«Ռոսսելխոզնադզորն» արգելել է ՀՀ-ից ՌԴ Կրասնոդարի երկրամաս 22 տոննա տոմատի ներմուծումը: Պատճառը տոմատի խմբաքանակում հարավամերիկյան տոմատի ցեցի հայտնաբերումն է:
Ինչպես գրում է կրասնոդարյան «Յասնո» պարբերականը, տոմատի խմբաքանակն ուղարկվել է հետ` Հայաստան:
Ցեցը հայտնաբերվել է Հայաստանից եկող տոմատի խմբաքանակի մեջ առաջին անգամ: Վնասատւից տուժում են ոչ միայն դաշտային պլանտացիաներն, այլև ջերմոցային տնտեսությունները. ցեցի պատճառով կարող է ոչնչացվել բերքի 25-100%-ը:
Ավելի ուշ «Ռոսսելխոզնադզորը» հերքել է հայկական տոմատի արգելքի մասին տարածված լուրն ու ներողություն է խնդրել թյուրիմածության համար: Ըստ տարածված հաղորդագրության, չի բացառվում որ վարակված տոմատը փորձել էին ներմուծել ՌԴ այլ երկրից` հայկական արտադրանքի անվան տակ:
Ավելի վաղ դաբաղի պատճառով արգելվել էր Հայաստանից չմշակված մսի ու կենդանի անասունների ներմուծումը Ռուսաստան։ Ներմուծման արգելքը հիմնականում վերաբերում էր անասնապահական ապրանքներին, կենդանիներին, որոնք կարող են վարակվել դաբաղով. արգելվում է խոզի, ոչխարի, այծի, ցուլի, գոմեշի, տավարի մսի, ինչպես նաև կաթից ստացված մթերքների ներմուծումը, որոնք դաբաղի վիրուսը ոչնչացնող բարձր աստիճանի ջերմային մշակում չեն անցել։
Ռուսաստանը արգելել է նաև Հայաստանից բրդի, կաշիների, մորթիների, խոզանակի մազի ներմուծումը, որոնք նույնպես վիրուսը ոչնչացնող երաշխավորված մշակումներ չեն անցել։

10 Февраль 2016 - 10:16 AMT
«При досмотре 22 тонн томатов, прибывших из Армении, был выявлен карантинный для Российской Федерации объект – южноамериканская томатная моль», – сказано в релизе, пишет краснодарское агентство «Ясно». Отмечено, что наличие вредителя в томатах подтвердили эксперты.
Этот карантинный вредитель был обнаружен в партии впервые. Груз запрещен к ввозу в РФ.
Родиной данного энтообъекта является Центральная Америка. Основным кормовым растением моли является томат и она способна нанести культуре значительный ущерб, причем страдают от нее как полевые плантации, так и тепличные посадки. Потери урожая могут составить от 25 до 100%.
Как сообщалось ранее, с 20 января Россельхознадзором установлены временные ограничения на ввоз в Россию из Армении и транзит некоторой сельскохозяйственной продукции. Это решение обусловлено нестабильной эпизоотической обстановкой по ящуру и, соответственно, опасностью занесения этого заболевания в Россию. Запрет касается восприимчивых к ящуру животных, а именно свиней, коров, буйволов, овец и горных козлов. Нельзя ввозить их мясо и генетический материал, а также молоко и молочную продукцию, не подвергавшиеся тепловой обработке, шерсть, щетину, шкуры и кожу, не прошедших обработку по технологии, гарантирующей гибель вируса ящура.
Таким образом, запрет не распространяется на экспорт переработанных продуктов из мяса и молока в Россию.