Բենզինի շուկան մշտապես գտնվում է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում: Այս մասին լրագրողներին ասել է հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«Լայնածավալ ուսումնասիրություններ ենք իրականացնում պետական գնումների ոլորտում, իհարկե ուշադրության կենտրոնում են այն շուկաները որտեղ կան խոշոր ընկերություններ»,- նշել է նա, գրում է Panorama.am-ը:
Հարցին, թե ինչն է պատճառը, որ Ռուսաստանում և Վրաստանում բենզինն ավելի էժան է, քան Հայաստանում, Շաբոյանն ասել է, որ չի կարող մեկնաբանել Ռուսաստանի կառավարության քաղաքականությունը ներքին շուկայում վարվող գների վերաբերյալ:
Ըստ նրա, հայկական ընկերությունները բենզին ներկրում են ռուսական ընկերություններից, սակայն այս պահին չի կարող ասել, թե «Ռոսնեֆտ» ընկերությունն ի՞նչ գնով է Հայաստանին բենզին մատակարարում. «Դիմեք Հանձնաժողովին և այդ տեղեկատվությունը մեկ կամ երկու օրվա ընթացքում կտրամադրեն»:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է` Հայաստանի հարկային դաշտում գործող խոշոր հարկերն են պատճառը, որ ներկրող ընկերությունները չեն իջեցնում բենզինի գինը, Շաբոյանը պատասխանել է .
«Իհարկե, հարկերն նշանակություն ունեն, էական ազդեցություն են թողնում գնագոյացման գործընթացի վրա: Ես բազմիցս նշել եմ, որ Հայաստանում վաճառվող բենզինի վերջնական գնի մեջ նավթի տեսակարար կշիռը կազմում է 8 տոկոս, այսինքն` բավական փոքր է և դա պայմանավորված է նրանով, որ մենք ռուսական շուկայից ենք ձեռք բերում:
Ռուսաստանում հարկերը մեծ կշիռ ունեն բենզինի գնի մեջ, բացի այդ, տեղափոխման ծախսեր են կատարվում և այնուհետև մեր երկրում նույնպես բենզինը մեծ չափով հարկվում է, և հարկերը մեծ տեսակարար կշիռ են, որոնք, բնականաբար, իրենց ազդեցությունն են թողնում գների մակարդակի վրա»:
Շաբոյանը դեռ փետրվարի 4-ին հայտարարել է, որ 2015-ին բենզինի սակագինը նվազել է մոտ 28%-ով:
«Մեր ուսումնասիրության արդյունքներով, 2015-ի ընթացքում բենզինի գները նվազել են, 470 դրամից հասնելով 390-ի: Եթե դոլարային արտահայտությամբ վերցնենք,ապա բենզինի գները շատ ավելի են նվազել, քանի որ բենզինը հանդիսանում է այն ապրանքը, որ իրացվում է հայկական դրամով և ներմուծվում է ամերիկյան դոլարով: Այդ պատճառով հայկական դրամի փոխարժեքի արժեզրկումը շատ կարևոր նշանակություն ունի»,- ասել է Շաբոյանը՝ հավելելով, որ եթե 2014-ից թվերը դիտարկենք, ապա գները շատ ավելի են նվազել՝ 480-ից հասնելով 390 դրամի:
Նա նաև նկատել է՝ եթե դոլարային կտրվածքով դիտարկենք, ապա բենզինի գները նվազել են մոտ 28%-ով: ՏՄՊՊՀ նախագահն ասել է նաև, որ պարբերաբար ուսումնասիրում են բենզին ներմուծող ընկերությունների՝ «Ֆլեշ» և «Սի փի էս»-ի գործունեությունը: Շաբոյանի խոսքերով՝ 2008-ի համեմատ բենզին ներկրող խոշոր ընկերությունների թիվը հինգից նվազել է երկուսի: ՏՄՊՊՀ նախագահը վստահեցրեց, որ այս շուկայում մրցակցության սահմանափակման երևույթներ չկան, մուտքի խոչընդոտներ` նույնպես:
Շաբոյանը հայտնել է, որ ուսումնասիրել են նաև տարբեր երկրներում իրավիճակը. մասնավորապես Մեծ Բրիտանիայում, Ռումինիայում, Ֆրանսիայում, Չեխիայում նախորդ տարի բենզինի գները նվազել են 7-10%-ով, իսկ 2015-ին եվրոյով արտահայտված բենզինի գները ՀՀ-ում նվազել են 14%-ով:

11 Февраль 2016 - 13:41 AMT
Высокие цены на бензин в Армении могут быть связаны с налогообложением, сказал 11 февраля журналистам председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян.
В начале февраля ГКЗЭК представила результаты сравнительного анализа снижения цен на бензин в разных странах в евро за 2015 год. Так, в Армении в эквиваленте евро цены бензин снизились на 14%, во Франции – на 8%, Германии – 7%, Италии – 8%, Чехии – 10%, Румынии – 6%. Однако в абсолютных цифрах цжены на бензин в Армении остаются выше, чем в других странах.
По словам Шабояна, армянские компании закупают бензин у российских поставщиков, есть необходимая документация, которая представлена в ГКЗЭК.
Он отметил, что не может комментировать политику ценообразования стоимости бензина на российском рынке, однако на них серьезно сказываются применяемые налоги.
«Удельный вес нефти в вопросе ценообразования реализуемого на армянском рынке бензина составляет 8%, что достаточно низкий показатель. Однако на основном рынке закупок – в России у налогов высокий удельный вес в цене бензина, к этому добавляются транспортные расходы и армянские налоги, что составляет существенный удельный вес в цене», – сказал Шабоян.
При этом он подчеркнул, что комиссия продолжает исследование рынка, показывающее, что ежемесячно в ценах на бензин бывают определенные изменения, однако окончательное заключение по проведенному мониторингу пока не представлено, передает АРКА.
Ранее Шабоян заявлял, что цены на бензин в Армении за два года в долларовом эквиваленте снизились примерно на 28%, снизившись в сравнении с 2014 годом с 480 до 390 драмов за 1 литр. Снижению цен способствовала также девальвация национальной валюты.
По данным Комиссии, бензин в Армению, в основном, импортируется из России двумя крупными компаниями «Flash» и CPS. Для сравнения, в 2006-2007 годах в Армении действовало 5-6 импортеров. Деятельность этих компаний находится в центре внимания ГКЗЭК и нарушений условий конкуренции в их деятельности не наблюдается. Он также призвал компании-нефтетрейдеры, деятельности которых в Армении будут чиниться препятствия, обращаться в комиссию.
По данным Нацстатслужбы, цены на бензин в Армении в январе 2016 года по сравнению с прошлым месяцем снизились на 4,8%, а дизельное топливо за отчётный месяц подешевело на 6%.