприятия.
По его словам, в Армении необходимо создание благоприятной среды для сотрудничества между частным сектором, государством, общественными организациями и разными фондами. Без постороннего содействия стартапу будет крайне сложно запастись терпением и выжить. «В первую очередь – мы должны понять свои проблемы. Для этой цели «Европейская неделя стартапов» представляется крайне интересной платформой. Существующие критерии одни и те же для всех городов-участников, проводивших это мероприятие. Это значит, что мы сможет соотнести себя с развитыми городами мира, у которых благоприятные условия для развития стартапов. Это позволит понять, чего нам самим не хватает. Уверен, другие также смогут у нас многому научиться», – сказал руководитель Фонда.
Ереван – это только начало. На данный момент работы ведутся также в городах Гюмри, Ванадзор и Капан. В ходе следующих мероприятий они тоже смогут продемонстрировать миру свои достижения.
Все это, конечно, воодушевляет. О существующих в Армении препятствиях, которые могут ограничить развитие стартапов, Баграт Енгибарян рассказал в интервью PanARMENIAN.Net. Он пояснил, что перед стартапами стоят не препятствия, а вызовы, поскольку, если не будут решены существующие проблемы, развития просто не будет.
«Первая и самая важная проблема для любого стартапа – существование механизмов финансирования. В Армении была предпринята попытка создания первого венчурного фонда. Первые софинансируемые гранты были предоставлены 34 стартапам в Ереване, Гюмри и Ванадзоре с показателем успешности в 70 процентов. Однако – это была лишь демонстрация существования механизмов и методов работы со стартапами. Самый большой вызов – расширение масштабов данного механизма. В Армении должен быть не один такой фонд с софинансирумыми 34 стартапами. Нужны сотни начинающих компаний. Нам просто повезло, что уровень успеха у нас достигает 70 процентов. Во всем мире этот уровень не больше тридцати», – объяснил наш собеседник.
Второй вызов связан с изменением культуры ведения бизнеса. В случае со стартапами банковское, кредитное мышление – «дал тебе денег, верни в виде результата, либо я заберу залог» – просто не работает. После финансирования необходимо рассматривать результат в перспективе, в общей палитре, а не от каждого старптапа. А это значит – правильный выбор и терпение, поскольку в мире не существует стартапа, который смог бы достичь успеха, скажем, за два года.
«Еще одна проблема связана с изменением системы образования. Наша образовательная система стремиться подготовить людей с хорошими знаниями, но этого недостаточно. Необходимо менять подход, применяемый в школе и в вузах: нужно готовить мыслящих, творческих людей. Ведь стартап – не исполнитель заказов. Тот, кто создает стартап, должен понимать, где может применить идею, которая, в свою очередь, постоянно трансформируется. Развитие, в случае стартапа, не подразумевает правок, исправления чего либо. Следуя за рынком, на половине пути стартап может выбрать себя совершенно новое, другое направление. Вся глобальная информация доступна для них, поэтому нет проблем с позиционированием», – рассказывает Енгибарян.
Мыслить – значит не бояться, быть самоуверенным. По словам руководителя фонда, в Армении существует проблема с образом общественного мышления.«У нас был случай, когда родители заставили ребенка отказаться от создания своего стартапа и устроится на работу в действующей, крупной компании, получая зарплату в 300-400 тысяч драм. Этим он решил не свои проблемы, а проблемы своей семьи. С таким мышлением будет крайне сложно развивать среду, поскольку в случае со стартапом необходимо терпение. Те блестящие компании, которые заняли свои места на карте мира, добились такого результата благодаря упорной и долгой работе».
Несомненно, достичь всего этого невозможно усилиями одного только частного сектора. Необходимо сотрудничество между частным сектором и государством. Одним из хороших проявлений такого содействия было подписание в прошлом году соглашения между правительством РА и компанией Microsoft, согласно которому мировой ИТ-гигант создаст для стартапов Армении центр мобильных решений и облачных технологий. Это значит, что крупная компания и правительство страны смогли внести в рынок Армении не компонент продажи, а компонент создания чего-то нового.