ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ՄԶԳ) Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրերի խնդիրներին ուղղված նոր ծրագիր է սկսում: ԱՄՆ ՄԶԳ-ն (USAID) փետրվարի 10 մեկնարկել է «Գիտական առաջադեմ տեխնոլոգիաների օգտագործում և համագործակցություն հանուն ռեսուրսների համալիր պահպանության» (ԳԱՏՕ) ծրագրը: Եռամյա այս ծրագիրը միտված է նվազեցնելու Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների ջրառի ծավալները ու ապահովելու ռեսուրսների կայուն պահպանությունը:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության մամուլի ծառայությունը, ի թիվս այլ աշխատանքների, ծրագրի ընթացքում կիրականացվի Արարատյան դաշտում առկա հորերի և ջրաղբյուրների գույքագրում, կստեղծվի հանրության համար հասանելի տվյալների համակարգ, կտեղադրվի ջրառի ծավալի ավտոմատ վերահսկման համակարգ ընտրված 10 ձկնաբուծարաններում, և կփորձարկվեն ջրի և էներգիայի արդյունավետ օգտագործման նոր տեխնոլոգիաներ: ՀՀ կառավարությանը կներկայացվեն առաջարկություններ ձկնաբուծության նպատակով ռեսուրսավճարի օպտիմալ դրույքաչափերի սահմանման, ինչպես նաև ջրօգտագործման թույլտվությունների տրման և վերահսկողության գործընթացների հզորացման նպատակով:
Ջրի պակասությունը սպառնում է երկրի գյուղատնտեսական ոլորտին, նշված մարզերի սոցիալ-տնտեսական և բնապահպանական վիճակին, ինչպես նաև Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությանը, որի հովացման համակարգի համար օգտագործվում են ստորերկրյա ջրաղբյուրները: Չնայած վերջին ժամանակաշրջանում ՀՀ կառավարության կողմից Արարատյան դաշտում ստորերկրյա ջրերի օգտագործման կարգավորման նպատակով ձեռնարկված մի շարք միջոցառումներին՝ իրավիճակը շարունակում է մնալ կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ վերջերս իրականացված Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների ուսումնասիրությունը ընդգծել է ստորերկրյա ջրային պաշարների կրճատման հետ կապված մտահոգիչ իրավիճակը: Ստորերկրյա ջրերի մակարդակի նվազման և ձկնաբուծարանների կողմից արտեզյան ջրերից չկարգավորված ջրառի հետևանքով Արարատի և Արմավիրի մարզերի մոտ 30 համայնք մնացել է առանց խմելու և ոռոգման ջրի:
Ծրագիրը կաջակցի կառավարությանը քաղաքականության մշակման և տեխնիկական լուծումների կիրառման գործում՝ կենսական կարևորություն ունեցող ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման նպատակով: Ծրագիրը լուծելու է ստորերկրյա ջրերին վերաբերող առկա տվյալների թարմացման, որոշումների կայացման գործիքների մշակման, համապատասխան կառույցների մասնագիտական կարողությունների հզորացման, ջրային և էներգետիկ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման տեխնոլոգիաների կիրառման, ինչպես նաև իրավակիրարկման մեխանիզմներին առնչվող բացերի վերացման խնդիրները:

During a public event on Wednesday, February 10, USAID announced the launch of the Advanced Science and Partnerships for Integrated Resource Development Project (ASPIRED).
The three-year initiative is designed to curb the rate of groundwater abstraction in the Ararat Valley to sustainable levels. USAID Armenia Mission Director Karen Hilliard, Deputy Minister of Nature Protection Simon Papyan, representatives of the central government, regional authorities of Armavir and Ararat provinces, and local and international organizations attended the event.
USAID’s recent assessment of the status of groundwater resources in the Ararat Valley – the country’s key agricultural hub –has indicated an alarming situation. The decreasing level of the groundwater supply and the uncontrolled use of artesian water by fish farms have left some 30 communities in the Ararat and Armavir provinces without reliable access to drinking or irrigation water.
In addition, these water shortages pose a real threat to the country’s agricultural sector, the socio-economic and environmental well-being of these regions, as well as the safety and security of Armenia’s sole nuclear power plant, Metsamor, which relies on these water resources for its cooling system. Despite recent measures by the Armenian government to regulate the use of artesian water in the valley, the situation remains serious and is among the Armenian Government’s top priorities.
USAID’s new ASPIRED project will assist the Government of Armenia in developing consistent policy and technical solutions for a more regulated use of these vital groundwater resources. The project will focus on closing data gaps, improving technical capacities and tools for informed decision-making, increasing access to innovative water conservation and energy efficiency technologies, and promoting regulatory and enforcement mechanisms.
ASPIRED will also conduct an inventory of the wells and springs in the Ararat Artesian Basin, create a publicly accessible integrated data system for the valley, install an automated control system for monitoring groundwater abstraction in ten selected fisheries, and pilot innovative technologies for efficient groundwater and energy use. Policy recommendations will be provided to the Armenian government to optimize fees for underground water use by fisheries and introduce stricter water permit practices and oversight.